0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

فاز نخست یکی دیگر از پروژه‌های مرمتی تخت جمشید درحالی به پایان رسید که به گفته سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی استان فارس، مرمت کاخ شورای تخت‌جمشید با هدف حفظ نقوش برجسته کاخ صورت گرفته است.

فاز اول نجات بخشی نقش برجسته‌های کاخ شورای تخت جمشید به پایان رسید

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ گفته می‌شود نقوش برجسته کاخ در اثر نفوذ آب از قسمت ایوان شمالی کاخ دچار آسیب جدی شده بود که مرمت آن در فاز نخست انجام گرفت.
 
«قدرت ا... تاج بخش» سرپرست اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: مرمت کاخ شورای تخت جمشید با هدف حفظ نقوش برجسته کاخ که دچار آسیب جدی در اثر نفوذ آب از قسمت ایوان شمالی کاخ بود در فاز نخست پایان یافت که بر اساس طرح مرمت، عملیات استحکام بخشی بلوک‌های سنگی و نقوش برجسته انجام گرفت.
 
وی با اشاره به طرح‌های مختلفی جهت ساماندهی مجموعه جهانی تخت جمشید به اجرای طرح نشانه‌گذاری حریم تخت جمشید انجام گرفت. بازنگری حرایم تخت جمشید و پاسارگاد، دفع آبهای سطحی و حفاری باستان‌شناسی آبراهه‌های انتهایی صفه، گیت ورودی تخت جمشید در سال 91 تا کنون بوده است.
 
مسئول حفاظت و مرمت پایگاه میراث جهانی تخت جمشید نیز در تشریح این عملیات مرمتی گفت: با اتمام مرحله حفاری پشت پلکان شمالی کاخ مرکزی تخت جمشید و اجرای طرح مرمتی، نقوش برجسته این کاخ از گزند آسیب در امان می‌ماند.
 
شهرام رهبر با اشاره به موفقیت آمیز بودن طرح مرمتی نقوش برجسته کاخ مرکزی تخت جمشید، اظهار داشت: طرح مرمتی کاخ مرکزی تخت جمشید که پس از انجام مطالعات و پژوهش و همچنین بررسی‌های میدانی و کارشناسی که در پایگاه میراث جهانی تخت جمشید آغاز شده بود، در دو فاز به مرحله اجرا درآمد.
 
مسئول حفاظت و مرمت پایگاه جهانی تخت جمشید، از مهمترین اهداف این طرح مرمتی را حفظ نقوش برجسته کاخ مرکزی دانست و بر اساس مطالعات اولیه ، تخریب بیش از حد این نقوش برجسته را حاصل نفوذ آب در ایوان شمالی کاخ برشمرد.
 
وی همچنین در تشریح نتایج بدست آمده از مطالعات و بررسی های میدانی اظهار داشت : آب های ناشی از بارندگی در ایوان شمالی کاخ مرکزی ( کاخ شورا ) ضمن نفوذ در خاک ، املاح درون آن را در خود حل کرده و به دورن بلوک های سنگی منتقل می‌کنند و متعاقباً این املاح که شامل مواد مختلفی مانند سدیم، فسفات، کلرور و غیره می باشد به همراه آب در سطح بلوکهای سنگی منقوش باقی مانده و آسیب های شیمیایی و فیزیکی را به همراه دارد.
 
رهبر در ادامه افزود: طرح مرمتی اجرا شده در خصوص کاخ مرکزی، شامل فاز اول با هدف استحکام بخشی بلوک های سنگی و نقوش برجسته همچنین قراردادن بلوک های سنگی که از محور اصلی خارج شده بودند ، با موفقیت انجام گردید و فاز دوم شامل ایجاد کانال دفع رطوبت پشت کاخ شورا، پوشش روی کانال – نمک زدایی- و استحکام بخشی نقوش است که مرحله ابتدایی این فاز که ایجاد کانال دفع رطوبت است با مجوز رسمی از پژوهشکده باستان شناسی اجرا شد.
 
وی همچنین با اشاره به منحصر به فرد بودن نحوه سکو سازی و زیرسازی کاخهای هخامنشی اظهار داشت در کاوش های اخیر، نحوه پی سازی کاخهای تخت جمشید به خوبی پدیدار گشته و همین امر موجب گردید بنابر تصویب شورای فنی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در طرح نهایی مرمت این کاخ، ضمن دفع رطوبت در پلکانهای این کاخ، پوشش کانال ایجاد شده به گونه‌ای باشد که نحوه مهندسی معماران هخامنشی در پی سازی کاخهای تخت جمشید قابل رؤیت باشد.
 
 سرپرست گروه حفاظت و مرمت پایگاه تخت جمشید در ادامه عملیات نجات بخشی نقوش برجسته پلکان شمالی کاخ شورا را در قالب طرح مرمتی یاد شده، از اقدامات بسیار مهم و مناسب کارشناسان پایگاه میراث جهانی پارسه- پاسارگاد بر شمرد و اذعان داشت، عملیات پایش نقوش برجسته ای که در معرض آسیب های ناشی از املاح مضر بوده اند به مدت شش ماه بطول انجامید و بر اساس مشاهدات فنی و پس از اجرای کانال دفع رطوبت، تمامی شوره های موجود بر روی نقوش از بین رفته و این آثار در وضعیت بسیار مناسبی قرار دارد.

فاز اول نجات بخشی نقش برجسته‌های کاخ شورای تخت جمشید به پایان رسید


 
وی خاطر نشان کرد: موفقیت این طرح مرهون نگاه ویژه ای در حوزه حفاظت و مرمت است که این رویکرد، از سوی معاونت حفظ و احیاء میراث فرهنگی استان ، پژوهشکده باستان شناسی، کاوشگران و مرمتکاران این حوزه به روشی اصولی اجرایی شد.
 
رهبر در پایان با بیان این مطلب که در طرح نهایی مرمت و حفاظت کاخ مرکزی تخت جمشید از چندین مشاور با تخصص معماری، مهندس سازه و کارشناس مرمت جهت طراحی یک پوشش کانال دفع رطوبت چند منظوره استفاده شده اذعان داشت: این طرح به تایید شورای فنی رسیده و هم اکنون در حال اجرا است. وی همچنین اظهار امیدواری کرد با اجرای این طرح پژوهشگران و بازدیدکنندگان خاص بتوانند به طور واقع با نحوه سکوسازی و پی سازی کاخ های تخت جمشید آشنا شد.
 
گفتنی است پلکان شمالی کاخ شورا (کاخ مرکزی )به همراه پلکان شرقی کاخ آپادانا در سالهای 1311 تا 1314 توسط ارنست هرتسفلد از زیر خاک بیرون آمد . نقوش این دو مکان را از زیباترین و سالم ترین نقوش برجسته ی تخت جمشید در هنگام کاوش  می‌دانند.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری