0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با استفاده از روشی بی سابقه در كشور
پروژه ملی مرمت و نجات بازار ماسوله، كلید خورد

پروژه ملی مرمت بی سابقه 9 دهنه مغازه از بازار دو طبقه شهرك تاریخی ماسوله، به روش تخریب بنا و ساخت دوباره آن با مصالح قدیمی شروع شد.این روش مرمت احتیاج به زمان بسیار زیادی دارد و در آن از روش های علمی عكس برداری، فیلم برداری و نقشه برداری لیزری استفاده می شود.پروژه ملی مرمت بی سابقه 9 دهنه مغازه از بازار دو طبقه شهرك تاریخی ماسوله، به روش تخریب بنا و ساخت دوباره آن با مصالح قدیمی شروع شد.
به گزارش «میراث خبر»، در این روش ابتدا دیوارهای كاه گلی تراشیده و سپس به قطعات چوبی ساختمان به ترتیب كدگذاری می شود و بعد از تهیه مدارك از اجزا ساختمان، بنا به روشی تخریب می شود كه چوب های قدیمی تخریب نشود و بعد از این مرحله است كه در و پنجره ها و قطعات چوبی ساختمان مورد مرمت و تعویض قرار می گیرند و در آخرین مرحله، این قطعات از روی شماره آنها در سر جای اولیه خود قرار خواهند گرفت و روی آنها با كاه گل سنتی پوشانده می شود.
این روش مرمت احتیاج به زمان بسیار زیادی دارد و در آن از روش های علمی عكس برداری، فیلم برداری و نقشه برداری لیزری استفاده می شود.
زیر بنای كل قسمتی كه باید مورد مرمت قرار گیرد 600 متر مربع است و مرمت گران پروژه قصد دارند در مرحله اول شروع كار، یك مغازه دو طبقه را با زیر بنای 80 متر مرمت كنند.
روستای تاریخی ماسوله، روستایی پله ای شكل است كه در استان گیلان جای گرفته است. بافت این روستای تاریخی با توجه به اسناد و مدارك تاریخی نمی تواند بیش از 800 سال سابقه داشته باشد ولی بدون شك پیش از این نیز مسكونی بوده است. این روستا از جمله روستاهای تاریخی كشور محسوب می شود كه بافت سنتی و آداب و رسوم خود را تا حدودی حفظ كرده است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری