0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

معماران هخامنشی با روش پی سازی، سازه های پاسارگاد را مقاوم ساختند

مهندسان معمار پاسارگاد برای استحكام بخشی و مقاوم سازی بناهای نخستین پایتخت هخامنشیان در ساخت این سازه ها از روش پی سازی (فنداسیون) استفاده می كرده اند. 
كارشناسان پروژه پارسه و پاسارگاد طی یك سال گذشته با بررسی تكنیك های ساخت سازه ها در محوطه باستانی پاسارگاد متوجه شدند كه مهندسان معمار این محوطه با توجه به سست بودن دشت پاسارگاد برای ساخت این سازه ها از روش پی سازی استفاده می كرده اند.

 

 

مهندسان معمار پاسارگاد برای استحكام بخشی و مقاوم سازی بناهای نخستین پایتخت هخامنشیان در ساخت این سازه ها از روش پی سازی (فنداسیون) استفاده می كرده اند.
به گزارش «میراث خبر»، كارشناسان پروژه پارسه و پاسارگاد طی یك سال گذشته با بررسی تكنیك های ساخت سازه ها در محوطه باستانی پاسارگاد متوجه شدند كه مهندسان معمار این محوطه با توجه به سست بودن دشت پاسارگاد برای ساخت این سازه ها از روش پی سازی استفاده می كرده اند.
«بابك كیال»، سرپرست محوطه باستانی پاسارگاد در مورد مطالعات تكنیك ساخت در پاسارگاد گفت: «طی یك سال گذشته با جمع آوری اطلاعات مختلف و بررسی تكنیك های ساخت سازه ها در پاسارگاد متوجه شده ایم كه مهندسان ساخت پاسارگاد دو هزار و 500 سال پیش به منظور استحكام بخشی و مقام سازی، بناهای این محوطه ها را روی دو لایه پی سنگی می ساخته اند.»
وی با مهم خواندن استفاده از روش پی سازی در پاسارگاد گفت: «تحقیقات و بررسی ها نشان می دهد كه استفاده از پی سازی ها در پاسارگاد موجب شده سازه های این محوطه باستانی در مقابل زلزله مقاوم باشد و خطرات احتمالی زلزله آن را تهدید نكند.»
كیال با بیان این نكته كه استفاده از پی سازی در پاسارگاد به دلیل آبرفتی و سست بودن دشت پاسارگاد ضروری بوده است؛ در مورد دیگر یافته های بررسی های تكنیك ساخت در پاسارگاد گفت: «بررسی ها نشان می دهد كه كارگران سازنده پاسارگاد برای ساخت این محوطه ابتدا در دشت آبرفتی دو لایه سنگ را مستقر كرده اند و بعد با آوردن سنگ از معادن و بردن آنها به كارگاه های سنگ تراشی، آنها را تراش داده و بعد آنها را به پاسارگاد منتقل كرده اند. همچنین در مرحله آخر با كنار هم قرار دادن سنگ های تراشیده و استفاده از بست؛ این سنگ ها را روی هم مستقر می كردند.»
محوطه باستانی پاسارگاد در 70 كیلومتری شمال تخت جمشید در استان فارس و در سه كیلومتری جاده شیراز _ آباده قرار دارد. در محوطه پاسارگاد آثار تاریخی و باستانی ارزشمندی وجود دارد كه از مهم ترین آنها می توان به آرامگاه كوروش، كاخ بارعام و كاخ دروازه اشاره كرد. پاسارگاد نخستین پایتخت سلسله هخامنشی است كه كهن ترین نظام باغ سازی ایرانی و معماری دوران هخامنشی را در خود جای داده است.

"

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری