0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یک فعال و دوستدار میراث فرهنگی گفت: سازمان میراث فرهنگی اعلام کرده است که پرونده شهر خشتی یزد به عنوان میراث جهان اسلام به زودی در یونسکو مطرح می‌شود. همچنین مطالعات «نارین قلعه» نیز برای ثبت جهانی در دستور کار قرار گرفته است.

پرونده شهر خشتی یزد در یونسکو باز می‌شود

امیرترقی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با تاکید بر این که فقط تخریب بافت و خانه‌های تاریخی دغدغه فعالان میراث فرهنگی نیست و جهانی شدن آثار تاریخ یزد برای ما اهمیت دارد، اظهار کرد: بسیاری از آثار تاریخی یزد قابلیت ثبت جهانی دارند.
 
او مسجد «فهرج»، به عنوان قدیمی‌ترین مسجد جامع در کشور را که در 30 کیلومتری شهر یزد، قرار دارد و به نیمه نخست قرن اول هجری برمی‌گردد را از جمله آثار با ارزش تاریخی دانست که ارزش ثبت شدن در فهرست میراث جهانی را دارد و افزود: این مسجد می‌تواند به عنوان تاریخی‌ترین مسجد ایران که هنوز زنده و پابرجاست در میراث جهان اسلام مطرح و معرفی شود.
 
او مسجد جامع یزد را نمونه‌ای دیگر از این مساجد دانست و افزود: مسجد جامع کبیر یزد یکی از شاهکارهای معماری و تاریخی جهان به شمار می‌رود، به جرأت می‌توان گفت این مسجد دارای بلندترین مناره‌های جهان است. بنای این مسجد با عظمت قرن‌هاست که پابرجا مانده است.
 
این دوستدار میراث فرهنگی همچنین مجموعه «امیرچخماق»، آیین‌های مذهبی یزدی‌ها در ایام محرم، طولانی‌ترین قنات ایران به نام «قنات زارچ»، سرو چهار هزار ساله ابرکوه، قدیمی‌ترین ساعت شهری ایران در میدان «وقت الساعت» یزد، نخل چوبی میدان امیرچخماق به عنوان قدیمی‌ترین نخل چوبی ایران با 450 سال عمر متعلق به عصر صفوی، کاروانسرای «زین‌الدین» تنها کاروانسرای دایره‌ای شکل ایران، آب انبار شش بادگیری یزد که به دلیل دارا بودن شش بادگیر به این نام معروف شده و تنها آب انبار شش بادگیر جهان است را نیز جزو آثاری دانست که قابلیت ثبت جهانی را دارند.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری