0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یك سیستم پهپاد جدید كه می‌تواند در چند دقیقه از سایت‌های باستان‌شناسی نقشه تهیه كند، برای اولین آزمایشات میدانی خود در ناحیه دورافتاده‌ پرو آماده شده است.

پهپاد

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، خودروی هوایی بدون سرنشین علوم پروازی آئورا كه توسط دانشگاه وندربیلت ساخته شده، برای تولید نقشه‌های سه بعدی از سكونتگاههای قوم سابق اینكا در شهر ماوچو للاكتا در پرو مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
 


این پروژه كه یك همکاری بین رشته‌ای میان استیون ورنكه، باستان‌شناس دانشگاه وندربیلت و جولی آدامز، استاد مهندسی این دانشگاه بوده، قرار است زمان جست‌وجو در مناطق باستان‌شناسی را كاهش بدهد.
 


این پهپاد كه « SUAVe(مخفف خودروی هوایی بدون سرنشین نیمه خودكار)»‌ نام داشته، زمان دو تا سه ساله مورد نیاز كنونی برای نقشه برداری از یك سایت باستانی به شكل دو بعدی را به چندین دقیقه با وضوح بالاتر و به شكل سه بعدی تبدیل خواهد كرد.
 


این سیستم بسیار كوچك بوده و به منظور كاربری راحت طراحی شده است. برای استفاده از این پهپاد براحتی پس از باز كردن بسته‌بندی آن و تعیین منطقه پوشش‌دهی، می‌توان آن را به پرواز در آورد. پس از پایان ثبت تصاویر از منطقه، این سیستم فرود آمده و تصاویر به رایانه منتقل می‌شود كه پس از چیده شدن در كنار هم به یك نقشه كامل تبدیل خواهد شد.
 


الگوریتم‌های طراحی شده برای این پروژه به SUAVe اجازه می‌دهد تا الگوی پرواز را برای جبران عواملی همچون سرعت باد، زاویه خورشید و جزئیات تصویربرداری مانند همپوشانی تصویر و وضوح آن تعیین كند.
 


آزمایشات این پهپاد از نیمه ماه ژوئیه تا نیمه ماه اوت در پرو برنامه‌ریزی شده و قرار است كه یكسال بعد پس از رفع مسائل احتمالی در آزمایشگاه به محل بازگردد.
 


دهكده ماوچو در دهه 1570 در یك سكونت‌گاه سابق اینكاها ساخته شده كه از معماری ایستاده به شكل بلوك‌های منظم در محدوده‌ای به اندازه 25 زمین فوتبال هستند.
 


به گفته محققان، این فناوری جدید امكان فهرست برداری سریع‌تر از سایت‌های باستان‌شناسی را فراهم خواهد كرد كه بسیاری از آن در اثر گذشت زمان در حال تخریب هستند.
 


این پهپاد همچنین قابل انطباق برای كاربردهای دیگر از جمله پیگیری رشد گرم شدن جهانی و ابزاری برای حضور به عنوان اولین گروه نجات در مناطق بلایای طبیعی است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری