0

طبقه بندی آرشیو

نظام مهندسی جلوی فروش امضا را می‌گیرد

ضعف خدمات سیستم نظام مهندسی در شهرستان‌ها و تهران باعث شده خدمات ارایه شده از سوی مهندسان ساختمان ناكارآمد باشد
شیوه نامه جدید ماده 33 قانون نظام مهندسی گر چه مدت كوتاهی است كه برای اجرا ابلاغ شده، اما نگاه مثبت مهندسان ساختمان را به خود معطوف كرده است. بسیاری از مهندسان ساختمان معتقدند وضعیت نابه‌سامان ساخت و ساز با این شیوه‌نامه جدید اندكی نظام می‌یابد. به شرط آنكه اجرای دقیق وظایف توسط نهادهای مربوط صورت گیرد.
دكتر «علی شفیعی» آرشیتكت و شهرساز در این رابطه گفت: «در شیوه نامه جدید نظام مهندسی به تشكیلات نظام مهندسی توجه ویژه‌ای شده است. این موضوع نظم كار را در روند اجرا و نظارت بر ساختمان قوی‌تر و سازمان یافته‌تر می‌كند.»
وی با بیان اینكه سیستم نظام مهندسی جز در چند شهر كشور در دیگر شهرها متشكل نیست،گفت: « متاسفانه به دلیل ضعف خدمات سیستم نظام مهندسی در شهرستان‌ها و به خصوص در تهران، خدمات ارایه شده از سوی مهندسان ساختمان ناكارآمد است.»
شفیعی، افزود: «دلال‌هایی كه به عنوان واسطه میان مالك و مهندسان طراحی، نظارت و اجرا فعالند و اغلب تحصیلات چندانی هم ندارند، عامل اصلی وقوع تخلفت در این حوزه هستند.»
این آرشیتكت و شهرساز با بیان اینكه به واسطه وقوع این تخلفات، بسیاری از مهندسان باسابقه ساختمان فعالیت خود را در این حوزه محدود كرده‌اند، گفت:‌ «بسیاری از دلال ها در قالب دفاتر مهندسی فعالیت می‌كنند و در توزیع مناسب كار از طراحی تا نظارت در میان مهندسان ساختمان مشكل‌ به وجود می‌آورند.»
وی افزود: «شیوه‌نامه جدید نظام مهندسی این مشكل را تا حدی برطرف ‌كرده و كار نظارت و اجرا را بدون واسطه در اختیار مهندسان مربوط قرار می‌دهد. البته به شرط اینكه این ساز و كار قانونی در مرحله اجرا درست عمل شود.»
شفیعی، گفت: «نظام مهندسی تهران در چند سال اخیر نتوانسته است نظام توزیع كار، طراحی و نظارت را در میان مهندسان ساختمان به خوبی اجرا كند. به همین دلیل دلال ها در تهران حضور پررنگ‌تری در امر ساخت و ساز پیدا كرده اند. آنها با جعل امضا و كارهای غیرقانونی دیگر به كیفیت ساخت و ساز در این شهر لطمه جدی می‌زنند.»
شفیعی، با بیان اینكه در بعضی از شهرها، مثل كرج سیستم
نظام مهندسی كارایی بیشتری در این تقسیم وظایف دارد، گفت: «شیوه‌نامه جدید باعث می‌‌شود تا بیشتر شهرها ساز و كار نظام مهندسی را برای ساخت و ساز بپذیرند.»
UAN"

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری