0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
در ستایش معماری كه ارزشها را چه صادقانه درك كرد و چه زیبا بیان نمود...

در پانزدهم دسامبر ۱۹۲۸، نوزادی چشم به جهان گشود كه در یك كلام، زیبایی صادقانه معماری اروپای مركزی وآزادی مسحور كننده در فرم های معمارانه این منطقه تا هم اكنون وامدار نبوغ اوست؛ او كسی نیست جز فردریش استواسر (Friedrich Stowasser) كه بعد ها به فردریش هوندرتواسر (Hundertwasser) تغییر نام داد... كسی كه سرنوشت معماری اتریش و اروپا را تغییر داد، تغییری عاشقانه و محلی...

فردریش استواسر (Friedrich Stowasser) كه بعد ها به فردریش هوندرتواسر (Hundertwasser) تغییر نام داد...


« هر كسی باید اجازه ساختن و خلق كردن را داشته باشد و تا زمانی كه این آزادی در خلاقیت وجود ندارد، به هیچ وجه معماری را نمی توان …هنر” دانست. معماری با روش های سانسور متداول از پای در آمده است. آرزوی والای ساختن در ادمی نباید تحذیر شود...!» اینها سخنان فردریش در مانیفست اعلام شده از طرف وی در اوج دوران تاخت و تاز اندیشه های خرد گرا تحت عنوان … علیه تفكر فرد گرا … است؛ شاید همین نگرش اوست كه موجب شد در روزهای اول شروع به تحصیل در رشته معماری در اكادمی هنر های زیبای وین و مدرسه بوزار پاریس به ترتیب در سال های ۱۹۴۸ و ۱۹۵۰ اقدام به ترك تحصیل كند. فردریش سفر كردن را ترجیح می داد و شاید همین سفر ها بود كه او را در معماریآبدیده كرد.

آدم باید بتواندتوی آپارتمانش، سرش را از پنجره بیرون بیاورد و با دستهایش معماری را لمس كند؛« بعضی ها می گویند خانه از دیوار درست می شود، من می گویم این پنجره ها هستند كه خانه را می سازند نه دیوار ها. به خیابان ها نگاه كنید ... یك پنجره «آرت نوو» كنار یك پنجره بدون تزئین مدرن، آن هم كنار یك پنجره باروك، هیچ كس حتی اعتنایی به اینها نمی كند...» هوندرتواسر۱۹۹۰،.
در نگاه كلی به آثار فردریش، بدون، هیچگونه تاكید بر معیار های نقد فضا، صمیمیت و خیال انگیزی معماری وی چنانآدمی را احاطه می كند كه می توان او را معماری در خدمت تلطیف روح و اغنای خواسته های فطری با دیدگاهی انسانی دانست. فردریش در جایی می گوید كه « آدم باید بتواندتوی آپارتمانش، سرش را از پنجره بیرون بیاورد و با دستهایش معماری را لمس كند؛ باید اجازه داشته باشد یك قلم گنده بردارد و از همانجا دیوارش را نقاشی كند تا هر جایی كه دستش می رسد... اینطوری هست كه حتی از دور هم معلوم می شود كه اینجا یك آدمی زندگی می كند كه با اون یكیآدم ساختمان بغلی كه یه موجود زندانی، برده و استاندارد شده است، فرق دارد...»
والسلا م

"

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری