0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عضو هیات علمی دانشكده‌ی معماری دانشگاه یزد:
گاهی بدون مطالعه، خانه‌ای را به اداره یا هتل سنتی تبدیل می‌كنیم

با احیا و بازپردازی بناهای تاریخی كه در گذشته، یك كاربری خاص داشته‌اند، كاربری آن‌ها را نمی‌توان عوض كردحمید میرجانی اظهار داشت: نگهداری ساختمان‌ها، بازفعال‌سازی آن‌ها و چگونگی بهره‌برداری از ساختمان‌ها پس از فعال‌سازی، بحث كلانی است.

وی افزود: مشكلی در حوزه‌ی مرمت بناها كه چند سالی است، در شهرهای قدیمی، بخصوص یزد شاهد آن هستیم، مرمت‌های زیادی است كه به‌دلیل ایجاد برخی حساسیت‌ها درباره‌ی بناهای تاریخی، بویژه بناهای دوره‌ی قاجار در كوچه، محله‌ها و محوطه‌های تاریخی انجام می‌شوند.

او نبود نگاه مثبت درباره‌ی احیا و مرمت بناهای تاریخی را از مشكلات حوزه‌ی بازسازی و احیای بناها دانست و تصریح كرد: گاهی بنایی مرمت می‌شود، ولی به‌نحو شایسته از آن بهره‌برداری نمی‌شود و بدون مطالعه و صرف وقت و زمان كافی، خانه‌ای را به موزه،‌ اداره و یا هتل سنتی تبدیل می‌كنیم. در صورتی كه جهت‌گیری مرمت یك بنا باید به‌گونه‌ای باشد كه همزمان با وارد كردن كم‌ترین زیان به بناهای اطراف آن مجموعه، بیشترین استفاده از آن شود.

عضو هیات علمی دانشكده‌ی معماری دانشگاه یزد ادامه داد: معتقدیم كه نگهداری از بناها یك بحث است و بازپردازی و احیای آن‌ها در آینده نیز بحثی مجزا است.

میرجانی اضافه كرد: اجازه نداریم، به‌راحتی هر بنایی را كه در قدیم وجود داشته و كاربری‌ خاص داشته است، با عنوان احیا و بازپردازی، تغییر كاربری دهیم

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری