0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چندی پیش وسایل خانه‌های نصیرالملک و محتشم به ارگ کریم‌خانی منتقل شد تا سرنوشت مهمترین خانه‌های تاریخی شیراز توسط صندوق حفظ و احیاء مشخص شود. در این میان اما هنوز شائبه‌های فراوانی نسبت به واگذاری این خانه‌ها به بخش خصوصی وجود دارد. پیش از این برخی کارشناسان از واگذاری این خانه‌ّها به نزدیکان ملک‌زاده رئیس سازمان میراث‌فرهنگی خبر داده بودند.

وسایل خانه‌‌های محتشم و نصیرالملک به ارگ‌کریم‌خانی منتقل شد

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ  در چند روز گذشته درحالی تمامی وسایل خانه‌های محتشم و نصیرالملک به‌بهانه مرمت به ارگ‌کریمخانی منتقل شد که فعالان و کارشناسان میراث‌فرهنگی خواستار شفاف‌سازی وضعیت مهمترین خانه‌های تاریخی شیراز شدند. به‌گفته‌ این افراد، هر گونه واگذاری به‌ بخش خصوصی نیازمند برگزاری مزایده است.
 
این درحالی است که پیش از این برخی از فعالان میراث‌فرهنگی از واگذاری خانه‌های نصیرالملک و محتشم به‌‌مدت 25 سال و  مبلغ اندک به نزدیکان ریاست سازمان میراث‌فرهنگی خبر داده بودند.
 
محمدرضا نسب عبدالهی»، فعال میراث‌فرهنگی در اینباره به خبرگزاری میراث‌فرهنگی گفته بود: خانه‌های تاریخی محتشم و نصیرالملک شیراز در ازای دریافت مبلغی اندک، به مدت حداقل 25 سال به افرادی که گفته می‌شود جزو نزدیکان مسئولان ارشد سازمان میراث‌فرهنگی هستند واگذار می‌شود.
 
اما «مهدی پارسایی» پژوهشگر و مدرس دانشگاه، به واگذاری خانه‌های تاریخی نصیرالملک و محتشم به اماکن توریستی  اشاره می‌کند و می‌گوید: چند روز پیش وسایل خانه‌های نصیر الملک و محتشم به ارگ کریم‌خانی منتقل شد تا این خانه‌ها در اختیار صندوق حفظ و احیاء درآیند.
 
به‌گفته وی، کاربری این خانه‌ها هنوز مشخص نشده اما احتمال می‌رود به اماکن اقامتی و توریستی تبدیل شوند.
 
پارسایی می‌افزاید: در واقع در راستای همین تصمیم‌گیری‌های واگذاری میراث‌فرهنگی بود که اتاق‌های ارگ‌کریمخانی برای آوردن وسایل خانه‌های نصیرالملک و محتشم خالی شد. این درحالی است که هم‌اکنون نیروهای  5 اداره در ارگ‌کریمخانی مستقر شده‌اند و این اتفاق از یک سو، باعث می‌شود که گردشگران تنها از دو اتاق خالی ارگ کریمخانی بازدید کنند و از سوی دیگر پرونده مجموعه زندیه را به‌تعویق بیاندازد.
 
خانه‌های نصیرالملک و محتشم پیش از تخلیه کاربری اداری داشتند. از خانه‌ نصیرالملک به عنوان پایگاه پژوهشی بافت تاریخی شیراز استفاده می‌شد که البته گفته می‌شود به‌دلیل نبود اعتبارات نزدیک به سه سال بود که به‌حالت نیمه‌تعطیل در آمده بود. خانه محتشم نیز محل فعالیت اداره میراث‌فرهنگی شهرستان شیراز به‌شمار می‌رفت که آن هم آنطور که پارسایی می‌گوید چندی است که از تعطیلی‌اش می‌گذرد.
 
درحال‌حاضر این پژوهشگر و یکی از اعضای پرونده ثبت جهانی مجموعه زندیه از شفاف‌سازی واگذاری این دو خانه تاریخی شیراز می‌گوید. به‌اعتقاد وی اگر قرار است واگذاری صورت بگیرد لازم است روند کار به‌صورت مزایده و کاملا شفاف باشد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری