0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
نقش جهان در انتظار یک تصمیم ملی

هم اکنون مسئولان میراث فرهنگی در انتظار نتایج دادگاه جهان نما هستند تا در اجلاس آینده سازمان جهانی یونسکو که در۱۷تیرماه برگزار می شود بتوانند از پیوستن میدان نقش جهان به فهرست آثار میراث در خطر یونسکو جلو گیری کنند. این درحالیست که دادگستری اصفهان نخستین تاریخ رسیدگی به پرونده برج جهان نما را اواخر مرداد ماه اعلام کرده است.در حالیکه زمان تعیین شده برای ارسال آخرین گزارشات روند رو به تعدیل برج جهان نما تا روز 17 تیر ماه 84 یعنی زمان برگزاری اجلاس یونسکو در آفریقای جنوبی اعلام شده است، دادگستری اصفهان نخستین تاریخ رسیدگی به پرونده برج جهان نما را اواخر مرداد ماه اعلام کرد.
قاضی احمدی، رئیس شعبه یک عمومی حقوقی دادگستری اصفهان و قاضی جدیدی پرونده برج جهان نما با اعلام این خبر گفت: «با توجه به این موضوع که دادخواست حقوقی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور از سازندگان برج جهان نما در تاریخ 3/3/84 در دادگستری اصفهان به ثبت رسیده است، نزدیک ترین زمانی که می توان برای رسیدگی به این پرونده در نظر داشت اواخر مرداد ماه یعنی 31/5/84 است.»
وی که در یک نشست مطبوعاتی سخن می گفت؛ با اشاره به زمان تعیین شده از سوی یونسکو گفت: «دادگستری اصفهان بر اساس رویه معمول خود عمل می کند و در صورتی که سازمان میراث فرهنگی قصد دارد تا زمان رسیدگی به پرونده را جلو اندازد باید رسما این موضوع را پیگیری کند.»
این در حالیست که چندی پیش سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور با ارسال نامه ای به دادگستری اصفهان خواستار سرعت بخشیدن به پرونده برج جهان نما شده بود.
احمدی با اشاره به این موضوع که تغییر زمان تعیین شده باید مورد تائید طرفین دعوا باشد، گفت: «نقض قرار تعیین شده باید به تائید شهرداری نیز برسد و در خواست سازمان میراث فرهنگی در این خصوص کافی نیست.»
به گفته وی، مسافت تهران اصفهان باعث شده است تا زمان رسیدگی به این پرونده با تاخیر روبرو شود و سازمان میراث فرهنگی باید هر چه سریعتر نسبت به تغییر قرار تعیین شده اقدام کند.
احمدی با اشاره به عملکرد یونسکو گفت: «در صورتی که حکم یونسکو در پیوستن میدان نقش جهان به فهرست آثاردرخطریونسکو باشد، این حکم باید مورد تائید مراجع قضایی این اجلاس قرار گیرد که این موضوع زمان زیادی می برد. »
به گفته وی از زمان ابلاغ این حکم به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور هنوز پاسخی از سوی این سازمان مبنی بر تغییر زمان تعیین شده به دادگستری اصفهان داده نشده است.
آوایی رئیس دادگستری اصفهان نیز در این جلسه با اشاره به امکان قرار تعیین شده گفت: «در صورتی که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور برای تغییر قرار تعیین اقدام کند این امکان وجود خواهد داشت.»
وی با اشاره به این موضوع که مطبوعات در حال جریان دادن بیش از حد به این پرونده هستند گفت: «مطبوعات کاری کرده اند تا این پرونده وجه سیاسی داشته باشد و در صورتی که مطبوعات بگذارند این پرونده به زودی پایان می یابد.
بر اساس آخرین تصمیمات اتخاذ شده از سوی دادگستری اصفهان دستور توقیف ادامه ساخت و ساز در برج جهان نما لغو شد و مسئولان این برج اجازه دارند تا ساخت و ساز را در طبقات پایینی برج ادامه دهند. بر این اساس کلیه ورودی های برج جهان نما به طبقات بالایی از جمله آسانسورها مسدود شده است و هیچ یک از کارگران برج حق ورود به این طبقات را ندارند.
هم اکنون مسئولان میراث فرهنگی در انتظار نتایج دادگاه جهان نما هستند تا در اجلاس آینده سازمان جهانی یونسکو که در۱۷تیرماه برگزار می شود بتوانند از پیوستن میدان نقش جهان به فهرست آثار میراث در خطر یونسکو جلو گیری کنند. در صورتی که دادگستری اصفهان تا روز برگزاری اجلاس یونسکو در آفریقای جنوبی رای خود را درباره پرونده جهان نما اعلام نکند یونسکو رای به پیوستن میدان نقش جهان در فهرست آثار میراث در خطر می دهد.
برج جهان نما ساختمانی به ارتفاع 48 متر است که در 760 متری میدان نقش جهان قرار گرفته است. به اعتقاد کارشناسان یونسکو ارتفاع بیش از حد این ساختمان باعث خدشه دار شدن حریم میدان نقش جهان شده است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری