0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
در پاسخ به ادعای مسولان قطار شهری اصفهان مبنی بر ناگزیری عبور مترو از خیابان چهارباغ عنوان شد

مرعشی : متروی اصفهان باید از منطقه شمس آباد عبور کند

چهارباغبه دنبال انتشار نامه ای از سوی مدیر عامل قطارهای شهری اصفهان خطاب به رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درباره مسیر عبور متروی اصفهان از چهار باغ و طرح ادعاهایی مبنی بر ناگزیری عبور مترو از خیابان چهارباغ ، سید حسین مرعشی در گفت و گو با میراث خبر اظهار داشت : نتایج مطالعات نشان داده که عبور مترو از مسیر تاریخی چهارباغ با مخاطره هایی برای آثار تاریخی همراه است و عبور مترو امکان پذیر نیست.
مرعشی افزود : مطالعات انجام شده کارشناسان بر تغییر مسیر متروی اصفهان تاکید دارد و شورای عالی ترافیک نیز تصریح کرده که مسیر عبور متروی اصفهان باید تغییر کند.
وی افزود: قبل از ادغام سازمان های میراث فرهنگی و ایرانگردی و جهانگردی قرار بر این بود که مطالعات کارشناسی در این مورد صورت گیرد که انجام شد و پس از ادغام دو سازمان و ورود من به سازمان جدید، مشخص شد که عبور مترو امکان پذیر نیست. به این ترتیب سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در جلسه های متعدد کارشناسی بر این نظر کارشناسی تاکید و اعلام کرد که مسیر مترو ی اصفهان قویا باید از منطقه شمس آباد تعیین شود.
رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری همچنین تاکید کرد:معتقدیم چهارباغ اصفهان نباید گرفتار سرنوشت باغ خسرو اباد شود.
در نامه عبدالحسین سیف الهی ، مدیر عامل سازمان قطار شهری اصفهان خطاب به رییس سازمان میراث فرهنگی به مواردی درباره مطالعات و مشاوره های ایجاد مسیر عبوری متروی اصفهان و نیز اقدامات اجرایی اشاره شده و از مرعشی خواسته شده است تا تدابیری برای گذر مترو از خیابان چهار باغ اتخاذ شود.
خیابان چهارباغ اصفهان در سال 1310 هجری شمسی در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است و هر گونه دخل و تصرف و یا كندوكاو و حفاری در این خیابان باید تحت نظارت و هماهنگی با سازمان میراث فرهنگی كشور صورت گیرد.
خیابان چهارباغ یكی از قدیمی ترین خیابان های شهر اصفهان و از نظر تاریخی بسیار مهم است. در این خیابان آثار تاریخی منحصر به فردی از جمله كاخ هشت بهشت، مدرسه و مسجد چهارباغ و پل سی و سه پل جای گرفته است که با گذر مترو این آثار تاریخی مخدوش می شوند.
آسیب های مترو به آثار تاریخی

بر اساس مطالعات کارشناسی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ، گذر مترو از خیابان چهارباغ، بافت تاریخی و زیربنایی این خیابان را به مخاطره می اندازد.
به اذعان کارشناسان میراث فرهنگی ،عبور مترو از زیر خیابان چهارباغ اصفهان، علاوه بر آسیب رساندن به لایه‌های اصلی این خیابان و مدرسه چهارباغ، موجب تخریب سی‌وسه پل نیز می شود.
پایه‌های سی‌وسه پل روی مصالح سنتی ساروج، لاشه سنگ، آهك و آجر قرار دارد كه قسمت‌های بالاتر آن نیز صرفا با آجر ساخته شده و چون این پل روی اتصالات آجر و ملات استوار است، با در نظر گرفتن وزن خود پل نیز كه با گذشت 400 سال استحكام اولیه خود را از دست داده است، عبور مترو از خیابان چهار باغ و سپس نزدیكی سی‌وسه پل كه گفته می‌شود از 75 متری آن عبور خواهد كرد، باعث ایجاد لرزه‌هایی خواهد شد كه بر روی این بنا اثرات مخربی بر جای می‌گذارد.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری