0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

پوشش چوبی مسیر بازدید در تخت جمشید

طرح و نظارت اجرا : گروه معماری بنیاد پژوهشی پارسه‌-‌پاسارگاد

در اثر عبور و مرور بازدید‌كنندگان از روی پلكانها و كف‌درگاههای تخت‌جمشید ، همچنین لمس نقوش منحصر بفرد آن ، آثار ذكر شده دچار فرسایش شدید شده است .

از طرفی دیگر با توجه به وسعت زیاد محوطه تخت‌جمشید و نبودن مسیری مشخص برای بازدید، اغلب بازدید‌كنندگان دچار سردرگمی شده و بسیاری از نقاط محوطه را نمی‌بینند‌.

به منظور جلوگیری از فرسایش آثار و نظم بخشیدن به بازدید محوطه تخت‌جمشید‌، در گروه معماری بنیاد پژوهشی پارسه-‌پاسارگاد مسیری برای بازدید طراحی گردیده است.كه جهت اجرای این مسیر مصالح و جزئیات مختلف آزمایش و مورد بررسی قرار گرفت و نهایتا با تصویب شورای پژوهشی ، چوب ساج ( هندی ) به عنوان مناسبترین پوشش انتخاب شد‌.این پوشش متشكل از یك لایه بیرونی از چوب می‌باشد كه با لایه‌ای از اسفنج روی پلكانها و درگاهها قرار می‌گیرد وبا توجه به اینكه این پوشش هیچ اتصال مستقیمی با پله‌ها ندارد فرسایش آنها را تا حد زیادی كاهش می‌دهد .


این پروژه از تیرماه 1381 شروع شده و كار مطالعات و طراحی آن حدود یكسال و نیم بطول انجامیده است و نهایتا پس از انجام مراحل اداری جهت انتخاب پیمانكار مناسب و با تجربه و خرید مصالح اولیه از بندرهای جنوبی كشور اجرای این پروژه از اواخر سال 1382 شروع شده و تا كنون تقریبا همه پلكانها و درگاههای محوطه با پوشش ذكر شده پوشانده شده است‌.مرحله بعدی اجرای مسیر، پوشش مسیر بین كاخها است كه با ایجاد پوششی مناسب، امكان بازدیدی راحت‌تر و منظم‌تر را برای بازدید‌كنندگان فراهم می‌آورد .

چوبکاری پله  های تخت جمشید

روابط عمومی میراث فرهنگی و گردشگری مرودشت

 

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری