0

طبقه بندی آرشیو

تصویری که از دوران کودکی از شمال ایران در ذهنم مانده، پر است از دشت‌های وسیع شالیزاری با زنان و کودکانی که گاهی تا زانو در شالیزار فرو رفته بودند و بعد هم جنگل‌هایی پر از درخت که گاهی تا کنار دریا کشیده می‌شد، اما انگار این روزها، انسان‌ها نقاشی خدا در شمال ایران را پاک کردند و نقشی دیگر تصویر کرده‌اند؛ دیگر نه از آن شالیزارهای وسیع خبری است و نه از جنگل‌های خیلی انبوه. صدای اره موتوری در جنگل و رشد آهن و سیمان در شالیزارها تصویر کودکی‌ام را محو می‌کند.

نقاشی خدا در شمال ایران پاک شده است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه گیلان، روزگاری تا چشم کار می‌کرد دشت شالیزاری و مزارع چای بود و امروز شهرک‌های صنعتی و تراکم خانه‌ها چشم بینندگان را آزار می‌دهد و به جای شالیزارها و مزارع چای، ویلاها سبز شده‌اند. شاید شما هم تبلیغات خرید باغ ویلا و زمین در نقاط شمالی را در روزنامه‌ها مشاهده کرده‌اید؛ به نظر می‌رسد تقاضای بالای خرید باغ ویلا موجب گسترش تغییر کاربری اراضی کشاورزی در مناطق شمالی شده است.
 
مدیر جهادکشاورزی رضوانشهر در این زمینه به خبرنگار ایسنای گیلان توضیح داد: بیشتر افرادی که می‏‌خواهند تغییر کاربری در شالیزارها انجام دهند افرادی از خارج استان هستند.
 
ملاجعفری عنوان کرد: تبدیل اراضی کشاورزی به ویلاسازی و یا تبدیل آن به بخش غیرکشاورزی ممنوع است و به جد با این مساله برخورد می‏‌شود.
 
وی با بیان این‌که حتی تبدیل اراضی شالیزاری به دیگر بخش‌‏های کشاورزی نیز ممنوع است، تصریح کرد: افراد سودجو همه جا هستند، اما ما با جدیت در حفاظت از تغییر کاربری‏‌های شالیزارهای‏مان تلاش می‏‌کنیم؛ برای برخورد با چند متخلف در رضوانشهر که اقدام به ویلاسازی کرده بودند پرونده تشکیل دادیم و حکم غل و غم این اراضی را نیز گرفتیم.
 
ملاجعفری افزود: رضوانشهر 10 هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد؛ در حال حاضر 45 درصد شالیزارهای این شهرستان آماده برداشت هستند. برای افزایش تولید راتون در رضوانشهر نیز برنامه‏‌ریزی کرده‌‏ایم تا پرورش این محصول را در این شهرستان دو برابر کنیم.
 

وی خاطرنشان کرد: افزایش رغبت کشاورزان برای تولید راتون موجب افزایش تولید برنج استان می‏‌شود. شناسایی کشاورزان برای افزایش پرورش راتون انجام شده است.
 
احمد پادیاب، مدیر جهاد کشاورزی صومعه‌‏سرا نیز در گفت‏‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: برای جلوگیری از تغییر کاربری‏‌های اراضی کشاورزی در شهرستان صومعه‏‌سرا نیز در سال‌جاری مجوز 5 مورد غل و غم گرفته‏‌ایم.
 

وی تصریح کرد: افرادی هستند که برایشان مهم نیست برای گذراندن چند روز تعطیلات در ویلاهایشان چه بلایی بر سر بخش کشاورزی استان آورند؛ ما می‏توانیم علاوه بر برخوردهای قانونی با ارتقای اقتصاد کشاورزان در برابر این افراد سودجو بایستیم.
 
پادیاب اضافه کرد: اعطای تسهیلات کم ‏بهره به کشاورزان و پرداخت به موقع غرامت بیمه و افزایش آن می‏‌تواند ‌در بی‌رغبت کردن کشاورزان برای فروش شالیزارهایشان بسیار موثر باشد. با اجرای این عوامل ریسک‌‏پذیری کشاورزان استان ارتقا می‏‌یابد و دیگر هیچ اراضی از بخش کشاورزی به خوش‏ نشینان واگذار نخواهد شد.
 
پادیاب از همه کشاورزانی که با وجود مشکلات، از شالیزارهایشان حفاظت می‏‌کنند، قدردانی کرد.
 
محدثه نورانی، مدرس دانشگاه و محقق روستاهای گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا عنوان کرد: کاهش سطح زیرکشت و گسترش ویلاهای شخصی از مواردی است که در روستاهای استان گیلان خودنمایی می‌کند، روالی که با رها کردن زمین‌های کشاورزی و بایر شدن آن تقاضا برای تغییر کاربری را به دنبال دارد؛ این امر در بلندمدت به اقتصاد خانوارهای روستایی ضربه می‌زند و منافع آتی جهت تامین منافع آنی قربانی می‌شود.
 
وی افزود: خانه‌های دوم یا اقامتگاه‌های ثانویه که ساکنین شهرها در نواحی و روستایی خوش آب و هوا برای گذراندان اوقات فراغت می‌سازند طی سال‌های دهه‌ی 80 در روستاهای گیلان افزایش یافته است. با ساخت خانه‌های دوم، زیبایی بصری روستاها به هم زده می‌شود و تخریب پوشش گیاهی به حس مکانی روستا آسیب وارد می‌کند و از همه مهمتر اینکه معماری خانه‌های دوم با معماری روستاها منطبق نیست به نحوی که به چشم‌انداز روستاها خدشه وارد کرده است.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری