0

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی ستونهای مسجد محمد حنفیه در روستای گوراوان شهرستان عجب‌شیر را راوی بلوغ معماری دوره ایلخانی در این منطقه دانست و از آغاز مرمت این مسجد تاریخی 700 ساله خبر داد.

مسجد محمد حنفیه در روستای گوراوان شهرستان عجب‌شیر

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی و روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، تراب محمدی در تشریح معماری این مسجد تاریخی گفت: مسجد محمد حنفیه روستای گوراوان عجب شیر به عنوان یكی از معدود مساجد تغییر نیافته دوره ایلخانی از قدیمی‌ترین مساجد تاریخی منطقه است.
 


محمدی با اشاره به انجام عملیات مرمتی در مسجد گوراوان اظهار كرد: با توجه به برنامه‌های از پیش تعیین شده، در فاز نخست، مرمت نمای بیرونی مسجد شامل ساماندهی نماهای جنوبی، شمالی و شرقی مسجد در دست اجرا قرار گرفته است.
 


وی با اشاره به نقوش زیبا و دیدنی به كار رفته در داخل بنای مسجد خاطر نشان كرد: بعد از اتمام مرمت نمای بیرونی، عملیات مرمت داخل مسجد نیز بلافاصله آغاز خواهد شد.
 


رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان وجود محراب ساده و شبستان یكپارچه كه تفكیك جنسیتی در آن انجام نشده از دیگر ویژگیهای این مسجد چوبی تاریخی عنوان كرد و یادآور شد: سقف این مسجد شبستانی پیش از این تخت چوبی بود اما در سال 79 از حالت تخت به شیب دار تغییر یافته است.
 


محمدی، نمای غربی این بنا را جزو بخشهای الحاقی آن دانست و با اشاره به ویژگی‌های منحصر به‌ فرد ستونهای مسجد، اظهار كرد: این مسجد تاریخی دو ستون اصلی و قدیمی داشته كه پایه آن آجری و سرستونهایش سنگی است و جزو نمونه‌های اولیه ستونهای مساجد ایلخانی هستند.
 


وی با اشاره به روند تكامل مساجد دوره ایلخانی گفت: ستونهای مسجد حنیفه گوراوان در دوره‌های مختلف از حالت سنگی خارج و به پایه ستونها آجری و سرستونها و سقف چوبی تغییر كرده و با اضافه شدن نقاشی و حكاكی بر روی سر ستون و سقف تكامل یافته‌اند.
 


محمدی همچنین فضای بكر و دست نخورده این مسجد تاریخی را از دیگر شاخصه‌های اصلی مسجد حنیفه گوراوان عنوان كرد و با بیان اینكه هر چهار جهت مسجد تاریخی گوراوان باز است و حیاط ندارد، افزود: یك میدان این مسجد را احاطه كرده و فضا سازی و رواق سازی در آن انجام نشده است.
 


رئیس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی استان با برشمردن تمامی ویژگی‌های شاخص این مسجد تاریخی آن را در ردیف مساجدی عنوان كرد كه از محل اعتبارات 30 میلیارد ریالی مرمت مساجد سال 90 بازسازی و احیا می‌شوند.
 


محمدی، اعتبار اختصاص یافته برای مرمت این مسجد را 850 میلیون ریال عنوان كرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود فاز نخست پروژه مرمتی مسجد حنیفه گوراوان عجب‌شیر حداکثر تا سه ماه آینده به پایان برسد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری