امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

موزه رامهرمز در سال 1386 در محل ساختمان عمارت صمیمی این شهرستان تاسیس شد.

موزه رامهرمز

منطقه خوزستان، این بنا که مربوط به دوره اواخر قاجار است توسط امیرحسین خان سپهدار بختیاری از خوانین قدیم رامهرمز ساخته شد و ساختمان آن بیش از 130 سال قدمت دارد.

موزه رامهرمز

عمارت صمیمی به سبک و اسلوب معماری صفویه ساخته شده است و دارای کوشک میانی، فضای باغ و جویبارهایی است که از اطراف باغ به حوض مرکزی می‌رسند. وسعت محوطه با ساختمان موزه و تاسیسات اداری 16500 متر مربع است و وسعت ساختمان موزه که در دو طبقه بنا شده 1500 متر مربع می‌باشد. طبقه بالای آن به موزه تاریخی اختصاص دارد و طبقه زیرین آن موزه مردم‌شناسی است.
 


موزه رامهرمز از یک سالن مرکزی و پنج سالن فرعی تشکیل شده و دارای فضای نورگیر است. در معماری عمارت صمیمی به منظور استحکام و سبک‌سازی بنا و جلوگیری از رطوبت به طاق اصلی سقف به صورت دو جداره ساخته شده است که به عنوان یک عایق حرارتی و ضد رطوبت عمل می‌کند. اکنون با توجه به این که روش مرمت در تکمیل پروژه‌های بناهای تاریخی فازبندی شده و معمولاً در یک مرحله و فاز انجام نمی‌شود مرمت باغ موزه صمیمی نیز در دو فاز به اتمام رسیده و مرحله نهایی آن که شامل استحکام‌بخشی، تعویض دیوارها و مرمت اضطراری بناست، از سال 90 و هم‌اکنون(در سال 91) در دست اقدام است.

موزه رامهرمز

طی این مدت اعتباری معادل 192 میلیون تومان از محل اعتبارات استانی برای مرمت این بنا هزینه شده است.
 


موزه تاریخی رامهرمز اشیایی از دوران پیش از تاریخ تا دوران اسلامی را شامل می‌شود و این موزه آماده ارایه مستندات خود به پژوهشگران و محققان است.

03

به طور میانگین سالانه 15000 نفر از موزه رامهرمز دیدن می‌کنند. در ایام اوج بازدیدکنندگان (ایام نوروز) نیز هر ساله نمایشگاه‌های عکس جاذبه‌های گردشگری و غرفه‌های تولید زنده و عرضه صنایع دستی در فضای محوطه این موزه توسط اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رامهرمز دایر می‌‌شود که بازدیدکنندگان علاوه بر بازدید از موزه و آشنایی با پیشینه تاریخی و آداب و رسوم استان و شهرستان رامهرمز با صنایع دستی بومی و محلی نیز آشنا می‌شوند.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری