0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مهدی حجت عضو شورای شهر تهران كه سابقه سال‌ها معماری نیز دارد از اینكه در شهر تهران برخی خانه‌هایی را كه از نظر معنوی و تاریخی هویت شهر هستند، خراب می‌‌كنند انتقاد كرد و این بناهای قدیمی را همانند مادربزرگ و پدربزرگ‌ها و جایگاه رفیع آنها در خانواده دانست.

مهدی حجت: هر بنای قدیمی را نباید تخریب كرد 

مهدی حجت از پیشكسوتان معماری كشور و عضو هیات‌علمی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار مهر و در پاسخ به این كه آیا شما اولین معمار راه‌یافته به شورای شهر تهران هستید یا خیر؟ گفت: آقایان مهدی چمران و حمزه شكیب معمار هستند و خسرو دانشجو نیز عضو جامعه مهندسان مشاور است. همیشه شورای شهر و دپارتمان شهرداری تهران از وجود معماران بهره برده است.
عضو جدید شورای شهر تهران در مورد معماری شهر تهران و اشكالاتی كه دارد، بیان كرد: در طی این سال‌هایی كه در حوزه معماری كار كرده و یا در دانشگاه تدریس كرده‌ام به معماری از دو وجه نگاه كرده‌ام. معماری هم جنبه فنی (كالبدی) و هم انسانی دارد. از دید من معماری تنها یك ساختمان نیست. در معماری از انسانی صحبت می‌كنیم كه در زیست با محیط اطراف خود قرار دارد. معماری تناسبی بین خواسته‌های انسان و محیط زندگیش برقرار می‌كند.


بی‌توجهی به وجه انسانی معماری و شهرسازی

داور چند دوره از نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های هنری خواستار توجه بیشتر به كالبد معماری شهر شد و گفت: متاسفانه در این روزها بیشتر معماران چه در ساختمان‌سازی و چه در شهرسازی به خود ساختمان توجه می‌كنند نه به وجه انسانی آن و به همین دلیل شاهد معماری‌های شلوغ و درهمی هستیم كه تناسبی با تعریف درست معماری ندارد.

این استاد دانشگاه تهران در مورد معماری شهر تهران توضیح داد: وقتی در فیلمی یك كوچه زیبا از شهر تهران را می‌بینیم با این مساله مواجه می‌شویم كه ما حقیقتاً از تمام ظرفیت‌هایی كه در شهر تهران وجود دارد، استفاده نمی‌كنیم. معماری و شهرسازی خود به تنهایی می‌تواند ظرفی را بوجود آورد كه بتواند برای انسان‌هایی كه در آن زندگی می‌كنند یك مربی و معلم باشد زیرا می‌‌تواند تمام فعالیت‌های انسان‌ها و انتخاب‌هایشان را تحت تأثیر قرار دهد بنابراین اگر ما از تأثیر فضا بر انسان غفلت كنیم در حقیقت یكی از مربیان خاموشی را كه همیشه با ما در ارتباط است، نادیده گرفته‌ و به اهمیت آن توجه نكرده‌ایم.

رابطه رفت و برگشتی بین انسان و فضای زندگیش

وی بر تاثیر معماری بر روی روح و البته جان انسان نیز اشاره كرد و گفت: مسلم است كه یك رابطه رفت و برگشتی بین فضایی كه انسان در آن زندگی می‌كند با كیفیت زندگی انسان وجود دارد. بنابراین فضای شهری در كیفیت زندگی مردم فوق‌العاده موثر است. فضای شهری‌ای كه از انضباط كافی برخوردار است مردم را دعوت می‌كند به اینكه منضبط باشند. همۀ ما این موضوع را تجربه كرده‌ایم.

این مهندس معمار غفلت مدیران در توجه به معماری شهر تهران را از مهم‌ترین عوامل سردرگمی معماری تهران دانست و افزود: مدیران ما زندگی با آسایش و آرامش مردم را از یاد برده‌اند و عموم توجه شورای شهر و شهرداری تهران به كالبد شهر است.
 
باید به فكر ارتقای كیفیت زندگی مردم باشیم

وی در مورد برنامه‌هایش برای دوران حضور در شورای اسلامی شهر تهران توضیح داد: كلی‌ترین عنوانی كه در ذهن من است ارتقای كیفیت زندگی مردم با فراهم كردن تجهیزات كالبدی و نیز فراهم كردن امكاناتی برای بهتر شدن زندگی اهالی شهر تهران است.

این پیشكسوت معماری ایران ادامه داد: فقط این‌گونه نیست كه با ساخت میدان و راه و خیابان كیفیت زندگی مردم را بالا ببریم گرچه اینها مهم است ولی كافی نیست. توجه به این موارد و توجه به وجه زندگی نرم‌افزاری مردم در تهران از وظایف مهم شورای شهر تهران است.
 
نباید بناهای قدیمی كه هنوز حرفی برای گفتن دارند، تخریب كرد

وی درباره اینكه روند تخریب خانه‌های قدیمی در شهر تهران سرعت گرفته و به دلایلی چون نوسازی بافت‌های فرسوده شهری میراث معنوی و سنتی معماری در این كلان‌شهر از بین می‌رود، گفت: من از بنیان‌گذاران سازمان میراث فرهنگی هستم و مسلما به این موضوع هم توجه زیادی خواهم داشت. به عقیده من باید بناهای قدیمی كه حرفی برای گفتن دارند و البته نه همه ساختمان‌های قدیمی، حفظ شوند.

مدیر عامل اسبق تئاتر شهر، خانه‌های قدیمی شهر را به پدربزرگان و مادربزرگان شهر تشبیه كرد و گفت: مگر می‌شود پدربزرگان و مادربزرگان را به جرم اینكه نفس می‌كشند كشت؟ خانه‌های قدیمی در شهر به منزله حضور روحانی پدربزرگان و مادربزرگان در خانواده‌ها هستند هرچند شاید عوام‌الناس اهمیت این حضور را ندانند.

وی به هرج و مرجی كه در شهر تهران وجود دارد اشاره كرد و توضیح داد: دومین نكته این است كه ما هرگز دارای فضاهای مدرن در شهرمان نبوده‌ایم. ما یك هرج و مرج در شهر داریم كه نه مدرن است و نه سنتی تنها یك چیز به هم ریخته داریم كه همگی ما از آن ناخوشنودیم و بر این باوریم كه این شهر شایسته پایتختی جمهوری اسلامی نیست.

حجت در پایان با اشاره به اینكه ممكن است عوام‌الناس به ارزش خانه‌های قدیمی واقف نباشند و این مسئولان هستند كه باید مردم را نسبت به اهمیت این مساله آگاه كنند، گفت: تنها كسانی كه در این مساله مسئولند، مدیران هستند نه مردم. متاسفانه كاری در مورد آگاه‌سازی مردم نسبت به اهمیت این اماكن در شهر تهران نشده است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری