0

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

معماران: سارا کلانتری، رضا صیادیان

 / موقعیت: تهران

 / تصاویر: پرهام تقیف، حسین برازنده

 

 

نمای آپارتمان 6 طبقه

در طراحی نما جنوبی این ساختمان کرکره هایی در مقابل پنجره ها تعبیه شده که متحرک است. این کرکره ها از تخته های چوبی به ارتفاع 2.4 متر تشکیل شده اند و بر اساس میزان نیاز به نور طبیعی و و دید، توسط ساکنین قابل تنظیم است. تنظیم کرکره ها به صورت دستی است. عملا نمای ساختمان با توجه به شکل تنظیم این کرکره ها و میزان باز یا بسته بودنشان پویا بوده و تغییر می کند.
استفاده از گلدان های بزرگ و گلشن در نمای ساختمان، ساختار شطرنجی نما را تلطیف می کند.

نمای آپارتمان

زمین این ساختمان با مساحت 1000 مترمربع، دارای 20 متر بر و 50 متر عمق می باشد.

کرکره چوبی


رویکرد معماری پایدار

مصالح قابل بازیافت ساختمان قبلی، در ساخت این بنای جدید به کاررفته است؛ آجر های ساختمان قبلی پس از شتسشو و سمباده در نمای دیوار حیاط و کفسازی حیاط استفاده شده است.
در بام بنا پنل های خورشیدی نصب گردیده است، که برق تولیدی آن در باطری ذخیره سازی می شود، و در صورت نیاز برای روشنایی بخش های عمومی از آن استفاده می شود.

نمای دو پوسته و استفاده از پنجره دو جداره نقش بسزایی در جلوگیری از تبادل حرارتی فضای کنترل شده (فضای داخل) و فضای بیرون دارد. همچنین وجود کرکره هایی که در بالا از آن یاد شد، میزان انتقال تابش و پیرو آن گرمای تابشی را به فضای داخل می تواند به میزان بهینه کنترل نماید؛ هرجند این اقدام به صورت دستی صورت می گیرد.

جمع آوری و کنترل آب بارشی به گونه ای صورت گرفته است که می توان از آن برای آبیاری گیاهان استفاده نمود.

فلاورباکس

نمای داخلی پنجره

مقطع آپارتمان صبا

طراحی محوطه حیاط

دکوراسیون داخلی آپارتمان

تصاویر بیشتر از آپارتمان صبا:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری