0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نظارت بر معماری ساختمان های بزرگ

در راستای ساماندهی سیمای شهری به اجرا در می آید


مهندس ناصر رزق خواه: در حال حاضر معماری بناهای ساخته شده و در دست ساخت فاقد هویت خاص خود بوده و در واقع مخلوطی از چند سبك معماری متفاوت می باشد،كه این وضعیت از نبود مدیریت واحد شهری در ساخت و ساز ریشه می گیرد.

رزق خواهدر نخستین گام برای ساماندهی سیمای شهری تا پایان امسال، نظارت بر معماری ساختمان هایی با بیش از ۳ هزار متر مربع زیربنا اجباری می شود.
مهندس ناصر رزق خواه معاون سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: در حال حاضر معماری بناهای ساخته شده و در دست ساخت فاقد هویت خاص خود بوده و در واقع مخلوطی از چند سبك معماری متفاوت می باشد،كه این وضعیت از نبود مدیریت واحد شهری در ساخت و ساز ریشه می گیرد.
وی با اشاره به این كه قبل از نظارت، باید به طرح و طراحی توجه شود، خاطرنشان ساخت: این رسالت شهرداریهاست كه سیمای شهری را در مناطق مختلف طراحی و نوع مصالح آن را تعیین كنند تا با نظارت بر شیوه اجرا و معماری، بناهایی با هویت خاص ایرانی شكل بگیرد.
خبرنگار ما به نقل از وی می نویسد: در حال حاضر در مواردی مهندسان عمران فعالیت می كنند كه این وضعیت بزودی ساماندهی  شود.
به گفته وی براساس شیوه نامه های مربوط به آئین نامه ماده
۳۳ قانونی نظام مهندسی كه در اردیبهشت ماه سال جاری به تصویب وزارت مسكن رسید، مقرر گردیده است تا مهندسان معمار پس از طراحی، بر اجرای طرح نظارت كنند و سایر فعالیتهای ساخت و ساز اعم از سازه، تأسیسات، مكانیك و برق نیز متناسب با طرح معماری صورت پذیرد كه این فرایند از هفته های آینده عملی خواهد شد و حداقل برای ساختمان های با بیش از ۳ هزار متر مربع زیربنا تا پایان امسال شاهد بهبود در امر ساخت و ساز بویژه در بخش نظارت بر معماری خواهیم بود و در پی آن این شیوه در سایر ساختمان ها نیز عملی می شود.
وی ضمن انتقاد از وضعیت موجود ساخت و ساز می گوید: هنوز مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان كه مربوط به مسائل معماری و الزامات عمومی ساختمان است به تصویب وزارت مسكن نرسیده در حالی كه تمامی مسائل مربوط به نما و معماری داخلی ساختمان در این مبحث دیده شده است و تصویب آن می تواند بستر لازم را برای ساخت و ساز مطلوب فراهم سازد.
رزق خواه با اشاره به ساخت وسازهای دهه اخیر كه بدون نظارت و كنترل به دست بساز و بفروشهای غیرفنی صورت گرفته گفت: سیاستهای دهه اخیر به ساخت و ساز سریع منجر شد و ركود فعلی ساختمان نیز ناشی از همان ساخت و سازهای بی رویه است.

سازمان نظام مهندسی استان تهران

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری