امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 

واستو شاسترا
دانش هم آهنگی محیطی

نگارش: رابین و مایکل ماسترو
برگردان: سید مرتضی موسوی "دانشجوی دکترای معماری دانشگاه (جامعه) ملی اسلامی دهلی"

"واستو شاسترا" دانشی است در گستره ی معماری که بین هشت تا ده هزار سال پیش، در" وداها" از طریق الهامات دریافت شده ی اشخاصی که زندگیشان را صرف تعمق و تفکر کردند، نگاشته شده است. آموزه های واستو چگونگی محیطمان را نشان می دهند، به طور خاص، مکانهایی که ما در آنها زندگی و کار می کنیم و چگونگی تغییر در زندگی روزمره مان با بکارگیری قوانین واستو را بیان می دارند. تاثیراتی چون تضعیف یا تقویت سلامتی، شادمانی، برکت، فراوانی، روابط و تعالی معنوی.برگردان: سید مرتضی موسوی "دانشجوی دکترای معماری دانشگاه (جامعه) ملی اسلامی دهلی"
"مدرس دانشگاه آزاد اسلامی"   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

واستو شرح می دهد که چگونه در طبیعت، پنج عنصر ( خاک، آب، آتش، هوا و فضا ) در تعادل کامل قرار دارند، اما زمانیکه بنایی ساخته می شود، این تعادل به هم می ریزد و این می تواند ضربه ای سهمگین بر جسم، ذهن و روان ما وارد سازد. از طریق دانش معمارانه ی باستانی واستو ما می توانیم بیاموزیم که چگونه، فضایی معنوی، در هر محیطی به وسیله متعادل کردن پنج عنصر، بر اساس افزایش ارتباطمان با روح سرمدی که در همه ی ما مقیم است، بیافرینیم. دانش واستو، اجزای کوچک و اجسام را به مثابه عوالم صغیر به کیهان به مثابه کل یا عالم اکبر به وسیله ی پنج عنصر، پیوند می دهد. بدن ما همچون هر چیز دیگری در جهان مادی، از عناصر ترکیب شده است. همچون همه ی چیزهای موجود در طبیعت، بدن ما فضا اشغال می کند- همان فضایی که جهان را می آفریند. این فضا در درون خود، آگاهی و دانش خاموشی از همه ی آن چیزی که ممکن است را نگاهداری می کند، و همانا از این مکان آرامش و خاموشی (سکوت) الهی است که ما وجود و زندگیمان را می آفرینیم.

زمانیکه عنصر فضا در خانه یا محل کارمان به هم می ریزد ( از هم گسیخته می شود )، ما مانعی را در مسیر کامیابیمان تجربه می کنیم. وقتی که آن در تعادل است، ما با آسانی بیشتر، نیروی بالقوه ی نامحدودمان را به کار می گیریم. همچون هوایی که در کره ی زمین، ریه های ما را آکنده می کند. مانند چتری محافظ که هرگونه حیاتی را با انرژی نیرومند زندگی بخش خود ( آنچه در سنسکریت، پرانا نامیده می شود ) زندگی و تداوم می بخشد. بدون هوا، هر حیاتی نابود خواهد شد. به این دلیل، هنگامیکه عنصر هوا، در محیط ما خارج از تعادل است، ما ناهماهنگی در ارتباطاتمان، از جمله، ارتباط و اتصال معنوی و روحانی را تجربه می کنیم. هنگامی که عنصر هوا به وضعیت متعادل باز می گردد، ارتباطاتمان گل می کنند.

آتش در شکل گرما، گرمی و تحرک و انگیزش را در همه ی سیستمهای بدن، موجب می شود. بدون نور خورشید، نه گیاهان، نه حیوانات و نه بیشتر شکلهای دیگر حیات، در این سیاره ایجاد نمی شدند. وقتی که عنصر آتش در محل زندگی یا کار، مختل می شود، ما بی حسی و بی حوصلگی و کمبود عامل جنبش و حرکت را تجربه می کنیم. زمانی که این عنصر، با ثبات است، وجد، سرور و صمیمیت، زندگی ما را فرا می گیرد. تفاوتی محسوس، همچون زندگی در تاریکی یا زندگی در روشنایی. بدنهای ما از هشتاد درصد آب تشکیل شده اند. آب، خاصیت زندگی، سرخوشی، همچنین، هماهنگی و توازن در خون، ترشحات جسمی و هر یاخته و سلولی را در بدن ایجاد می کند. هنگامی که عنصر آب، کم و حرکت آن کند می شود و یا مسدود می گردد، ما احساس گسست ارتباط با خداوند را داریم؛ احساسی چون تنهایی در جهان. به عکس، وقتی عنصر آب در مقدار مناسبش باشد، زندگی ما با تلاش و کوشش بیشتری، جریان می یابد. خاک، بدن ما را از طریق استخوانها، بافتها، ماهیچه ها، پوست و مو شکل می دهد. بدون تعادل در عنصر خاک، ما شکست در پایه گذاری و بکارگیری توانایی ها و قابلیتها را تجربه می کنیم. وقتی این عنصر، در تعادل است، در هر حال، ما احساس حمایت و تامین از جانب خداوند، در کلیه ی تلاشهایمان را خواهیم داشت. بنابراین، شروع موفق ما، ارتباط قوی با پنج عنصر ( فضا، هوا، آتش، آب و خاک ) است و همچنین آمادگی در بازتاب و واکنش به تعادل یا عدم تعادل، چرا که آموزه های واستو، زندگی هر واحد را به مثابه نمادی از جهان از طریق پنج عنصر، تصویر می کند.

در لایه ی پایه ای و اساسی، هر چیز در جهان، انرژی و ارتعاش است و در اتصالی زنجیروار، معیار و سیستم کنش، برای دستیابی به هدف هم آهنگی و توازن مطلوب و دلخواه، متغیر می باشد.هم آهنگی دقیقی بین خاک و آب، بین خورشید ( آتش ) و ماه ( هوا )، بین ستارگان و سیارات وجود دارد. انرژی همه ی چیزها به هم مرتبط و متصل می شود و در یک رقص جهانی دقیق و معین، حرکت می کنند. حتی حوادث طبیعی از قبیل زمین لرزه ها، بارش های بیش از اندازه و سیل، توفان و گردبادها، فعل و انفعالات طبیعی ساده ای در جهت بازگرداندن هم آهنگی و توازن جهانی هستند. زمانی که یک خانه یا محل کار ساخته می شود، تعادل کیهانی در محیط، مختل می شود و مردمی که برای بار اول در آن ساکن می شوند، اغلب یکسری شکایتهای جمعی و مشابه را اظهار می دارند. ما در کارمان با دانش واستو، به تکرار، دیده ایم که چگونه زندگی مردم، به وسیله ی محیطی که در آن زندگی می کنند، تحت تاثیر نامناسب قرار گرفته است. ما دیده ایم که در بسیاری مکانها بخصوص در غرب، اهمیت زندگی در هم آهنگی با نیروهای طبیعی، به ترتیبی که امکان استفاده از موهبتهای طبیعی جهان، در جهت فایده ی ما را فراهم کند، هنوز یک تفکر بیگانه محسوب می شود. این آشکار می سازد که ما در خلال پیشرفت در بسیاری از علوم و فن آوریها، از فهم چگونگی تاثیر مستقیم عناصر طبیعی بر حیاتمان دور مانده ایم. ما در تمام دنیا در جهت ابعاد گوناگونی ازتغییر و کنترل محیطی، بدون توجه به تبعات فعالیتهایمان تلاش کرده ایم. هیچ چیز در دنیای ما به صورت منفرد و جدا روی نمی دهد. ما در ارتباط کامل با روح، معنویت و عناصر هستیم.

به همان اندازه که نژاد بشر از زندگی و کار در محیط بیرونی به سمت صرف بیشترین زمان در ساختارهای ساخته شده ی انسانی دگرگون شده است، ما از احساساتمان و اتصال با جهان طبیعی، دور شده ایم. در طول تاریخ، محیطهای مصنوع و متراکمی ساخته ایم که با مواد مرکب مصنوعی پر شده اند. همه ی اینها برای افزایش راحتی و آسایش، طراحی شده بودند، اما متاسفانه با وجود روشهای توسعه یافته و جدید ساخت و پیشرفتهای گسترده ی فن آوری، ما تنها اخیرا تفکر و تامل در باب اثرات مضر این ساختارهای فیزیکی بر جسم و بدن، ذهن و احساسات و هیجانات را آغاز کرده ایم. هم اکنون بسیاری از مردم، در کشمکش با واکنشهای آلرژیک و حساسیتهای بوجود آمده از مواد ساختمانی و نور مصنوعی هستند که در بسیاری موارد، باروری و سلامتی احساسیشان را تضعیف کرده است. یک ساختمان می تواند بسته به اینکه چگونه ساخته و نگاهداری شود، در ارتباط دوستانه یا غیر دوستانه با ساکنانش باشد. درست مانند یک ماساژور که به مردم در موزون و متعادل کردن کالبد فیزیکیشان یاری می رساند، واستو نیروی ایجاد تعادل در زندگیمان بوسیله ی هم آهنگ کردن محیط خانه و کار- " کالبدی که بدن ما را احاطه کرده است " را دارد. واستو می تواند ارتباط ما با خداوند را از طریق تراز کردن محیطمان از نظر انرژی، در جهت اصل و اساس طبیعی نیروهای مثبت در جهان، تقویت نماید. این تعدیلها،هرچند ساده اند اما کاملا نیرومند هستند و می توانند توسط یک فرد دارای صلاحیت در زمینه ی واستو، بدون اجبار به تغییر مکان یا تعویض خانه یا محل کارمان انجام شوند.

به مثابه جزئی از زمین، ما در دریایی از الکترو مغناطیس و تحت تاثیر ستارگان، زندگی می کنیم. هر جابجایی ایجاد شده در فضا، نیروی بالقوه ی مؤثری بر فعالیتها و احساسات ما دارد. هر ذره ی انرژی با ذره ی مجاور پیوند می یابد. هر یک از پنج عنصر، مرتبط با جهتی در این حیطه می باشد و هر جهت، تاثیر ویژه ای بر مسیری که ما درباره ی زندگیمان می اندیشیم و احساس می کنیم، دارد. ارتباط ما با بخشی از رشته ی نامحدود امکانات و احتمالا بوسیله ی فشار محیطی، تحت تاثیر، واقع می شود، آنچه که مانع بروز شایستگیهای ما در تجربه ی عمیق ارتباط با خداوند می گردد. بدون این ارتباط، تجربه ی ما از عشق، برای خودمان و دیگران، محدود می شود و توانایی ما در زندگی توأم با سرزندگی، حیات کامل، آرامش و صفای قلبی، بطور جدی در معرض خطر خواهد بود. به این دلیل، واستو کمک می کند به فهم اینکه چگونه، جهات، وابسته به پنج عنصرند و چگونگی دستیابی به تعادل بین آنها را در جهت افزایش سرزندگی روزمره مان توضیح می دهد.

بخش شمال شرقی اقامتگاه شما با عنصر آب مرتبط است. این جهت، سرچشمه ی انرژی مغناطیسی مثبت از شمال و انرژی خورشیدی از شرق است. در حالت مطلوب، اقامتگاه ما نیاز به باز بودن در جهت شمال شرقی برای دریافت این انرژی مثبت دارد. جهت شمال شرقی، بر تعالی معنوی ما و قابلیت ایثار و خدمت به مردم، تاثیر می گذارد. در طراحی خانه بر اساس واستو، جهت شمال شرقی، بخش خوبی برای ورودیها، اتاق آرامش ( اندیشه، مراقبه، مدیتیشن و عبادت ) مهراب، قربانگاه، فواره و آبنما و استخراست. اگر این بخش، بجا، بر اساس واستو، طراحی شود، دانش شخصی، به سهولت و سادگی افزایش خواهد یافت. اگر در شمال شرق، آشپزخانه، توالت، گوشه ی حذف شده، ناهنجاری و از هم گسیختگی، سیستم گرمایش یا انسداد و بسته بودن ( چیزهایی از قبیل درخت یا ساختمان ) باشد، رشد و تعالی معنوی، کند خواهد شد. در محل کار، یک فواره یا آبنما در این بخش، برای افزایش قدرت ابتکار، خلاقیت و موفقیت، استفاده کنید.

- جنوب شرقی، با عنصر آتش مرتبط است. جهت جنوب شرق بر انرژی مورد نیاز برای ارتباط جنبشی، انگیزنده و پر تحرک با نیروی معنوی، مؤثر است. آشپزخانه ها، سیستمهای گرمایشی و الکتریکی یک خانه یا محل کار مکانیابی خوبی در جنوب شرقی خواهند داشت. اگر این بخش، بر اساس واستو طراحی شود، حجاب جهل و ناآگاهی که ما را از سرشت و ذات حقیقیمان جدا و منفصل می کند از بین خواهد رفت. اگر گوشه ی حذف شده یا انسداد در این قسمت باشد، ارتباط ما با نیروی معنوی، همانند سلامتی و نشاط فیزیکی و جسمیمان، دچار آسیب خواهد شد. - جنوب غربی با عنصر خاک پیوند دارد. جهت جنوب غرب، بر حمایت و تقویتی که ما از پیوندها و وحدت معنوی در یافت می نمائیم مؤثر است. اگر اتاق خواب ما در جنوب غربی واقع شود با قرارگیری سر، جلوی دیوار جنوبی یا شرقی، ارتباط ما با نیروی معنوی، قویتر و با ثبات خوبی همراه خواهد بود. اگر گوشه ی حذف شده، توالت، یا منبع گرمایی در این قسمت باشد، ساکنین ، به احتمال زیاد، مشکلاتی در سلامتی و همچنین احساس قطع ارتباط معنوی را تجربه خواهند کرد. در محیط کار، بخش جنوب غربی، مکانی مطلوب، برای دفتر مدیران و صاحبان    مشاغل می باشد.

- عنصر هوا با شمال غربی، پیوند دارد. این جهت، بر قدرت و دوام ارتباط ما با نیروی معنوی، مؤثر است.توالتها و اتاقهای میهمان، به خوبی در شمال غربی کار می کنند. اگر این بخش، بر اساس قواعد واستو طراحی شود، ما بسط و گسترش حس تشخیص و شعور، در ارتباط با انرژی کیهانی را تجربه خواهیم کرد. اگر گوشه ی حذف شده یا بسته در این قسمت باشد، نتیجه می تواند بی ثباتی فکری و روانی و سختی و دشواری در تمرین معنوی باشد. در محل کار، این بخش را برای اتاق گفتگو و مذاکره و کنفرانس، بازاریابی و فروش و ارتباطات عمومی استفاده کنید.

- بخش مرکزی یک خانه یا محل کار، با عنصر فضا پیوند دارد. اگر این قسمت باز و بدون ازدحام و تراکم است، موهبت و نعمت انرژی کیهانی به محیط وارد خواهد شد و حس خوشی و سلامتی و آرامش، از آن منتشر خواهد شد. آشفتگی و به هم ریختگی، توالتها، آشپزخانه ها یا فقدان و نبود یک فضای باز در مرکز، همه، عنصر فضا را از بین خواهد برد و مانع موفقیت و کامیابی در تمام بخشها خواهد شد.

زمین، یک نیروی مغناطیسی است و مرکب از پنج عنصر است، مغز ما نیز چنین است. تالاموس، مرکز واقعی همه ی حواس، موتور اعمال در مغز ماست. تحقیقات عصب شناسی، نشان داده است که خصوصیات هر یک از رشته های عصبی در ساختار تالاموس، به شکلهای گوناگون، وابسته به این است که در مقابل کدامیک از جهات قرار گیرند. بنابراین، ذهن ما، تحت تاثیر واکنش مابین این میدان مغناطیسی و یاخته ها و سلولهای مغزی ما می باشد. مکانیابی بدنها و محیطهای ما در تنظیم با محور مغناطیسی، ما را قادر به تفکر و فعالیت بیشتر در هم آهنگی و موازنه با نیروهای طبیعت می سازد. بنابراین، زندگی ما می تواند همچون شنا در جهت آب باشد یا خلاف آن. این مطالعات، نشان داده است که وقتی ما در هنگام صبح به مدیتیشن و مراقبه به سمت شرق می پردازیم، بر عکس دیگر جهات، قادر به ورود به حالتهای عمیق مدیتیشن و مراقبه و تجربه ی کاهش بسیار زیاد فشار و استرس هستیم. ما به حالت راحتی و آسایش بیشتری در این جهت نائل می شویم (که قابل اندازه گیری از طریق سوخت و ساز کاهش یافته و میزان تنفس می باشد)، آنچه که بطور مؤثر، سلامتی و تعالی معنویمان را تقویت و حمایت می نماید. همچنین، قرارگیری سر در جهت جنوب یا شرق، در هنگام خواب، مستقیما ما را همراستا با نیروهای معنوی طبیعت می نماید. متاسفانه بیشتر آثار معماری جدید، همراستا با نیروهای طبیعی طراحی نمی شوند.خورشید، باد، آب، اقلیم، و گیاهان، در خلال برنامه ریزی و ساخت، نادیده گرفته می شوند. اما هنوز هم زمانیکه همه ی جنبه های یک مسکن یا محل کار، بطور دقیق، در ارتباط با قوانین و قواعد کیهانی، متعادل و هم آهنگ شوند، ارتباط ما با معنویت و خداوند، به صورت شگفت انگیزی افزایش می یابد.

با جسم، ذهن و روح هم آهنگ شده با این نیروهای طبیعی، ما احساس ارتباط عمیق تری با هرگونه ی حیات و موجود زنده ای خواهیم داشت و راضی به صدمه زدن و کاهش این ارتباط، نخواهیم شد. زندگی بر اساس قواعد واستو، فقط فشار و استرس را در زندگی ما کاهش نمی دهد، بلکه ما را از یک حس آشکار و قابل لمس از امکانات و توانمندیها انباشته می سازد و پر می کند.

این نوشته در سال 2005 بوسیله رابین و مایکل ماسترو نگارش یافته است. اولین کتاب آنها، "مهراب نیرو و نیایش: زندگی را آنچنان که می خواهید بسازید"، کتاب سال معنوی در سال 2004 بود (www.usabooknews.com) و کتاب خویش یاری سال 2005 (www.covr.org). آخرین کتاب آنها "روش واستو: ایجاد کامیابی از طریق نیروی وداها" می باشد. برای اطلاعات بیشتر به تارنمای آنها به نشانی www.vastucreations.com مراجعه کنید.

نشانی اینترنتی مقاله: http://www.vastucreations.com/docs/light_of_consciousness_2006-08.pdf

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

-1 # hiuman 1391-03-07 01:00
very tanks ////////////ali buud
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # asemane 1392-08-27 10:57
مطالب بسیار مفیدی بود.بااینکه 6ساله در رشته معماری تحصیل علم و هنر میکنم ولی هیچوقت به این اندازه عمق کارکرد معماری را در زندگی روزانه احساس نکرده بودم.
باتشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
انواع عضویت
پنل کاربری