0

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

پنج جلد نخست مجموعه 18 جلدی «گنجنامه» (فرهنگ آثار معماری اسلامی ایران) که حاصل همکاری حدود 100 نفر از پژوهشگران حوزه معماری ایران به سرپرستی کامبیز حاجی قاسمی است، پس از 16 سالبا ویرایش تازه، دوباره منتشر می‌شود.

گنجنامه فرهنگ آثار معماری اسلامی ایران

ولی‌الله کاوسی پژوهشگر در حوزه پژوهش هنر در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به نایاب بودن برخی از مجلدات اول مجموعه 18 جلدی «گنجنامه» (فرهنگ آثار معماری اسلامی ایران) و لزوم افزودن اطلاعات جدید به این پژوهش عظیم بعد از 16 سال از انتشار آن (1375) از تصمیم دست اندرکاران این مجموعه برای چاپ مجدد این مجلدات با ویرایش تازه خبر داد.
 
وی گفت: این مجموعه که با همکاری بیش از 80 نفر از پژوهشگران حوزه معماری و به سرپرستی دکتر کامبیز حاجی قاسمی در مرکز اسناد و تحقیقات دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی تدوین شده بود، سال 1375 و با همکاری انتشارات روزنه به چاپ رسید.
 
ویراستار مجموعه «گنجنامه» افزود: مجلدات اخیر این مجموعه یعنی از جلد ششم به بعد که همگی بعد از سال 1381 چاپ شدند، با توجه به نزدیکی به زمان حاضر، چندان نیاز به تغییر و ویرایش نداشتند اما در مورد 5 جلد نخست که بیش از 16 سال پیش منتشر شده بودند، استاد حاجی قاسمی و دیگر مسئولان این پروژه تصمیم به انتشار آنها با ویرایش جدید کردند و من را مامور این کار کردند.

گنجنامه فرهنگ آثار معماری اسلامی ایران

کاوسی افزود: هر جلد از مجلدات 18 گانه مجموعه «گنجنامه» درباره یک بخش از آثار معماری ایران در دوره بعد از اسلام است؛ مثلاً یک جلد به مدارس پیشین ایران، یک جلد درباره خانه‌های کاشان، یک جلد به خانه‌های اصفهان، یک جلد به حمام‌ها، یک جلد به مساجد، دو جلد به مساجد جامع، یک جلد به بناهای تهران اختصاص یافته است و قس علی هذا.
 
این پژوهشگر در حوزه پژوهش هنر اضافه کرد: با توجه به گذشت حدود 16 سال از انتشار جلدهای نخست این مجموعه، این نیاز احساس شد که پنج جلد اول این مجموعه با ویرایش تازه دوباره منتشر شوند و با توجه به اینکه خودم درگیر این کار بوده‌ام، احساس می‌کنم ویرایش تازه این مجلدات با جلدهای قبلی تا حدود 60 درصد متفاوت خواهد بود.
 
به گفته کاوسی، حجم هر یک این پنج مجلد که مورد بازنویسی و ویرایش قرار گرفته‌اند، حدود 200 صفحه است. قرار است این کتاب‌ها  که عناوین آنها به ترتیب عبارت است از: خانه‌های کاشان، مساجد اصفهان، بناهای مذهبی تهران، خانه‌های اصفهان و مدارس ایران، به صورت نفیس و با کاغذ گلاسه مرغوب چاپ شود.
 
ویراستار مجموعه «گنجنامه» با بیان اینکه ویرایش این مجلدات رو به اتمام است، ابراز امیدواری کرد تا پایان شهریور برای انتشار به چاپخانه سپرده شوند.
 
وی در عین حال احتمال داد با تدوین دو جلد دیگر از «گنجنامه» این مجموعه که تاکنون 18 جلد آن منتشر شده، به 20 جلد برسد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری