0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

معاون میراث‌فرهنگی کشور درحالی تاکید کرد که پرونده جهانی مجموعه زندیه قابل اغماض و چشم‌پوشی نیست که از اقدامات کارشناسی و بررسی‌های دقیق حریم منظری ارگ‌کریمخانی در هفته آینده خبر داد.

پرونده جهانی مجموعه زندیه قابل اغماض نیست

 کارشناسان درحالی مشغول آماده سازی پرونده جهانی مجموعه زندیه هستند که طبق گفته ‌آن‌ها  وجود انواع دکل و هتل و احداث هتل 50 متری جام‌جم در اطراف مجموعه زندیه موانعی جدی بر سر راه این پرونده در فهرست یونسکو  به‌شمار می‌روند.
 
اما آنطور که به‌نظر می‌رسد، متولیان میراث‌فرهنگی استان فارس هنوز به این باور نرسیده‌اند که هتل‌جام جم با ارتفاع 50 متری می‌تواند معضلی جدی برای مجموعه‌زندیه و بافت تاریخی شیراز داشته باشد. چراکه مسئولان اداره کل میراث‌فرهنگی استان فارس بارها در گفت و گو با خبرگزاری میراث‌فرهنگی اعلام کرده‌اند که ساخت این هتل با این ارتفاع مشکلی را برای ارگ کریمخانی و ثبت آن در فهرست آثار جهانی ایجاد نمی‌کند.  
 
این درحالی است که «آتوسا مومنی» معاون میرا‌ث‌فرهنگی کشور، قرار است، هفته‌ آینده  با تیمی از کارشناسان ارشد میراث‌فرهنگی به شیراز برود و مشکلات پیش‌رو مجموعه زندیه را با جمعی از کارشناسان مورد بررسی و ارزیابی دقیق قرار دهد.
 
مومنی می‌گوید: پرونده ثبت جهانی مجموعه زندیه و ارگ‌کریمخانی قابل چشم‌پوشی و اغماض نیست. هفته آینده با تیمی از کارشناسان به شیراز رفته و به بررسی مشکلات مجموعه زندیه و ارگ‌کریمخانی می‌پردازیم. چراکه معتقدیم، اقداماتی که پیرامون  ارگ کریمخانی انجام می‌گیرد باید دقیق و کارشناسی‌شده باشد.
 
مومنی اما در رابطه با تعدیل یک متر و نیم از ارتفاع هتل‌جام جم توسط مالک هتل می‌افزاید: مالک و سازنده هتل با تعدیل یک متر و نیم از ارتفاع، حسن نیت‌اش را نشان می‌دهد اما کوتاه کردن اندازه واقعی هتل نیاز به نظر کارشناسان دارد.
 
او همچنین در رابطه با ادامه ساخت‌و ساز هتل‌جام جم و اینکه شنیده می‌شود که ساخت هتل در مراحل پایانی قرار گرفته ادامه می‌دهد: از آنجایی که با مالک هتل جام‌جم برای ادامه همکاری توافق کرده‌ایم، دستور داده‌ام که در سطوح پایین اجازه فعالیت و ساخت و ساز داده شود اما به استان هم اعلام‌ کرده‌ایم که تا تکلیف حریم منظری ارگ‌کریمخانی مشخص نشده اجازه کار در سطوح بالا داده نشود.

گفته می‌شود یکی از ضوابط یونسکو برای ثبت یک اثر جهانی رعایت حرایم مجموعه است. اما هم‌اکنون یکسری عوامل بر سر راه پرونده مجموعه زندیه قرار دارد که ثبت جهانی آن را تهدید می‌کند.
 
دکل‌های مخابراتی ادارات مختلفی که در اطراف مجموعه زندیه وجود دارد از یک سو و ساخت هتل جام‌جم در بافت دوره پهلوی شیراز باعث شده که حریم منظری مجموعه را به‌خصوص ارگ‌کریمخانی را مخدوش کند

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری