0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان گفت: موزه منطقه‌ای غرب کشور فرصت خوبی برای پایلوت بودن همدان است اما هم اکنون دچار روزمرگی شده ولی در ماه‌های اخیر با جذب اعتبار 842 میلیون تومانی فعال شده است.

موزه منطقه‌ای غرب کشور دچار روزمرگی شده است

"علیرضا ایزدی" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه همدان با اشاره به اینکه گنجینه موزه منطقه‌ای غرب کشور از دغدغه‌های اصلی ما محسوب می‌شود، اضافه کرد: گنجینه این موزه با پیشرفت 80 درصدی روبروست و تمامی ضوابط و استانداردهای جهانی در آن دیده شده است.
 
وی همچنین گفت: امیدواریم بتوانیم دستکندهای همدان از جمله سامن، ارزانفود و قلعه جوق را به عنوان اولویت اصلی برای ثبت جهانی معرفی کنیم.
 
ایزدی با بیان اینکه متاسفانه یونسکو به دلایل سیاسی در سال جاری دو سهمیه برای ثبت جهانی برای ایران در نظر گرفته است، افزود: این اقدام کار را برای ثبت جهانی آثار بسیار سخت کرده است اما با این حال امیدواریم بتوانیم دستکندهای استان را برای ثبت جهانی معرفی کنیم.
 
وی ادامه داد: از سال گذشته تپه هگمتانه در لیست موقت ثبت جهانی قرار داده شده اما پروسه ثبت جهانی بسیار دشوار است. در اولین قدم بحث آزادسازی حرایم آثار مطرح است که دستکندهای سامن با مشکل آزادسازی روبروست.
 
ایزدی یادآور شد: هم‌اکنون تپه هگمتانه با مشکل حریم روبروست و هنوز بخشی از زمین‌ها تملک نشده که برای تملک کامل آن حدود 6 میلیارد تومان نیاز است.
 
وی درباره تپه نوشیجان نیز گفت: به علت معماری و قدمت بالا، این اثر قابلیت ثبت جهانی دارد اما بخاطر وجود سایه بان و شهرک صنعتی موجود در پیرامون آن با مشکل جدی روبروست البته احیا و معرفی تپه نوشیجان از جمله کارهایی است که در صورت تخصیص اعتبار انجام خواهد شد.
 
تمایلی به بازگشت ریتون به همدان نداریم

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان اعلام کرد: پنجم مهر بخشی از آثار تاریخی کشف شده در سال‌های قبل به نمایش گذاشته خواهد شد.
 
وی با اشاره به اینکه موزه ملی برای انتقال ریتون به همدان اعلام آمادگی کرده است، اضافه کرد: رایزنی‌های لازم برای آمدن ریتون از موزه ملی به همدان انجام شده اما فضای استانداردی را می‌طلبد که هنوز بستر آن در استان فراهم نیست از این رو خود تمایلی برای آوردن ریتون به همدان نداریم.
 
ایزدی اعلام کرد: آثار رونمایی شده در هفته میراث فرهنگی هنوز در همدان نگهداری می‌شود.
 
مسجد جامع همدان، تویسرکان و نهاوند در اولویت اول مرمت

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان اظهار کرد: هنوز اعتباری برای مرمت آثار تاریخی ابلاغ نشده است اما فعالیت‌های جزئی در آرامگاه باباطاهر و بوعلی در حال انجام است، در صورت ابلاغ اعتبارات در سالجاری اولویت اصلی برای مرمت مسجد جامع شهرهای همدان، تویسرکان و نهاوند خواهد بود.
 
وی یادآور شد: برای مرمت این آثار حدود سه میلیارد تومان نیاز است.

ایزدی افزود: تجهیز و تعمیر سایه‌بان تپه هگمتانه نیز در سالجاری انجام خواهد شد.

وی درباره کاوش‌ها نیز گفت: کاوش تپه‌ بزان اسدآباد آغاز شده و از هفته جاری کاوش تپه هگمتانه نیز به سرپرستی استاد رنجبران آغاز خواهد شد.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری