0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کارشناسان میراث فرهنگی سازمان یونسکو پایان دیماه را آخرین مهلت ایران برای تعدیل طبقات اضافی برج جهان نمای اصفهان اعلام کردند.

برج جهان‌نما در بهمن سال ۱۳۸۴ تعدیل و دو طبقه بالایی آن تخریب شد تا به منظر فرهنگی میدان آسیبی وارد نشود. اما گویا بعد از گذشت ماجراهای مربوط به تعدیل بخشهای اضافه برج، هنوز این پرونده مختومه نشده است

برج جهان نما

ساخت برج جهان‌نما در سال ۱۳۷۵در حاشیه میدان نقش جهان اصفهان آغاز شد و به لحاظ قرارگیری در منظر تاریخی و فرهنگی میدان ثبت شده در فهرست میراث جهانی، طبقاتی از آن تخریب شد.

ارتفاع اولیه ساختمان تجاری جهان نما حدود۵۰ متر بود که بازرسان یونسکو پس از بازرسی از محل اعلام کردند: خط آسمانی و منظر تاریخی و فرهنگی میدان امام مخدوش شده و دولت ایران موظف است نسبت به تعدیل برج جهان‌نما اقدام کند.

سازمان یونسکو در سال ۱۳۸۰به دلیل قرارگیری این برج در کنار میدان نخستین بار موضوع قرار دادن میدان نقش جهان را در فهرست میراث در خطر مطرح کرد. این موضوع باعث شد تا ایرانیان نسبت به این موضوع  واکنش نشان دهند و با فشار بر مالک این برج و مسئولان شهری خواستار تعدیل بخشهایی از این برج شدند.

سرانجام برج جهان‌نما در بهمن سال ۱۳۸۴ تعدیل و دو طبقه بالایی آن تخریب شد تا به منظر فرهنگی میدان آسیبی وارد نشود.

اما گویا بعد از گذشت ماجراهای مربوط به تعدیل بخشهای اضافه برج، هنوز این پرونده مختومه نشده است چون به تازگی کاشناسان سازمان یونسکو اعلام کرده اند که ایران تا پایان دی مهلت داده تا این برج را تعدیل کند در غیر صورت سیاستهای ایران درباره آثار تاریخی و مسائل فرهنگی تحت الشعاع قرار می گیرد.

با این حال باز هم معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی  وعده تخریب ستون‌های طبقه سوم برج جهان‌نما را داده است و گفته که این موضوع در جلسه با استاندار و شهردار اصفهان مطرح شده است.

مسعود علویان صدر گفته است که طبق توافقات صورت گرفته در این نشست مقرر شد، حذف اسکلت و ستون‌های باقی مانده در اولویت برنامه‌های مدیریت شهری استان قرار گیرد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری