0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان از مرمت بیش از نیمی از نقاشی‌ها و تزئینات تالار سر پوشیده خانه تاریخی بروجردی متعلق به دوران قاجار خبر داد.

خانه تاریخی بروجردی

ایسنا: منطقه اصفهان، و به نقل از روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان، حسین یزدانمهر با اعلام این مطلب اظهار کرد: این تزئینات شامل یزدی بندی، مقرنس، گچ بری و نقاشی روی گچ با نقوش تزئینی و تصویری متنوع است.
 


وی افزود: کار مرمت تالار سرپوشیده خانه تاریخی بروجردی از سه سال پیش انجام شده و در حال حاضر در قسمت صفه شاه نشین، مرمتگران مشغول به کار هستند.
 


سرپرست اداره میراث فرهنگی کاشان بیان کرد: این نقاشی‌ها تلفیقی از سبک‌های نقاشی ایرانی و اروپایی متعلق به دوران قاجار است که خوشبختانه قسمت عمده آن سالم مانده است و در مرمت این نقاشی‌ها سعی شده با اصول و ضوابط صحیح مرمت آثار تاریخی بعضی قسمت‌ها، مرمت و در قسمت‌های دیگر بازسازی به شکل اولیه انجام شود.
 


یزدانمهر ادامه داد: این نقاشی‌ها تصاویری از داستان‌های خمسه نظامی، شاهنامه و داستان‌های عامیانه است و در قسمت شاه نشین تمثال ناصرالدین شاه و شاهزاده‌های قاجاری دیده می‌شود که از سه شیوه آبرنگ، تمپرا و طلا چسبانی استفاده شده است و توسط مرتضی شبانی هنرمند نقاش کاشانی و مرمت‌گر این اداره انجام شد.
 


به گزارش ایسنا، خانه تاریخی بروجردی کاشان توسط بازرگانی به نام سید حسن نطنزی در دوره قاجاریه ساخته شده است. در کتیبه‌های حیاط‌های نورگیر سرپوشیده، تاریخ 1294 هجری قمری که سال انتهایی ساخت بنا می‌باشد مشخص گردیده است.
 


به دلیل این که مالک خانه از بروجرد، مال التجاره وارد می‌کرده و با تجار این شهر نیز در ارتباط بوده است، به حسن بروجردی مشهور شده و این خانه نیز به نام بروجردی‌ها موسوم گردیده است. این خانه به خاطر دارا بودن ویژگی‌ها و ارزش‌های والای معماری ایرانی، به کارگیری تمامی فنون معماری سنتی، دارا بودن تزیینات متنوع و بسیار ظریف و هنرمندانه، نبوغ و خلاقیت شگرف معمارانه به کارگرفته شده در آن به خصوص در ترکیب منحصر به فرد و استثنایی سرپوشیده حیاط بیرونی، از مهم‌ترین خانه‌های تاریخی ایران و به نوعی سمبل بناهای مسکونی ایران به شمار می‌رود.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری