امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پل آلامیلو - اسپانیا
Alamillo Bridge - Spain

سپیده یحیوی
سلسله مقالات معرفی پل های جهان
سپیده یحیوی :

Siville, Spain 1987-1992

River Guadalquivir

Motor and Pedestrian Bridge

Maximum Span 200m (656 ft)زمانی كه اسپانیا برای میزبانی نمایشگاه اکسپو سال 1992 انتخاب شد، ساختن پل‌های جدید برای دسترسی به جزیره‌ای بزرگ ولی دورافتاده و متروك بر روی رودخانه‌‌ی Guadalquivir در Seville قسمت بزرگی از تداركات مربوط به نمایشگاه محسوب می‌شد.
چهار پل جدید ساخته شد كه دو پل توسط كالاتراوا طراحی شده بود. پل Alamillo بزرگترین و وسیع‌ترین آن می‌باشد.
این پل توسط سانتیاگو كالاتراوا كه قبلاً به خاطر ساختن چندین ایستگاه و فرودگاه و پل و همچنین پل‌سازی روی رودخانه‌‌ی Guadalquivirمشهور شده بود طراحی شده و اكنون به عنوان یك سمبل چشم‌انداز مهم و نشانه‌ای از مدنیت و هنر معماری و مهندسی محسوب می‌شود.پل Alamillo که یك پل سواره- پیاده رو است شهر Siville را به جزیره‌ی Cartuja كه نمایشگاه در آن برگزار شد متصل می‌كند.
طرح جسارت‌آمیز و تحرك‌برانگیز موجود در پروژه، توجه همه را از ابتدای طراحی به پل
Alamillo معطوف داشته است. احداث پل در یك منطقه‌ی دورافتاده‌ی شهر از اهمیت اساسی در احیای ناحیه‌ای كه رو به نابودی داشت برخوردار است

طرح اصلی كالاتراوا یك جفت پل متقارن در دو طرف جزیره‌ی La Cartuja بود كه 5/1 كیلومتر از هم فاصله داشت اما در حقیقت یكی از آن‌ها ساخته شد. آنچه مسلم است نقطه قوت و برجسته طرح پل Alamillo در قرینه‌ای بودن آن است.

تنها ستون پل كه با زاویه‌ای 58 درجه‌ای به طرف بیرون رودخانه متمایل است، دهانه‌ی پل به طول 200 متر را با 13 جفت كابل نگهداری می‌كند. این تمایل به عقب حس حركت و مراقبت را به كل ساختار می‌دهد و باعث می‌شود این قسمت یك نگهدارنده‌ی ساده‌ی ساكن به نظر نرسد. علاوه بر آن وزن و شیب آن نقش مهمی در ایجاد تعادل بین ستون و سواره‌رو ایفا كرده و تقارن ساختاری را غیرضروری می‌سازد.نكته‌ی مهم دیگر اینكه نیروهای افقی ایجاد شده توسط ستون و دهانه توسط كابلهای تحت كشش متعادل می‌شود. بنابراین پایه‌ها تنها تحت تأثیر بارهای عمودی قرار می‌گیرند.

این رویکرد کالاتراوا ساختار پل را شبیه یك چنگ عظیم كرده. این پل در نوع خود بی نظیر است و سازه ای مشابه آن وجود ندارد.

كالاتراوا پل را نه‌تنها به عنوان عامل ارتباطی، بلكه المانی برای منظرسازی و ایجاد نشانه شهری و عاملی محرك برای ترقی در آن منطقه در نظر گرفت. ستون سیمانی و فولادی آن به عنوان یك سمبل و نشانه از شهر قدیمی Seville قابل رؤیت است.

در طی نمایشگاه اکسپو 1992 ،در حقیقت ساخت جاده‌های جدید ، پل های متعدد از جمله پل Alamillo ، هتلها و پاركها به معرفی معماری در منطقه و ارتقاء ارزش آن كمك فراوان نمود.

این پل به طور كامل روش معماری كالاتراوا را منعكس می‌كند كه در جهت ابداع فرمهای سبك هدایت شده است. فرمی كه ایده‌ی حركت و نوآوری در تكنولوژی را می‌رساند.


----------------------------------------------------------------------
عکس : آرشیو معماران
برای دریافت عکس ها با ابعاد بزرگتر و بدون نشان ثبت شده، با ما تماس بگیرید:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
کلیه حقوق بر ای سایت معماران محفوظ است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری