0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

امروز سالروز تولد معماری فرانسوی است که طرح‌هایش واشینگتن، دی. سی و کاخ سفید را بنیان نهاد.

معمار بد اقبالی که طرح‌هایش واشینگتن و کاخ سفید را بنیان نهاد

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، 9 اگوست ۱۸۲۵ معمار و مهندس عمران آمریکایی، پیر شارل لوفان در آنت فرانسه چشم به جهان گشود.
 
پیر شارل لوفان‌زاده فرانسه مهندس و طراح ساختمان شهری است به خاطر طراحی شهر واشینگتن، دی. سی در جهان شناخته شده است.
 
وی علاوه بر آموزش تحت نظارت پدر در رویال آکادمی نقاشی و مجسمه‌سازی پیش از ورود به جنگ‌های استقلال فرانسه در رویال آکادمی لوور نیز تحصیل کرد.
 
با پایان جنگ در آمریکا لافانت نخستین خدمت خود به آمریکا را با طراحی نشان ایالت سینسیناتی به شکل یک عقاب به درخواست جرج واشینگتن انجام داد.
 
وی همچنین با طراحی دوباره شهر نیویورک و بازسازی تالار شهر به عنوان نخستین کنگره فدرال شهر به شهرت زیادی دست پیدا کرد. علاوه بر آن لافانت مدال‌ها، سکه‌ها و خانه اشراف را نیز طراحی می‌کرد.
 
طراحی نقشه‌ای برای پایتخت آمریکا
 
لافانت در سال ۱۷۹۱ از سوی رییس جمهور آمریکا مامور طراحی پایتخت جدید آمریکا شد، شهری که سالهای بعد به نام‌ همان رییس جمهور شهر واشینگتن نام گرفت. لافانت اعتقاد داشت ساخت این شهر نه تنها طرحی است برای ابداع نقشه شهری و ساختمانهای درون آن، بلکه پروژه‌ای است به بزرگی ساخت یک پایتخت منحصر به فرد.
 
این نقشه شامل محل قرار گرفتن خانه کنگره (کاپیتول) که ساخت آن بر عهده جنکیس هیل قرار گرفته بود و کاخ ریاست جمهوری - در کنار رودخانه پوتیمیک- بود.
 
پیش بینی لافانت از کاخ ریاست جمهوری (کاخ سفید) خانه‌ای با ابعاد پنج برابر آنچه که در زمان وی وجود داشت به همراه باغ‌های عمومی و ویژگی‌های ساختمانی منحصر به فردی بود که حاکی از آرمان گرایی این معمار بزرگ بود. همچنین برای تاکید بر اهمیت مرکز قانون گذاری جدید محل قرار گیری کاخ کنگره را در عرض جغرافیایی صفر در نظر گرفته بود.
 
اخراج از پروژه
 
با این حال طرح‌های فاخر و پرزرق و برق وی با مخالفت ماموران عالی رتبه‌ای مواجه شد که تلاش داشتند بودجه محدود خود را بر ساخت ساختمان‌های فدرال متمرکز کنند و در این مورد به دلیل حمایت توماس جفرسون این وزرا از قدرت بیشتری بهره می‌بردند.
 
در همین دوران اندرو الیکوت از اعضای شورای تعیین مرز‌ها و گستره پایتخت اعضای علی رتبه کنگره را قانع کرد که لوفان قادر به اجرا ی نقشه‌هایش نیست و در حالیکه لوفان طرحهای خود را در چندین نسخه منتشر کرده بود کنگره حمایت مالی خود را از وی دریغ کرد. همزمان الیکوت به کمک برادرش به بازنگری نقشه و طرحهای لوفان پرداخت و در عین حال از حمایت‌های جفرسون نیز بهره می‌برد. همین امر باعث نا‌امیدی و لجبازی‌های این شهرساز و نقشه کش ماهر شد که در ‌نهایت باعث شد جرج واشینگتن وی را از پروژه اخراج کند.
 
این معمار ورشکسته فرانسوی که اکنون اعتبار و آبروی خود را نیز از دست داده بود هیچ دستمزدی برای طرح‌ها و نقشه‌های واشینگتن، دی. سی دریافت نکرد و بخش عمده‌ای از سالهای پایانی عمرش را صرف اقناع کنگره برای احیای دستمزد از دست رفته‌اش کرد. دستمزدی نزدیک ده‌ها هزار دلار که وقتی موفق به دریافت آن شد که در شرایطی بود که مجبورشد تمام آن را صرف تصفیه بدهی‌هایش کند.
 
سایر فعالیت‌های معماری و شهرسازی
 
پس از آنکه لوفان،واشینگتن را با اندوه فراوان ترک کرد، خود را مشغول طرح ریزی برای نقشه‌های اولیه پاترسون نیوجرسی کرد، پروژه‌ای که پس از گذشت یک سال از آن نیز اخراج شد.
 
اما این پایان بدبیاری‌های این نقشه کش و معمار زبر دست نبود. در همین دوران وی ساخت کاخ رابرت موریس درفیلادلفیا را نیز برعهده گرفت اما به دلیل ورشکستگی صاحب خانه هرگز موفق به اتمام ساخت کاخ نشد.
 
معمار فرانسوی در ۵۸ سالگی پیشنهادی برای تدریس مهندسی در آکادمی نظامی آمریکا دریافت کرد که آن را نپذیرفت. در سال ۱۸۱۴نیز مدت کوتاهی به ساخت کاخ واشنگتن واقع در جنوب شرقی واشینگتن، دی. سی در کرانه رودخانه پوتومک مشغول شد اما چیزی نگدشت که دیگران جای او را در این پروژه گرفتند.
 
پایان کار شهرساز ورشکسته
 
واشینگتن، دی. سی، ایندیانا پولیس، پریسبورگ و اوهایو شهرهایی هستند که بر پایه نقشه‌های لوفان طراحی شدند با این حال، مرگ پایانی شد بر ناکامی‌های معمار و شهرسازی که در ۷۱ سالگی با دارایی به اندازه سه ساعت، سه قطب نما، چند کتاب و نقشه، مقداری ابزار نقشه کشی به ارزش ۴۵ دلار دیده از جهان فروبست و در تپه‌های سبز پرنس جورج ماریلند به خاک سپرده شد.

معمار بد اقبالی که طرح‌هایش واشینگتن و کاخ سفید را بنیان نهاد

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری