0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اگرچه زندگی در شهر تاریخی ماسوله پس از 800 سال هنوز جریان دارد اما به نظر می‏‌رسد گرد فرسودگی‌ای که بر چهره برخی از بناهای این شهر آرمیده در دل کوه نشسته، هویت این میراث منحصر به فرد تاریخی- فرهنگی دنیا را که در آستانه ثبت جهانی قرار دارد، به خطر بیندازد.

نابودی معماری کهن ماسوله، خداحافظی با صنعت گردشگری استان است

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه گیلان، شهر تاریخی ماسوله در ارتفاع هزار و 50 متری از دریا و در فاصله 35 کیلومتری شهر فومن و ۶۰ کیلومتری مرکز استان، دومین شهر تاریخی زنده دنیاست که حیات در آن جاریست. این شهر که 800 سال قدمت دارد، در سال 54 با شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
 
سبک معماری و پلکانی بودن بناهایی که در دامن کوه جاخوش کرده‏‌اند، در کنار طبیعت زیبا و آبشار طبیعی و نیز صنایع دستی و غذاهای محلی ماسوله سبب شده، این شهر تاریخی، سالانه پذیرای حدود یک میلیون گردشگر داخلی و خارجی باشد.
 
براساس اعلام اداره‏‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان حدود 20 درصد- حدود 90 بنا- از 500 بنای مسکونی و تجاری این شهر زیبای تاریخی تخریبی است.
 
امید عزیزی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‏‌دستی و گردشگری گیلان در این رابطه به خبرنگار ایسنا گفت: این بناها، حدود 60 تا 100 درصد تخریبی است و در صورت مرمت نشدن علاوه بر چهره نازیبایی که به ظاهر و بافت تاریخی این شهر توریستی می‏‌دهد، سبب از بین رفتن معماری کهن ماسوله و جایگاه آن در صنعت توریسم جهانی هم می‏‌شود.
 
امید عزیزی با بیان اینکه حیاط هر خانه در ماسوله پشت بام خانه دیگر و محل عبور اهالی و گردشگران است، افزود: در صورت مرمت نشدن بناهای تخریبی، این بناها فرو ریخته و از آنجا که سازه‏‌های آنها بصورت پلکانی به هم متصل است، سبب تخریب خانه‏‌های دیگر شده و ممکن است در برخی از گذرها و بافت‏‌ها هنگام عبور عابران، سبب تلفات جانی هم شود.
 
به گفته وی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای حفظ و احیای معماری ماسوله، در قالب بسته‏‌های حمایتی، برخی از بناها را بصورت مشارکتی و برخی از محله‏‌ها و بافت‏‌ها از جمله بازار این شهر تاریخی را نیز به تنهایی بازسازی و مرمت می‏‌کند.
 
وی افزود: در شیوه مرمت مشارکتی، صاحبان بناهایی که ملک‏شان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است در سامانه مشارکت خانه‏‌های ملی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، نام‏‌نویسی کرده و پس از تشکیل پرونده و بررسی اسناد در کمیته فنی، اعتبار لازم برای مرمت بناها اختصاص می‏‌یابد.
 
عزیزی با بیان اینکه این اداره‏‌کل بطور معمول 50 درصد از هزینه‏‌های مربوط به بازسازی را تقبل می‏‌کند، گفت: 2 سال پیش تعداد بناهای تخریبی ماسوله 116 واحد بود که در این مدت 26 بنا بصورت مشارکتی بازسازی شده است.
 
وی با اشاره به اینکه علاوه بر بازسازی و واچینی بناهای تخریبی بطور میانگین سالانه 90 بنا هم بصورت جزئی و کلی تعمیر می‏‌شود، افزود: از سال 82 تاکنون 265 بنا با مشارکت اداره‏‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شهرداری ماسوله و مشارکت مردم، مرمت شده‏‌اند.
 
به گفته عزیزی اگرچه اقدامات انجام شده تا حدودی از خطرات احتمالی تخریب واحدهای تجاری و مسکونی ماسوله کاسته و در 2 سال گذشته شهروندان ماسوله‏‌ای رغبت بیشتری برای مرمت و بازسازی بناهایشان نشان داده‏‌اند اما هنوز 90 بنای تخریبی دیگر در این شهر وجود دارد که برای بازسازی آنها کاری صورت نگرفته است.
 
به گزارش ایسنا، اگرچه زندگی در شهر تاریخی ماسوله پس از 800 سال هنوز جریان دارد اما به نظر می‏‌رسد گرد فرسودگی‌ای که بر چهره برخی از بناهای این شهر آرمیده در دل کوه نشسته، هویت این میراث منحصربه فرد تاریخی- فرهنگی دنیا را که در آستانه ثبت جهانی قرار دارد، به خطر بیندازد. کمبود اعتبارات، موروثی بودن برخی بناها، پایین بودن توان مالی برخی از مالکان، حضور صاحبان بنا در خارج از ماسوله و همچنین نبود و کمبود مصالح سنتی از مهم‏ترین عوامل کندی روند بازسازی بناهای تخریبی ماسوله است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری