0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سازمان «میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری»، هرچند برخلاف بسیاری از دیگر سازمان‌ها و وزارت‌خانه‌ها که در پایان دولت دهم، روزهای آرامی را پشت سر می‌گذارند، روزهای شلوغی دارد، طوری که این گمان را به‌وجود می‌آورد که رییس کنونی آن رفتنی نیست و هنوز کارهایی دارد که می‌خواهد خودش به سرانجام برساند؛ اما ازسوی دیگر، کمیته‌ی گردشگری ستاد مرکزی رییس جمهور منتخب نیز بیکار ننشسته و فهرستی را از اشخاص پیشنهادی برای این سازمان آماده کرده است.

هشتمین رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کیست؟

به گزارش خبرنگار سرویس گردشگری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کمیته‌ی گردشگری زیر مجموعه کارگروه اجتماعی فرهنگی رییس‌جمهور منتخب است که تعدادی از مدیران قدیم سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، فعالان بخش خصوصی و کارشناسان این حوزه‌ها، اعضای آن را تشکیل می‌دهند و در روزهای گذشته با رایزنی، فهرستی را از اشخاص منتخب خود تهیه کرده‌اند. هرچند اعضا، مشخصا به نام خاصی اشاره نمی‌کنند؛ ولی برخی خبرها حاکی از آن است که این فهرست شامل چهره‌های شناخته شده‌ی این حوزه‌ها یا کلیت حوزه فرهنگ است و شاید خیلی نباید انتظار چهره‌ی جدیدتری را برای ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری داشت؛ اما هشتمین رییس این سازمان چه کسی خواهد بود؟
 
سیدمحمد بهشتی شیرازی

سیدمحمد بهشتی را به نوعی می‌توان بنیانگذار سازمان «میراث فرهنگی و گردشگری» دانست.
 
هیات دولت در نیمه‌ی دوم دوره‌ی دوم دولت اصلاحات، با پیشنهاد بهشتی، لایحه‌ای را برای ادغام سازمان‌های «میراث فرهنگی» و «ایرانگردی و جهانگردی» که هر دو در آن زمان، زیرمجموعه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بودند، تهیه و به مجلس ارایه کرد. در این لایحه، دولت به منظور رونق صنعت گردشگری و توجه بیشتر به میراث فرهنگی پیشنهاد می‌دهد؛ درجه‌ی سازمان جدید تا حد یکی از معاونت‌های رییس جمهور ارتقا یابد، مجلس این لایحه را تصویب و شورای نگهبان هم تایید می‌کند و بهشتی برای دوره‌ای کوتاه و چندروزه، رییس این سازمان ادغام شده می‌شود. درواقع برخلاف انتظار، بهشتی نتوانست رییس سازمانی باشد که خود برای تاسیس آن کوشیده بود.
 
او که متولد سال 1330 است و کارشناسی ارشداش را در رشته‌ی مهندسی معماری از دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی گرفته است، روزگاری مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی بود و در کارنامه‌اش، مدیریت جشنواره فیلم فجر هم به چشم می‌خورد. او در صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز سوابق مدیریتی دارد. بهشتی، مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی وابسته به شهردای تهران در سال 1373 و موسس موزه‌ی سینمای ایران، عضو هیأت امنای بنیاد رودکی و عضو هیأت موسس خانه‌ی سینما بوده است و همچنان عضو پیوسته‌ی فرهنگستان هنر است.
 
حرف است که بهشتی در فهرست مدیران سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد؛ اما از او به‌عنوان گزینه‌ای برای ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هم یاد می‌شود.
 


مهدی حجت

حجت که اکنون عضو شواری چهارم شهر تهران به شمار می‌آید، یکی دیگر از احتمالات قوی برای ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است، گزینه‌ای که اهالی میراث فرهنگی مانند بهشتی از انتخابش استقبال می‌کنند.

او را بنیانگذار «سازمان میراث فرهنگی کشور» می‌دانند و خودش می‌گوید؛ در زمان ریاست‌اش در این سازمان، اقداماتی برای مبازره با قاچاق عتیقه و آثار تاریخی کشور آغاز شد.
 
حجت که فارغ‌التحصیل مهندسی معماری از دانشگاه تهران است و عضویت هیات‌علمی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران دارد، مدیرعامل تئاتر شهر، معاون صدا و سیمای جمهوری اسلامی و مدیر گروه سینمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بوده است. او در سال 1364 به همراه دکتر باقر آیت‌الله شیرازی، رییس وقت سازمان ملی حفاظت از آثار باستانی، و برخی دیگر از کارشناسان خبره این سازمان، پیش‌نویس قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور را آماده کرد.
 
سازمان میراث فرهنگی با ساختاری جدید کار خود را پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان، رسماً در مهرماه 1366 آغاز کرد و حجت هم به عنوان معاون وزیر و نخستین رییس این سازمان منصوب شد. او تا سال 1371 رییس این سازمان بود.
 
احمد مسجد جامعی

متولد سال ۱۳۳۵ در تهران است. کارشناسی ارشداش را در رشته‌ی جغرافیای انسانی از دانشگاه تهران گرفته و پس از مدیرکلی دفتر طرح و برنامه‌ریزی، معاون پژوهشی، امور فرهنگی و قائم مقامی وزیر ارشاد، سرانجام در دوره‌ی محمد خاتمی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شد. او در دوره‌ی سوم انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به این شورا راه یافت. مسجدجامعی که اکنون نقل است اگر در دولت یازدهم به وزارت ارشاد برنگردد شاید گزینه‌ای برای ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری باشد، در زمانی رییس هیأت‌مدیره بنیاد باران، عضو هیأت امناء موسسه گفت‌وگوی تمدن‌ها و رییس موزه‌ی قرآن بود. او اکنون عضو کارگروه اجتماعی فرهنگی رییس‌جمهور منتخب برای بررسی افراد پیشنهادی برای وزارت ارشاد، بهداشت و سازمان‌های محیط زیست و میراث فرهنگی و گردشگری است.
 
اما در محافل سیاسی نقل است که مسجدجامعی احتمال ریاست شورای شهر تهران و در کنار آن گماردن برخی افراد مرتبط با خود را در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ترجیح می‌دهد.
 


محمدجواد حق‌شناس

طبق برخی اخبار، نام‌اش در فهرست تهیه شده‌ی کارگروه گردشگری کمیته اجتماعی فرهنگی رییس‌جمهور منتخب نیست؛ ولی برخی خبرها هم از او به عنوان یک گزینه‌ی پیشنهادی برای ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری یاد کرده‌اند.
 
حق‌شناس، مدیرمسئول روزنامه اعتماد ملی، استاد دانشگاه، عضو هیات مدیره انجمن ایرانی روابط بین‌الملل و فعال سیاسی است. وی در دولت محمد خاتمی مشاور وزیر و مدیر کل سیاسی وزارت کشور و پس از آن معاون حقوقی، پارلمانی و امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضو و دبیر کمسیون ماده 10 احزاب بود. او دارای دکترای روابط بین‌الملل است که از موسسان حزب و روزنامه اعتماد ملی به شمار می‌رود.
 
برگزاری بزرگداشت و تجلیل‌ از چهره‌های ماندگار فرهنگ، هنر و ادب در زادگاه آن‌ها، همچون عباس زریاب‌خویی، عبدالرحمان شرفکندی (هه‌ژار)، آیت‌الله فقیهی، منوچهر آتشی، حسین منزوی، عبدالحسین زرین‌کوب، بدیع‌الزمان فروزان‌فر و عبدالعلی دست‌غیب به‌همراه انتشار یادنامه‌هایی برای آنان از فعالیت‌های فرهنگی او در دوره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محسوب می‌شود. همکاری در چاپ و انتشار نسخه نفیس «نهج‌البلاغه» که در دوران پادشاهی ناصرالدین‌شاه قاجار به سفارش و حمایت قوام‌الملک از بزرگان شیراز توسط استاد محمدحسین ارسنجانی به خط نسخ نوشته شده است، آخرین فعالیت فرهنگی او در سال گذشته است.
 


سید حسین مرعشی

مرعشی که این روزها رسانه‌ها به هوای برگشت دوباره‌اش به عرصه میراث فرهنگی و گرشگری، سراغ او را کم نگرفته‌اند، بیشتر چهره‌ای سیاسی بوده است تا فرهنگی؛ ولی به هرحال او شخصی بود که با حکم رییس جمهور وقت، رییس سازمان تازه ادغام شده‌ی میراث فرهنگی و گردشگری شد و در مدت زمان کوتاه ریاست‌اش سعی کرد به اوضاع بودجه‌ی این سازمان تازه تاسیس سر و سامانی بدهد.
 
او دو دوره‌ نماینده‌ی مردم کرمان در مجلس بود و تجربه‌ی استانداری کرمان در سه دولت را دارد و در برهه‌ای از زمان ریاست جمهوری آیت‌الله رفسنجانی، رییس دفتر او هم بود.
 
هرچند او با صراحت به رسانه‌ها اعلام کرده است که در هیچ شرایطی به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برنمی‌گردد؛ ولی در هر حال او در فهرست انتخابی کارگروه گردشگری کمیته اجتماعی و فرهنگی رییس‌جمهور منتخب قرار دارد و اهالی گردشگری هم از آمدن او استقبال می‌کنند.
 


محمدرضا پوینده

چهره‌ای که بیشتر برای محافل گردشگری شناخته شده است و این روزها مسوولیت کمیته‌ی گردشگری ستاد مرکزی رییس‌جمهور منتخب را دارد، یکی دیگر از گزینه‌های مطرح شده برای ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است.
 
پوینده، علوم سیاسی و جامعه‌شناسی خوانده و مدرک کارشناسی ارشد دارد. او این روزها در سایت شخصی‌اش رزومه‌ای طولانی از سوابق اجرایی خود ارایه کرده است. او در اصل کارمند وزارت کشور است؛ اما بیشترین فعالیت‌های اجرایی را در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری داشته و در دوره‌ ریاست اسفندیار مشایی، مدیرکل دفتر توسعه گردشگری این سازمان بود و در دوره‌ی بقایی به کرج رفت و سرپرست اداره‌ی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز شد و با حکم موسوی هم ریاست این اداره در استان البرز را به عهده گرفت. او در دوره‌ی ملک‌زاده از این سمت برکنار شد.
 
و غیره...

در کنار این نام‌ها، نام افراد دیگری هم برای این منظور شنیده می‌شود؛ ازجمله «صادق خرازی» که در زمان ادغام دو سازمان میراث فرهنگی کشور و ایرانگردی و جهانگردی، یکی از گزینه‌های مطرح برای ریاست سازمان تازه تاسیس بود که البته این‌گونه نشد. همچنین «مرتضی کاظمی» که همچون حق‌شناس سابقه معاونت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در زمان مسجدجامعی و در مقام معاون هنری او برعهده داشته، دیگر گزینه‌ای است که از او برای این منظور نام برده می‌شود.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری