0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مدیركل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد گفت:‌ طرح جامع سامان‌دهی محوطه‌ی امیرچخماق كه براساس اسناد تاریخی تهیه شده و در حال اجرا است‌، تكلیف همه‌ی محوطه را روشن می‌كند.

میدان امیرچخماق

بهرام رضایی در گفت‌وگو با ایسنا، ادامه داد: براساس این طرح، سامان‌دهی امیرچخماق با همكاری فرمانداری و حمایت شهرداری با یك نظام جامع انجام می‌شود.
 


وی با اشاره به سامان‌دهی و مرمتی كه در طول سال‌های گذشته در مجموعه‌ی امیرچخماق انجام شده است‌، توضیح داد: نخستین توسعه‌ی شهری در میدان امیرچخماق سال 1307 انجام شد كه از آنجا یكسری آسیب‌ها به این بنای تاریخی وارد شد. در دهه‌ی سوم قرن حاضر نیز خیابان این مجموعه از پشت شكست و در سال‌های 1355 و 1356 این دو خیابان كه شرقی و غربی شده بودند، به‌عنوان یك خیابان عبوری به یكدیگر وصل شدند.
 


او با اشاره به قدمت بناهای مجموعه‌ی امیرچخماق كه از دوره‌ی تیموری تا زند و قاجار را دربرمی‌گیرند،‌ بیان كرد: به‌دلیل خط كشی‌ها و تردد وسایل نقلیه‌، همچنین نوع كاربری مغازه‌های پشت تكیه‌ی امیرچخماق و برگزاری برنامه‌های متفاوت در این مجموعه در مناسبت‌های مختلف، باید بیشتر به این مجموعه توجه كرد‌. در واقع، این مجموعه باید توان نوع كاربری‌هایی را داشته باشد كه در زمان‌های مختلف به آن تحمیل می‌شود.
 


رضایی اظهار كرد: از آنجا كه میدان امیرچخماق در مركز شهر قرار دارد و همه‌ی حركت‌ها در اطراف آن انجام می‌شود،‌ همچنین به‌طور دائم برخی كاربری‌ها به آن اضافه می‌شود، این اتفاق‌ها آسیب‌های زیادی را از نظر معماری و سازه‌یی به این مجموعه‌ی تاریخی می‌زند، به‌طور مثال، با توجه به وجود چند قنات و روان بودن ریگ زیر تكیه‌ی امیرچخماق، این بنا تا كنون دوبار حركت كرده و مت راست آن آسیب‌هایی دیده است. از حدود یك سال پیش، وارد مطالعه‌ی فاز یك این پروژه شدیم و شاهدهایی روی دیوارهای تكیه قرار داریم تا از حركت دوباره‌ی دیوارها مطلع شویم كه خوشبختانه ترك دیگر فعال نبوده است.
 


وی ادامه داد: با این وجود، باید بستر خاك در زیر سازه‌ی تكیه محكم شود و مواد مناسبی روی آن تزریق شود تا خاك تقویت و از نشست بیشتر آن جلوگیری شود. سپس باید ترك‌های مویی روی سازه مرمت شوند. اكنون نیز در حال بستن قرارداد مرحله‌ی دوم پروژه برای مرمت تزیینات و تاسیسات بنا هستیم.
 


مدیركل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد گفت: شهرداری، فرمانداری و اعضای شورای اسلامی استان در تصمیمی مشترك قرار است با ایجاد یك مدیریت واحد نخست به به‌سازی تكیه و معماری آن بپردازد. همچنین در بحث سامان‌دهی جامع میدان قرار است با واحدهای همجوار صحبت‌هایی انجام شود و از سوی دیگر، باید با برطرف كردن ترافیك در خیابان‌های اطراف مجموعه‌، طرح كف‌سازی‌، بدنه ‌سازی‌، روشنایی و نورپردازی محوطه انجام شود.
 


رضایی با تاكید بر این‌كه نظام جامع سامان‌دهی مجموعه‌ی امیرچخماق به‌زودی اجرایی می‌شود‌، بیان كرد: طرح تغییر كاربری مغازه‌های بازار نیز در این نظام قرار دارد و براساس حمایت فرمانداری و قول مساعد شهرداری، قرار است این طرح به‌زودی اجرا شود.
 


وی با اشاره به دخیل بودن تعداد زیادی از نهادهای استان یزد در مدیریت مجموعه‌ی امیرچخماق، اظهار كرد: برخی از این نهادها در مجموعه دخل‌وتصرف‌هایی انجام داده‌اند و بدون سند، یكسری كارها را كرده‌اند كه منظر میدان را خراب كرده است. به همین دلیل، در مذاكراتی كه با این دستگاه‌ها داشتیم، قرار است كه حدود 100 مترمربع از مغازه‌های چسبیده به مسجد امیرچخماق با گرفتن زمین‌های معوض جابه‌جا شوند. همچنین با دستگاه‌های اجرایی مانند آب و فاضلاب و گاز هماهنگی شده است تا قبل از آغاز كار سامان‌دهی محوطه، اقدامات اجرایی مورد نیاز را انجام دهند و با طرح مشاركت كنند.
 


او همچنین درباره‌ی میله‌ای كه شورای تامین از چند سال پیش در وسط میدان امیرچخماق نصب كرده است،‌ توضیح داد: در طرح جامع سامان‌دهی میدان، این مشكل برطرف می‌شود‌. علاوه بر این، سامان‌دهی مجموعه‌ی فضای سبز،‌ آبشار و آب‌نمای وسط میدان در این طرح است.
 


رضایی تاكید كرد: آرزوی قلبی مسوولان میراث فرهنگی است كه میدان امیرچخماق به یك عرصه‌ی پیاده‌راه تبدیل شود؛ ولی باید قبل از آن، مسیرهای جایگزین طراحی و تعبیه شوند تا بار ترافیكی از محور خیابان سلمان فارسی برداشته شود، البته اكنون یك مشاور در حال انجام این كار است.
 


وی درباره‌ی ساخت دو دیوار نیمه‌كاره در دو طرف محور امیرچخماق، گفت: این دیوار براساس اسناد تاریخی كشیده شده و اكنون مشاور طرح در حال بررسی وضعیت است تا در صورت امكان، بازآفرینی شود.
 


او با بیان این‌كه سازمان میراث فرهنگی به‌تنهایی مسوولیت این محوطه‌ی تاریخی را برعهده ندارد، افزود: همه‌ی دستگاه‌های متولی مانند وزارت مسكن و شهرسازی در این موضوع دخیل هستند، همچنین شهرداری و شورای شهر نقش اجرایی دارند.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری