0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به دنبال تخریب خانه مجاور مسجد قنبر علی خان تهران، مناره تاریخی این مسجد مورد تهدید قرار گرفت. فعالان میراث‌فرهنگی می‌گویند این مناره متعلق به دوره قاجار با کاربری بادگیر، موذنه و منار بنا شده و در ماه‌ رمضان به‌عنوان رصد ستارگان و حلول ماه‌ استفاده می‌شده‌است.

مناره رصد ماه رمضان به زودی فرو می‌ریزد

عملیات گودبرداری در کنار مناره مسجد قنبرعلی خان  مناره و محل لوکیشن فیلم مارمولک را تهدید کرد. این مناره  متعلق به دوران قاجار است و با کاربری بادگیر و موذنه بنا شده است.

مناره رصد ماه رمضان به زودی فرو می‌ریزد

«شهرام شهریار» فعال میراث‌فرهنگی استان تهران در این باره به CHN گفت: «تخریب صورت گرفته در پای منار مذکور آسیب‌های جبران ناپذیری به منار و مسجد وارد خواهد کرد. چنانچه احداث بنا در مجاورت مسجد حریم و  دید بصری مناره را از بین می‌برد.

مناره رصد ماه رمضان به زودی فرو می‌ریزد

شهریار با بیان اینکه هم‌اکنون مصالح ساختمانی و نخاله‌ها در پای منار رها شده ادامه داد: «مسجد پس از آنکه در سال 1288 توسط یکی از درباریان به نام «سعد الدوله حاج قنبر علی خان کرد مافی» بنا شد، پس از ساخت فیلم «مارمولک» توسط کمال تبریزی در سال 1382، سبب شد که سازمان میراث فرهنگی مسجد  قنبرعلی خان  را در سال 1383 ثبت ملی کند. اما اکنون این مسجد تحت تملک حوزه علمیه مروی است.

مناره رصد ماه رمضان به زودی فرو می‌ریزد

این فعال میراث‌فرهنگی تاکید کرد: «ساخت و سازهای سال‌های اخیر پیرامون مسجد از جمله ساخت پاساژ سراجان غدیر در جنوب آن و همچنین 2 ساختمان بلند مرتبه در شمال آن این بنا را به‌شدت مورد تهدید قرار داد. این درحالی است که عدم رسیدگی در سالهای اخیر سبب شده که چندین بار کاشی‌های ارزشمند درب ورودی مسجد آسیب ببینند.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری