0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نوع معماری شهرها و میزان نوسازی و امنیت بافت مسکونی در بررسی و ارزیابی میزان توسعه یافتگی کشورها جایگاه ویژه‌ای دارد. در همین راستا قانون پنجم توسعه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران باید نسبت به احصا مناطق ویژه نیازمند بهسازی و نوسازی در بافت‌های فرسوده و دسته‌بندی طرح‌های واقع در این مناطق اقدام کند.

نوسازی بافت‌های فرسوده شهری

این شورا باید با اولویت طرح‌هایی که به دلیل وجود منافع عمومی اجرای به موقع آن‌ها ضروری است و همچنین طرح‌هایی که از طریق تدوین ضوابط و مقررات و مشارکت مردم و حمایت دولت، شهرداری‌ها و همیاری‌ها به مرور قابل انجام است اقدامات لازم را انجام دهد بند «ب» ماده 171 نیز دستگاه‌های اجرایی ذیربط را موظف کرده است به منظور افزایش بهره‌وری و استحصال زمین نسبت به احیا بافت‌های فرسوده و نامناسب روستایی اقدام کنند.
 
بر اساس بند «ج» این ماده وزارت راه و شهرسازی و شهرداری‌ها نیز موظفند با اعمال سیاست‌های تشویقی و درچارچوب قانون حمایت از احیا بافت‌های فرسوده از اقدامات بخش غیر دولتی بر احیا و بازسازی بافت‌های فرسوده در قالب بودجه مصوب حمایت کنند همچنین این دو نهاد موظفند در طول هر سال از برنامه حداقل 10 درصد از بافت‌های فرسوده شهری را احیا و بازسازی کنند. تسهیلات و بودجه مورد نیاز همه ساله با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در بودجه عمومی پیش بینی و در اختیار مجریان طرح‌های نوسازی قرار خواهد گرفت.
 
همچنین این بند در تبصره‌ای دولت را موظف کرده است حداقل 50 درصد از منابع، اعتبارات و تسهیلات اعطایی برای بخش مسکن اعم از طرح‌های مسکن مهر، مسکن جوانان و نیازمندان و مانند آن را به اجرای طرح‌های مذکور در محدوده بافت‌های فرسوده شهری اختصاص دهد.
 
بند «ه» این ماده نیز وزارت راه و شهرسازی را موظف کرده نسبت به ساماندهی و احیای شهرهای آسیب دیده از جنگ تحمیلی و استفاده از اراضی رها شده و ساختمان‌های مخروبه باقی مانده داخل شهرهای مورد نظر با اولویت‌ اقدام کند.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری