0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رییس ایكوموس ایران:
وسعت و شدت دخالت در اطراف مسجدجامع اصفهان نگران‌كننده است
شأن اصفهان این نیست كه با این نوع رفتار مواجه شود

 

 

رییس ایكوموس ایران درباره‌ی اقدامات انجام‌شده در میدان «عتیق» اصفهان معتقد است: وسعت دخالت، شكل دخالت، نوع كاربری درنظر گرفته‌شده در این محل ارزشمند تاریخی و به‌طور كلی، اصل این تصمیم زیر سؤال است و باید در آن تجدید نظر شود.

دكتر سیدمهدی حجت در گفت‌وگو با خبرنگار بخش میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران، بیان كرد: من به‌عنوان مسؤول ایكوموس ایران همراه كارشناسانی كه در این مجموعه هستند، نگرانی جدی خود را درباره‌ی آن‌چه در شهر بسیار ارزشمند اصفهان رخ می‌دهد، اعلام می‌كنم.

وی توضیح داد: به‌نظر می‌رسد، ضوابط نحوه‌ی مواجه شدن با یك شهر تاریخی و ارزش‌های شهری در سطح و كلاس اصفهان، به‌درستی رعایت نمی‌شوند. البته افرادی در تمام شهرها هستند كه باید تصمیم‌های اجرایی بگیرند و این موضوع را كتمان نمی‌كنم كه برخی مسایل مالی و نوع سرمایه‌گذاری‌ها در چنین تصمیم‌گیری‌هایی مؤثرند، ولی وقتی با جواهری مانند اصفهان و ارزش‌های تاریخی آن كه مورد شناخت همه‌ی دنیا، بویژه كارشناسان حوزه‌ی شهرسازی و معماری است، روبه‌رو هستیم، طبیعتا باید با احتیاط بیش‌تری عمل كنیم.

او گفت: آن‌چه بیش از هر چیزی نگران‌كننده است، مسأله‌ی وسعت، شدت و شكل دخالتی است كه در اطراف مسجدجامع اصفهان انجام می‌شود. درحالی‌كه به‌طور كلی، در سطح دنیا مرسوم نیست كه نوع دخالت در بافت‌های تاریخی باارزش به این كلانی باشد.

دکتر حجت: معمولا همه، آن‌چه را كه آرام‌آرام در طول تاریخ توسط افراد مختلف و در سطوح مختلف در شهری تاریخی به‌وجود آمده، محترم می‌شمارند و بعدها ممكن است با ظرافت و دقت فوق‌العاده‌ای مداخلاتی، آن هم برای احیای ارزش‌های موجود در آن محل انجام دهند، ولی این‌كه در بافت قدیم اصفهان و در كنار یكی از مهم‌ترین بناهای تاریخی جهان ـ مسجدجامع اصفهان كه دایرة‌المعارف معماری اسلامی است ـ با چنین وسعتی، دخالت صورت گیرد، جای تأمل و نگرانی دارد.

وی با اشاره به این‌كه افرادی كه به این كار اقدام كرده‌اند، ممكن است با علاقه‌مندی و خیرخواهی چنین كاری را انجام داده باشند، گفت: به‌طور اساسی، مهم‌ترین ایرادی كه نسبت به این قضیه وارد می‌شود، این است كه در هیچ كجای دنیا وسعت دخالت در بافت‌های قدیم این‌گونه نیست كه در بافت قدیم شهر عزیزی مانند اصفهان چنین دخالتی را بتوانیم انجام دهیم.

حجت ادامه داد: مطلب دیگر این است كه اگر حتا در مقیاس‌های كوچك‌تر قرار است، دخالتی انجام شود، شكل آن مستلزم ملاحظات بسیار وسیع مقدماتی مانند مونیتور كردن، ثبت كردن، حفاری و پی‌گردی كردن و مطالعه‌ی دقیق آن‌چه زیر زمین قرار دارد، می‌شود تا در نهایت، مجوزی برای دخالت اندكی در آن محل صادر شود.

او بیان كرد: اكنون رفتاری كه می‌بینیم، به‌نحوی است كه در هیچ‌كدام از لایه‌هایی كه در دوره‌های گذشته در اطراف این محل بسیار مهم وجود داشته‌اند، بررسی، كاوش، ارزیابی و ثبت انجام نشده است. در واقع، می‌توان گفت، اگر اطراف مسجدجامع اصفهان صحرای برهوتی قرار داشت، همین طور رفتار می‌شد كه اكنون شده است. درحالی‌كه این محل یك بستری است كه هزاران ارزش نهفته در آن وجود دارند و باید همه لایه‌به‌لایه بررسی و ثبت شوند.

وی با تأكید بر این‌كه این ارزش‌ها، تاریخ و فرهنگ این مملكت هستند، اظهار كرد: اقدامات انجام‌شده كاملا برخلاف ضوابطی است كه امروزه تمام دنیا حتا كشورهایی كه آثارشان از لحاظ فرهنگی بسیار پایین‌تر از ماست، رعایت می‌كنند. به‌راستی شأن اصفهان این نیست كه با این نوع رفتار مواجه شود.

حجت تأكید كرد: مطلب دیگری كه باید به آن توجه كرد، تبدیل كردن چنین محلی به جایی به‌عنوان گذرگاه برای عبور ترافیك است، زیرا نحوه‌ی رویكرد نسبت به این مسأله‌ی شهری درست نیست و اصلا این مكان تاریخی جای چنین حرف‌ها و اقداماتی نیست، بویژه این‌كه ایجاد پاركینگ و مغازه در اطراف این محل، جز یك برخورد كاسب‌كارانه با محوطه‌ی تاریخی شهری مانند اصفهان، برخورد دیگری نیست و اصفهان نمی‌تواند شاهد مواجه شدن‌های كاسب‌كارانه با خودش باشد.

به گفته‌ی رییس ایكوموس ایران، اصفهان نیاز دارد، طوری درباره‌ی آن تصمیم‌گیری شود كه تمام ملاحظات فرهنگی، هنری، كالبدی و معماری لحاظ شوند.

وی بیان كرد: مگر ما چند اصفهان در دنیا داریم كه به این شكل در اطراف محوطه‌های ارزشمند آن، دخالت‌های وسیع و بی‌رویه و بدون مطالعه انجام دهیم. كسانی كه چنین كاری را انجام می‌دهند، قطعا نیت خیری دارند، ولی ضوابط و قواعد رفتار با بافت تاریخی را نمی‌دانند.

او در پایان با تأكید بر این‌كه اگرچه اكنون نیز خسارت‌های فوق‌العاده‌ زیادی به این محوطه‌ی تاریخی وارد شده‌اند، ولی جلوی ضرر از هر جا گرفته شود، منفعت است، گفت: ما كارشناسان و متخصصان این حوزه به‌شدت از این موضوع نگران هستیم و اعلام خطر می‌كنیم كه به این ترتیب، حیثیت تاریخی شهر اصفهان دچار مخاطره خواهد شد و جایگاهی كه امروزه این شهر در سطح بین‌المللی نزد علاقه‌مندان به میراث فرهنگی دارد، قطعا نزول خواهد كرد. حال دیگر، این جریان به كسانی كه تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی برعهده‌ی آن‌هاست، بستگی دارد «تو خواه از سخنم پند گیر، خواه ملال».

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری