امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

گفته می‌شود مردم ایتالیا در معماری سلیقه خاصی دارند. حتی اگر به تاریخچه معماری این كشور نیز نگاهی گذرا بیندازیم اسامی هنرمندان بسیاری را می‌بینیم كه به امر معماری نیز اهتمامی خاص ورزیده‌اند.آیا تمام اعتبار معماری ایتالیا در گرو نام‌های بزرگ سال‌های دور این كشور است؟گزارش ویژه “ دیلی نیوز” با این مطلب آغاز می‌شود: “ اگر شما خانه‌ای در فلورانس ایتالیا داشته باشید و این خانه پس از گذشت سال‌ها، نیاز به تعمیر داشته باشد نمی‌توانید به صورتی دلخواه آن را تعمیر كنید. این قانون پیرو قانونی است در شهرداری این شهر و حتی كل ایتالیا، یك خانه كه قدمت زیادی داشته باشد جزو میراث فرهنگی این كشور است. پس باید برای تعمیر آن از دولت اجازه بگیرید! هنرمندان نقاش ایتالیایی كه داوینچی را سرآمد خود می‌دانستند، سال‌ها در طراحی نقشه‌های معماری تلاش كردند.

معماری ایتالیا؛ فراتر از هنر


“ دیلی نیوز” با آوردن میان تیتر بالا گزارش خود را چنین ادامه می‌دهد: “ ابتدا تصور می‌كردیم معماری و اصول طراحی ساختمان در ایتالیا در حد یك درس است. مثل سایر كشورهای دنیا این فناوری را ابتدا به صورت متد پیشرفته در دانشگاه‌ها تدریس می‌كنند و سپس آن را در كارهای ساختمانی اعمال می‌كنند. در واقع در این كشورها هنر بخش ناچیزی از این درس را به خود اختصاص می‌دهد. اما در ایتالیا فضا، كاملاً متفاوت است. یك آرشیتكت ایتالیایی قبل از هر چیز، یك هنرمند است. كسی است كه از ابزار ظریف هنر به بهترین نحو در كارش استفاده می‌كند. كافی است نگاهی به بناهای ساخته شده در ایتالیا و در شهرهای چون جنوا، فلورانس، میلان “ ونیز” بیندازید تا متوجه این موضوع شوید. معماری در كشور چكمه‌ای ایتالیا مقوله‌ای فراتر از هنر است.”
اشاره گزارشگر “‌دیلی نیوز” به شهرهای مهم و معتبر ایتالیا می‌تواند راهنمای خوبی برای پی بردن اهمیت معماری از نگاه ایتالیایی‌ها باشد. به خصوص شاهكار معماری دنیا كه بی‌گمان شهر بی‌نظیر و زیبای “ ونیز” است.
در دانشگاه‌های این كشور، معماری در كنار هنر تدریس می‌شود. اگر از یك دانشجوی معماری درباره سبك‌های گوناگون نقاشی یا اصول پیكرتراشی سئوال كنید، بدون شك پاسخی قانع‌كننده را دریافت می‌كنید. این دوراندیشی از آنجا ناشی می‌شود كه مسئولان تحصیلات عالیه در ایتالیا به این نكته بیش از سایرین واقفند كه معماری این كشور بی‌تردید سمبل ظرافت در دنیاست. گزافه‌گویی نیست اگر بگوییم آنها رواج معماری را نوعی ترویج فرهنگ و سلوك ایتالیایی می‌دانند.

حمایت دولت از بناهای قدیمی
“‌دیلی نیوز” ادامه می‌دهد: در این بخش از گزارش نگاهی می‌كنیم به تأثیر كارهای زیربنایی دولت در رشد و ارتقای سطح كیفی این علم. دولت ایتالیا بیش از یكصد سال است كه نگاهی ویژه به معماری در این كشور دارد. اتفاقاً كارهای دولت بر طبق برنامه‌ای مدون پیش می‌رود هر قدم این برنامه در جهت اعتلا و سربلندی معماری این كشور است. اولین گام مؤثر این دولت حمایت از بناهای قدیمی است. فكر می‌كنید یك خانه در فلورانس چند سال باید قدمت داشته باشد تا از سوی دولت مورد حمایت قرار گیرد؟ نیم قرن؟ كمتر یا بیشتر؟ پاسخ به این سئوال یك عدد دو رقمی است:
اگر خانه‌ای در فلورانس بیش از آثار ملی قدمت داشته باشد،جزو آثار ملی و میراث فرهنگی این كشور به حساب آمده و نمی‌توانید بدون هماهنگی یا ارگان مربوطه. نسبت به تعمیر آن اقدام كنید. این مسئله كه در این گزارش از نكات برجسته شده توسط گزارشگر است چندی پیش در هفته‌نامه “ نیوزویك” سوژه‌ای برای یك گزارش ویژه بود. نیوزویك در این باره نوشت. “ … فرض كنید منزل شما 50 سال قبل ساخته شده است. حالا دوست دارید نمای منزلتان را با توجه به پیشرفت‌های معماری، تغییر دهید. چون خانه متعلق به شماست احساس می‌كنید می‌توانید نمای منزل را تغییر حتی جزیی- بدهید. این مسئله تنها یك ایراد دارد. منزل شما 20 سال پیش در فهرست آثار فرهنگی ایتالیا قرار گرفته و شما برای تعمیرات باید از دولت و یا شهرداری اجازه بگیرید. اما این كار ساده نیست. آنها كارشناسان خود را می‌فرستند تا بر تعمیرات شما نظارت كنند. سلیقه شما در این بین نقش چندانی ندارد. مهم این است كه چهره شهر خدشه‌دار نشود.”
در واقع این مورد را می‌توان موردی نادر در دنیای ساخت و ساز دانست. چرا كه در سخت‌گیر‌ترین كشورهای جهان مانند سوئیس نیز چنین كنترلی بر بناهای قدیمی نیست. در سوئیس شما باید درخواست دهید تا بنای با ارزش شما در فهرست آثار فرهنگی قرار گیرد اما در ایتالیا چنین نیست. كارشناسان در سطح شهر در حركت هستند و اگر خانه‌ای از قلم افتاده باشد آنها در فهرست قرار می‌دهند. این كار برای شما خرجی ندارد. از دیگر اقدامات پیش‌بینی شده می‌توان به اعطای وام‌های دولتی با بهره‌ای نسبتاً مناسب اشاره كرد.
دیلی تایمز می‌نویسد: یك آرشیتكت اگر برای شروع كارش نیازمند سرمایه اولیه باشد برای به دست آوردنش نیازی به دردسرهای فراوان ندارد. در واقع هر بانك ایتالیایی می‌تواند با دیدن مدرك دانشگاهی رسمی شما در كمترین زمان پول مورد نیاز را در اختیارتان قرار دهد. به شرط آنكه بتوانید مسئولان بانك‌ها را متقاعد كنید كه در كار خود یك حرفه‌ای هستید. عموماً این كار زمان زیادی لازم ندارد!
این روزنامه با اشاره به بهره پایین این وام‌ها می‌نویسد: “ بهره‌ وام شما بسیار اندك است. البته نسبت به سایر سرمایه‌گذاری‌ها. پول در كمترین زمان در اختیار شما قرار می‌گیرد و این شما هستید كه حالا باید برای اعتلای معماری ایتالیا تلاش كنید.”
بسیاری از متمولان دنیا برای طراحی منزل یا دفتر كار خود از یك آرشیتك ایتالیایی و در پاره‌ای از موارد، اسپانیایی استفاده می‌كنند ( در اسپانیا نیز به معماری بهای خاص داده می‌شود). آنها با شركت‌های بزرگ و معتبر این كار وارد مذاكره می‌شوند و در نهایت یك مهندسی ایتالیایی با گروهش، كار را آغاز می‌كند. از آنجا كه ایتالیایی‌ها در این كار بسیار صاحب نظر هستند سایر كشورها به توانایی آنها نیز شك نمی‌كنند.
در تبحر آنها به این مثال اكتفا می‌كنیم كه هیچ گروهی در دنیا نتوانست تعمیر برج معروف “ پیزا” را بر عهده بگیرد و در نهایت خود ایتالیایی‌ها نسبت به تعمیر آن اقدام كردند!

خانه من در فهرست! آیا مزیتی وجود دارد؟
“‌دیلی تایمزت بخش پایانی گزارش خود را به مزایای قرار گرفتن نام منزل یك ایتالیایی در فهرست آثار فرهنگی اختصاص می‌دهد: “ آیا تا به حال نام بیمه را شنیده‌اید؟ قطعاً، هر گاه خانه‌ای در یكی از شهرهای ایتالیا در فهرست آثار ملی قرار گیرد یعنی به صورت خودكار بیمه شده. یعنی اگر اتفاق خاصی برای منزل شما بیفتد می‌توانید روی كمك دولت حساب كنید.”
بهترین نمونه این مزیت را می‌توان در “ ونیز” مشاهده كرد. دیلی تایمز چنین می‌نویسد: “ و نیز واقعاً شهر رویاهاست. این شهر و تمام خانه‌هایش در فهرست آثار فرهنگی قرار دارند. چندین سال است كه روی معماری خاص “ ونیز” مطالعه می‌شود اما هنوز كارشناسان زبده این كا ردلیل پایداری “ ونیز” را نمی‌دانند.
چطور امكان دارد شهری با قدمت “ ونیز” روی آب بنا شده باشد اما این چنین استوار! مگر آنكه تمام موارد احداث بنا در آن به صورتی كامل طراحی شده باشد و قطعاً چنین است.” “ ونیز ایتالیا هر سال میعادگاه بسیاری از جهانگردان جهان است و یكی از شهرهایی است كه دولت ایتالیا روی سود حاصل از صنعت توریسم آن، حساب جداگانه‌ای می‌كند. هر صنعتی در دنیا می‌تواند رشد كند. می‌تواند از دیگران پیشی بگیرد و خود را در دنیابی همتا سازد. به شرط آنكه فاكتورهای جانبی آن، به بهترین نحو چیده شده باشند و عوامل اجرایی كار خود را به كامل‌ترین صورت انجام دهند. یكی از این فاكتورها، حمایت و عامل اجرایی بزرگی به نام دولت است. حمایت و دولت در كنار هم می‌توانند بستر مناسبی برای رشد و شكوفایی یك صنعت را- هر چقدر هم كه كوچك باشد- فراهم كنند. دولت ایتالیا سالانه مبالغ زیادی را صرف اعزام اساتید این رشته به سایر نقاط دنیا می‌كند. تا در این رهگذر، آنهایی كه در هرم رشد این صنعت قرار دارند بر اندوخته علمی خود بیفزایند، اشتباه نكنیم. این درست است كه اساتید ایتالیایی در معماری، زبانزد خاص و عام هستند اما آنها نیز برای یادگیری لحظه‌ای غافل نمی‌شوند. این درست همان نقطه قوت معماری ایتالیاست. هر روز یادگیری و آموختن!

منبع:روزنامه شرق مورخه 7 مهر 1382

---------------------------------------------------------------------------

برای دریافت عكس یا مطلب بیشتر در ارتباط با متن فوق با آدرس زیر تماس حاصل كنید:این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری