0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
نیروی ماهر ساختمان سازی كم داریم

رئیس مركز تحقیقات ساختمان و مسكن می گوید:نیروی ماهر ساختمان سازی مهمترین كمبود بخش ساخت وساز در كشوراست. ، این نیروی كار ماهر و آموزش دیده از آنجایی كه مصالح ساختمانی را خوب می شناسد، از مصالح غیر استاندارد در ساختمان استفاده نمی كند.

 


شاید بخش ساخت وساز یكی از پر رونق ترین بخش های اقتصادی كشور باشد. با این همه این بخش كمبودهای بسیاری دارد كه باعث شده آن را از رسیدن به وضعیت مطلوب و كسب استانداردهای جهانی بازدارد.دكتر قاسم حیدری نژاد، رئیس مركز تحقیقات ساختمان و مسكن، معتقد است :"نیروی ماهر ساختمان سازی مهمترین كمبود بخش ساخت وساز در كشوراست. ، این نیروی كار ماهر و آموزش دیده از آنجایی كه مصالح ساختمانی را خوب می شناسد، از مصالح غیر استاندارد در ساختمان استفاده نمی كند."
ویرایش آیین نامه طراحی ساختمان مقاوم در برابر زلزله(استاندارد 2800)، به تازگی در مركز تحقیقات ساختمان و مسكن به انجام رسید. پایگاه اطلاع رسانی شهرسازی و معماری در این باره و در خصوص ضوابط جدید ساخت و ساز مسكن مقاوم در تیراژ بالا با دكتر قاسم حیدری نژاد، رئیس مركز تحقیقات ساختمان و مسكن، گفت وگویی انجام داده، كه می خوانید.


آیین نامه طراحی ساختمان مقاوم در برابر زلزله ، كه عنوان استاندارد 2800 را دارد به چه منظوری تدوین شده است ، تا قبل ازآیا از این به بعد شاهد اجرای این آیین نامه در ساختمانهایی كه ساخته می شود ،خواهیم بود؟
در دنیا از نظر فنی و مهندسی قادر به ساختن خانه هایی هستند كه قدرت مقاومت در برابر بمب اتمی را هم دارد،پس ساختن خانه ای كه در برابر زلزله دوام داشته باشد كارسختی به نظر نمی رسد ، اما مشكل اصلی كه موجب می شود نه در كشور ما و نه در بقیه كشورهای دنیا این كار صورت نگیرد، هزینه بسیار زیاد ساخت چنین بناهایی است پس مجبورمی شویم برای برآورده كردن نیاز مسكن مردم، مقاومت ساختمانها را تا حدی پایین بیاوریم.حال اینكه این مقاومت بر اساس كاركرد بنا تا چه حدی می تواند كم شود، چیزی است كه در استاندارد 2800 در خصوص طراحی ساختمان ها در برابر زلزله ،مشخص شده است.
این آیین نامه را حدود 40 نفر از اساتید برجسته كشور در زمینه زلزله تهیه كرده اند وویرایش سوم آن هم به زودی منتشر می شود.
اما خب هیچ بازوی اجباری برای اجرای این آیین نامه كه به واقع می تواند یك میثاق و دستاورد ملی باشد وجود ندارد.

در كشور ما بر اساس بر آوردهای صورت گرفته نیازبه مسكن افزایش یافته است،با توجه به زلزله خیزی كشورایران ، ضعف در ساخت و ساز اصولی در كشور مشهود شده ،به طوری كه كمتر كسی به خانه ای كه در آن زندگی می كند اطمینان دارد ، به نظر شما ضعف عمده در كدام قسمت است؟
بله نیاز به مسكن در كشور شدید است ،با اینكه در سال 83،به جای 660 هزار واحد مسكونی 700 هزار مسكن ساخته شد، باز هم نیاز به مسكن وجود دارد و تا سال 1391 باید یك میلیون مسكن جدید ساخته شود و تازه بعد از سال 91 تقاضا برای مسكن در كشور كم كم پایین می آید.نیاز به مسكن فراوان ، و زلزله خیزی كشور موجب توجه مضاعف ما به بخش مسكن است.یعنی توجه به ساختن ساختمان های خوب، در تیراژ بالا.

ما از نظر طراحی ساختمان وضع بدی در دنیا نداریم، اما وقتی پای مصالح ساختمانی به میان می آید دچار ضعف جدی در این عرصه هستیم نظر شما كه دست اندر كار این حوزه هستید چیست؟
حف شما را قبول دارم ،خیلی از مصالح ساختمانی فاقد استاندارد هستند یا استاندارد تشویقی دارند، این موضوع برای كشورهای دیگر خنده دار است، چرا كه نداشتن استاندارد را مسئله ای غیر عادیبرای آنها تلقی می شود.
در كل سیستم ساختمان 500 نوع مصالح ساختمانی وجود دارد كه بین این تعداد حدود 50 تا 60 قلم از مصالح اساسی و مهم ساختمان استاندارد اجباری دارند اقلامی مثل آهن، بتن و...
ولی در آخرین خبرها بود كه قرار است استاندارد مصالح ساختمانی اجباری شود؟
بله قرار است اداره استاندارد این كار را بكند ، اداره استاندارد موظف است تا تنها به مصالح ساختمانی استاندارد اجازه ورود به بازار دهد اما متاسفانه به دلیل فقدان قدرت اجرایی این اتفاق نمی افتد.
اداره استاندارد پذیرفته است كه با همكاری شركت های خصوصی زیر نظر استاندارد این بازوی اجرایی را برای خود ایجاد كند.
اما اینكه بیاییم و استاندارد را اجباری كنیم مشكلی را در ساختمانهای ما حل نمی كند، چرا كه علاوه برضعف ما در نحوه تولید و استاندارد مصالح ساختمانی در مورد نحوه استفاده از این مصالح هم مشكلات فراوانی وجود دارد . مثلا بتن را در نظر بگیرید ، بتن باید یك تا دو ساعت بعد از تولید استفاده شود ، نحوه حمل و نقل این محصول زمان استفاده درساختمان هم خیلی اهمیت دارد. با اینكه تولید بتن در كشور استاندارد است، اما هیچ نظارتی به نحوه حمل و نقل و طریقه استفاده كارگراز این بتن در ساختمان وجود ندارد مثلا چون نحوه حمل و نقل صحیح نیست، بتن وقتی پای كار می رسد، كمی سفت می شود و كارگر غیر ماهر هم آن را با آب مخلوط می كند، این بتن دیگرآن بتن استاندار ابتدای كار نیست .
متاسفانه ساختمان سازهای ما به این مسئله مهم توجه ندارند و هر وقت كارگر كم می آورند می روند سر میدان شهر و كارگر غیر ماهر به كار می گیرند.گویی ساختمان سازی جز راحتترین كارهاست وازهر كس بر می آید.

اما هیچ كارگر ماهری كه پروانه كار داشته باشد و صاحب كار از مهارت او آگاه شود وجود ندارد ، این ضعف از ناحیه چه ارگانی است؟
این ضعف متوجه مدیریت در این بخش ه است، چرا كه هیچ پروانه ی كاری كه تایید حرفه ای بودن كارگر باشد ،در این زمینه داده نشده است .
بر اساس ماده چهار، قانون نظام مهندسی و كنترل ساختمان مصوب اسفند 74 قرار بود تا كارگران تا سال84 بعد از یك دوره آموزش پروانه كار دریافت كنند، اما این اتفاق نیفتاد. علت هم این است كه بودجه ای برای حمایت از این طرح وجود ندارد.
این می شود كه مثلا یك كارگر جوشكار ممكن است بدون داشتن مهارت لازم در این كار در ساختمان فعالیت می كند و نتیجه اش می شود ساختمانهای زیادی كه فاقد اطمینان لازم هستند، ساخته می شوند.

بالا بردن عمر ساختمان از آن جمله مسائلی است كه در كشور ما كوچكترین توجه ای به آن نمی شود.
همه از نگرانی وقوع زلزله در كشور به موضوع ساختمان مقاوم توجه دارند در حالی كه در دنیا بالا بردن عمر ساختمان هم اهمیت فراوانی دارد . مثلا اگر فرض را بر این بگذاریم كه اصلا زلزله ای اتفاق نیفتد باز هم این مسئله كه باید ساختمان مقاوم ساخته شود، مهم است.
متاسفانه عمر بنا در ایران بسیار كم است .ساختمانهای ما عمر حداكثر 35 تا 40سال دارند، در حالی كه در دنیا عمر ساختمانها خیلی بیشتر از این است.در بعضی از كشورهای پیشرفته حتی دیگر اجازه تخریب صد درصد ساختمان داده نمی شود چرا كه چارچوب بنا از استحكام لازم برخوردار است. چرا نباید ساختمانی بسازیم كه به جای 40 سال 80 سال عمر كند.

در كشور ما همه بنا های ساختمان گواهی پایان كار دریافت كرده اند با این حال كسی به بناهای ساخته شده اعتماد ندارد به نظر شما علت اصلی این نبود اطمینان كارگر غیر ماهر است یا مصالح غیر استاندارد؟
من معتقدم، نیروی ماهر ساختمان سازی مهمترین كمبود بخش ساخت وساز در كشوراست.در مورد مصالح هم مشكلات فراوان است، اما شاید كمی بیشترازیك درصد ازمصالح موجود در ساختمان غیر استاندارد باشد، اما همین مقدار كم هم برای خراب كردن بازار این محصولات كافی است.
مثلا ما درزمینه تولید سیمان درمرحله خود كفایی هستیم ، به همین دلیل گه گاه در بازار این محصول كمبود ایجاد می شود، در این شرایط است كه سیمان غیر استاندارد در بازار فراوان می شود و ساختمان ساز هم بی توجه به این مسئله آنها را خریداری می كند.
به نظر من وزارت بازرگانی و صنایع باید بازار را كنترل كنند تا در شرایط اینچنینی در صورت نبود كالا مورد نیاز مشتری، ان را به صورت محدود وكنترل شده وارد كنند. خیلی اوقات وقتی بازار عرضه و تقاضا و تقاضا به هم می ریزد این اتفاق می افتد.در مورد میله گرد ساختمان هم وضع به همین منوال است. كارگاه های زیادی هستند كه میله گرد های غیراستاندارد تولید می كنند، وقتی میله گرد سایز مشخصی در بازار كم می شود بعضی از این كارگاه های غیر استاندار به روش های نادرست، سایز این میله ها را تغییر می دهند و مشتری هم بدون اطلاع از موضوع از این میله گرد های غیر استاندارد در ساختمان استفاده می كند و این میله گرد ها در ساختمان با كوچكترین ضربه ای می شكند وممكن است با كوچكترین زلزله ای موجب یك فاجعه شوند.

مركز تحقیقات ساختمان ومسكن وزارت مسكن هم گواهی نامه فنی مصالح ساختمانی می دهد، این گواهی نامه در مزیت داشتن آن كالا به بقیه رقبا موثر است؟
مركز تحقیقات ساختمان ومسكن وزارت مسكن هم گواهی نامه فنی مصالح ساختمانی به كارخانه های تولید مصالح ساختمانی در صورتی كه تقاضا داشته باشند می دهد. اما متاسفانه هیچ نشانه ای كه كالای دارای گواهی نامه فنی را از بقیه جدا كند وجود ندارد و مشتریان مصالح ساختمان هم ازتاثیر این گواهی نامه فنی در اطمینان از كالای مورد استفاده بی اطلاع هستند.
ولی در انتها باید بگویم وجود نیروی كار ماهر از هر چیز دیگری موثر تر است ، این نیروی كار ماهر و آموزش دیده حتی از آنجایی كه مصالح ساختمانی را خوب می شناسد اجازه استفاده از مصالح غیر استاندارد را در ساختمان نمی دهد.
UAN"

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری