0

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

مقدمه مترجمین کتاب شهرهای رؤیایی؛ شاکله جهان در هفت انگاره شهری

      در سال‌های اخیر کتاب ها و مقالات ارزنده و مهمی دربارة مبانی و مفاهیم معماری و شهرسازی خصوصاً در دورة معاصر به زبان فارسی ترجمه و چاپ شده است که جای سپاس فراوان دارد. هرچند بسیاری از این منابع لازم و کاربردی هستند، با این وجود نسبت به انبوه منابع ارزشمند خارجی که در این حوزه تألیف شده اند، نمی-توانند کافی باشند.
      در جهت بهبود و اعتلای منابع جدید زبان فارسی در حوزة مبانی نظری معماری و شهرسازی معاصر، اینجانب پس از بررسی های انجام گرفته که در ذیل به آنها اشاره شده است، کتاب شهرهای رؤیایی را به ‌عنوان منبع ارزشمندی انتخاب نموده و با همکاری مترجمان گرامی، جناب آقای مهندس کتاب اللهی و سرکار خانم مهندس زین الصالحین، مراحل ترجمة کتاب را آغاز نمودیم. کتاب شهرهای رؤیایی، در سال 2016، در شش ماهة نخست انتشار آن جزو پرفروش ترین کتاب ها در سایت معتبر آمازون قرار گرفته و از لحاظ محتوایی و علمی، حاوی بخش ها، نکات و اطلاعات جدیدی است که می تواند برای مخاطب فارسی زبان، مفید و مثمر ثمر باشد، و مشابه آن در سایر کتاب های منتشر شده تا کنون، مشاهده نگردیده  است. همچنین نویسندة کتاب در زمرة اساتید پرآوازه دانشگاه پپرداین بوده و آثار متعدد و معتبری از ایشان در حوزة معماری و شهرسازی به چاپ رسیده است.
     وید گراهام مؤلف کتاب، معتقد است شهرهای رؤیایی یک راهنمای جامع در مورد جهان مدرن شهری است. وی در این کتاب، از برنامه های اصلی معماران و شهرسازان با شهرت جهانی، پرده برداری کرده و مبانی شهرهای متنوع امروزی را آشکار می نماید.
     از دیدگاه وی، تمامی شهرهای جهان را می توان در قالب هفت انگاره متصور شد. کتاب نیز مشتمل بر هفت فصل است و هر فصل تشریح کنندة یک انگارة معماری یا شهرسازی است که در طول سال ها توسعه و رشد شهرها را جهت داده  است. گراهام هفت انگاره را به ترتیب تقدم زمانی شکل گیری آنها، با عناوین "قلعه ها"، "آثار تاریخی"، "تخته سنگی ها"، "املاک اربابی"، "مرجان ها"، "مراکز خرید" و "سکونت گاه ها"، بیان می نماید و معتقد است این انگاره ها به ترتیب منجر به شکل گیری "شهر واهی"، "شهر سفارشی"، "شهر منطقی"، "ناشهرگرایی"، "شهر خودسازمان گر"، "شهر فروشگاهی" و نهایتاً "شهر اِکولوژیکی، فنی" شده اند.
      در ترجمة کتاب سعی شده  است، اسامی اشخاص مطابق گونة رایج آنها در زبان فارسی ترجمه گردد. در مورد اسامی مکان ها، فضاها و عناصر طبیعی، از ترجمة معنایی واژگان اجتناب شده است و واژگان استفاده شده، صرفاً فارسی نوشتة واژة انگلیسی هستند: مانند هورتون پلازا، ریورساید و ...
با تمام دقت بکار رفته در مراحل ترجمه، تایپ، ویرایش و صفحه آرایی، این کتاب از کاستی های احتمالی مبرّا نبوده، یادآوری آن از سوی خوانندگان فرهیخته، دستمایة بهبود و ارتقای کیفی ویرایش های بعدی کتاب و سایر آثار مترجمان خواهد بود.
      در اینجا لازم می دانم از تمامی کسانی که به نوعی در آماده سازی این اثر همکاری نموده اند، سپاسگزاری نمایم. یقیناً بدون حمایت ها و همکاری تمام عزیزان، چاپ کتاب مسیر نمی شد. بر این اساس از سرکار خانم دکتر آیدا درویشان، به خاطر همکاری شان در تهیة کتاب، در کمترین زمان ممکن از انتشار آن، کمال تشکر را دارم. همچنین از جناب آقای دکتر فرامرز آشنای قاسمی، رئیس ادارة انتشارات و نشریات علمی پژوهشی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجائی و تمامی پرسنل آن اداره، به پاس همکاری  هایشان در مراحل چاپ و نشر آن، سپاسگزارم.
      از جناب آقای دکتر کرامت  الله زیاری استاد دانشگاه تهران، به دلیل نگارش متن پیشگفتار و جناب آقای دکتر پویان شهابیان استادیار گروه شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی، به خاطر نگارش مؤخره کتاب، کمال قدردانی را دارم.
 در پایان از جناب آقایان فرزاد کتاب اللهی، حسین زین الصالحین، مهندس محمدمهدی مهدی زاده و سرکار خانم-ها سهیلا رعدی، سوما اصلانی و زهرا بهرامی، به دلیل حمایت ها و مشاوره های دلسوزانه شان، و نیز ویراستار محترم جناب آقای طهماسبی قدردانی می کنم.
      امید است مطالعة این کتاب به معماران و شهرسازان ایرانی کمک  کند تا علاوه بر شناخت انگاره های معماری و شهرسازی مؤثر بر شکل گیری شهرها در غرب و کاربست آن در شهرهای ایرانی، بتواند اندیشه، مباحثه و کنش مربوط به ماهیت شهرها و انگاره های شهری را در بین دانشجویان رشته های مرتبط و علاقه مندان به شهر، شهرسازی و طراحی شهری برانگیزد.

                                    مسعود علیمردانی
                                استادیار گروه شهرسازی
       دانشگاه تربیت دبیر شهید رجائی
                                      تابستان 1396

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری