0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به موزه فضای باز محوطه تاریخی هگمتانه خوش آمدید. اینجا آجرهای قرمز، پایه‌ای برای نگهداری کتیبه‌های تاریخی سنگین شده‌اند. پایه ستون تاریخی زیر کولر آبی قرار گرفته است. موزه‌ای که هر روزه گردشگران برای دیدار آن می‌آیند و احتمال گیر کردن پایشان به مفتول‌ها بسیار بالاست. مدیران سازمان میراث فرهنگی همدان اما به نظر می‌رسد که بیشتر نگران علوفه‌های سبز شده در محوطه هگمتانه و آتش زدن آن‌ها هستند. اگر زمستان از راه برسد، این آثار تاریخی در انتظار چه سرنوشتی هستند؟

پایه ستون تاریخی در پناه کولر آبی+ عکس

خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه میراث فرهنگی-  دیدار از محوطه تاریخی هگمتانه یعنی دیدار از گل سرسبد آثار تاریخی همدان. محوطه‌ای که اگر وارد آن شوید، یعنی می‌خواهید بخش مهمی از تاریخی این شهر را بشناسید. یکی از مهمترین مکان‌ها برای بازدید از این محوطه « موزه فضای باز » است.

پایه ستون تاریخی در پناه کولر آبی+ عکس

اکنون به موزه فضای باز محوطه هگمتانه خوش آمدید. موزه فضای بازی که کتیبه‌ها و سنگ‌های تاریخی آن روی آجرهای قرمز گذاشته شده‌اند. پایه ستون تاریخی این مجموعه زیر کولر آبی گذاشته شده و به نظر می‌رسد اینجا بهترین بخش محافظ آثار در این مجموعه است. کتیبه‌های شکسته هم کنار دیوارها ایستاده‌اند. موزه‌ای که هر روزه گردشگران برای دیدار آن می‌آیند و احتمال اینکه پایشان به مفتول های افتاده روی زمین موزه گیر کند، بسیار بالاست.

پایه ستون تاریخی در پناه کولر آبی+ عکس

اکنون وضعیت این پایه ستون تاریخی برای دوستداران میراث فرهنگی تبدیل به یک سوال مهم شده است. آیا این کولر آبی می تواند پناه مناسبی برای این پایه ستون باشد؟ مسئولان سازمان میراث فرهنگی همدان آیا به این موزه سر زده‌اند؟کتیبه‌هایی که کنار دیوار تکیه داده شده اند، همه ترک خورده و اقدامی برای مرمت آن‌ها نشده است.

پایه ستون تاریخی در پناه کولر آبی+ عکس

بخش‌های انتهای موزه کوچک فضای باز هگمتانه محل انباشت وسایل اضافه شده است. موزه‌ای که یکی از مهمترین بخش های هگمتانه را تشکیل می دهد، امروز به نظر می رسد بیشتر شبیه محل انباشت آثار تاریخی را دارد.

پایه ستون تاریخی در پناه کولر آبی+ عکس

وضعیت این موزه اکنون تداعی‌گر، موزه فضای باز تبریز است. موزه ای که بسیاری از آثار تاریخی آن دارای وضعیت بسیار نامناسبی هستند. این موزه نیز طی چند سال گذشته حال و روز خوبی نداشته و بخش‌های مختلفی از آثار آن دچار صدمات جدی شده است. موزه فضای باز هگمتانه همدان نیز یکی از موزه های باز ایران است که دچار همان حال و روز بد است.

پایه ستون تاریخی در پناه کولر آبی+ عکس

این در حالی است که همدانی ها میراثشان را در این مجموعه به امانت گذاشته اند. امروزه بیشتر باستان شناسان، تپه باستانی هگمتانه، واقع در مرکز شهر همدان را - که پهناورترین تپه باستانی ایران است - بازمانده سازه های کاسی، مادی، هخامنشی و پس از آن می‌دانند. مساحت این تپه نزدیک 30 هکتار است که با در نظر گرفتن بخش‌هایی که جزو محدوده تپه باستانی بوده، ولی اینک ساختمان‌های مسکونی بر روی آن ساخته شده، به بیش از 40 هکتار نیز می‌رسد

پایه ستون تاریخی در پناه کولر آبی+ عکس

هگمتانه پایتخت شاهنشاهی مادها و پایتخت تابستانی ایران در زمان هخامنشیان و اشکانیان بوده است. این شهر کهن، نخستین پایتخت ایران بوده و به همراه آتن در یونان و رم در ایتالیا، از معدود شهرهای باستانی جهان است که همچنان زنده و مهم است. با این تفاوت که همدان هرگز اهمیت خود را از دست نداده و از آن دو شهر نیز قدیمی تر است.

پایه ستون تاریخی در پناه کولر آبی+ عکس

یونانیان هگمتانه را اِکباتان می‌خواندند که یونانی شده هگمتانه است.هرودوت این شهر را ساخته دیااکو دانسته و گفته است که هفت دیوار داشته که هر کدام به رنگ یکی از سیاره‌ها بوده اند.

پایه ستون تاریخی در پناه کولر آبی+ عکس

حالا این آثار تاریخی به جا مانده از تاریخ همدان رها شده اند در کنار دیوارها، کتیبه‌هایی که اگر بازدید کننده ای بی مبالاتی بکند، به راحتی می افتند و احتمال شکستن آن‌ها بالا می رود. مهمترین مسئله امروز برای این موزه فضای باز این است که به آن ساماندهی شود. اما آیا به زودی هگمتانه به این خواسته کوچکش می رسد؟

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری