0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

همزمان با آغاز هفتمین فصل كاوش باستان شناسی در شهر سوخته واقع در 57 كیلومتری شهر زابل با قدمت5000 ساله كه از وسیع ترین شهرهای دوران آغاز شهرنشینی در خاورمیانه به شمار می رود نقشه توپوگرافی دیجیتالی این شهر تهیه خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دكتر سیدمنصور سیدسجادی سرپرست هیات مستقر در شهر سوخته در گفتگوی تلفنی با واحد اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی كشور با اعلام این خبر بازخوانی باستان شناسانه كاوشهای 6 فصل گذشته، ادامه بررسی و كاوش در بنای یادمانی به منظور دستیابی به محدوده كلی این بنای عظیم و بدست آوردن اطلاعات برای شناخت كاربری آن و ادامه كاوش در بخش مركزی گورستان شهرسوخته به منظور مشخص نمودن دوره های قطعی استقرار رااز دیگر اهداف این فصل كاوش برشمرد.

به گفتــه وی ادامه كاوش در كارگاههای شماره 4 و 5 جهت دستیابی به اطلاعات وضعیت معماری شهر و چگونگی زندگانی روزمره و پیداكردن اندازه های كاملمصطبه عظیم خشتی دوران چهارم استقرار از دیگر برنامه های پژوهشی هیات محسوب می شود.

به گفته سیدسجادی شناسایی بزرگترین بنای این شهر با وسعت 1000 مترمربع، كشف صدها پیكره گلی انسان و جانوران، نخستین جراحی جمجمه متعلق به 4800 سال پیش، قدیمی ترین نمونه های معرق كاری سطح متعلق به 5000 سال پیش، دهها رقم پارچه یك رنگ و صدرنگ، سنگهای صیقل خورده، نمونه های جالب و بدیع زیورآلات و نیز حجم انبوه سفالینه ها به همراه یك نمونه بافتنی دو رنگ و ... از جمله كشفیات این محوطه باستانی طی 6 فصل كاوش بوده است.

شهـرســوختــه بــا وسعت 150 هكتار از بزرگترین محوطه های موجود دوران مفرغ در خاورمیانه است كه در ســال 3200 ق.م بنیانگذاری شده و در 2100 پیش از میلاد از بین رفته است.

این شهر در حیات 1100 ساله خود 4 دوره تمدنی و استقراری داشته و سه بار دچار آتش سوزی شده است. این شهر كه به دلیل آنكه در آخرین بار به طور كامل می سوزد و از بین می رود لقب شهرسوخته به خود گرفته است.

این شهر متشكل از بخشهای مختلف صنعتی، مسكونی، گورسانی و بناهای یادمانی در فاصله سالهای 1347 تا 1357 توسط هیات باستان شناسان ایتالیایی مورد حفاری قرار گرفت و پس از وقفه ای 19 ساله مجددا از سال 1376 كاوش آن از سر گرفته شد.

 

"

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری