0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در اصفهان، در میان دیواری بزرگ و بسته، مسجد جامع هفتشویه جولانگاه نااهلان شده و حالا چشم هفتشویه به سازمان میراث فرهنگی دوخته‌است تا میراثش را عاقبت روزی از ویرانی جسم و جان برهاند.

حریم معنوی در مسجد هفت‌شویه شکسته شد

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌ فرهنگی ـ سال‌هاست مسجد هفتشویه در میان ویرانه‌های خود غریبانه خفته‌است و تنها محرابی منقش به تزیینات گل و بوته که عاشقانه در آغوش یکدیگرِ٬ گلستانی ایستاده را به نمایش گذاشته‌است. اما حالا این محراب نفیس  در دل ایوان‌های فروریخته مسجد نظاره‌گر بساط فسق و فجور شده‌است.
 
به گزارش CHN، مسجد هفتشویه در حدود پنجاه سال پیش با دیواری جهت حفاظت محصور شده اما گویا این دیوار نتوانسته حریم معنوی این مسجد را از دست از خدا بی‌خبران حراست کند. اهالی روستای هفت‌شویه از بساط فسق و فجور و رخدادهای تلخی که در ویرانه‌های محصور  شده در این دیوار بسته روی می‌دهد به تنگ آمده‌اند.
 
افراد ناشناس که گاهی به بهانه عکاسی و یا بازدید وارد این مسجد می‌شوند، نه تنها موجب تهدید هرچه بیشتر  این بنای تاریخی شده‌اند بلکه حریم معنوی خانه خدا را شکسته‌اند. محلی‌ها از آنچه که در خانه خدا رخ می‌دهد ابراز نگرانی می‌کنند و از سازمان میراث فرهنگی خواسته‌اند تا تکلیف این اثر تاریخی را با ایجاد طرح و عملیات مرمت روشن کند.

حریم معنوی در مسجد هفت‌شویه شکسته شد

«محسن زمانی»٬ از اهالی این روستا و رییس شورای هفتشویه از نبود رسیدگی سازمان میراث فرهنگی به این اثر تاریخی شکایت می‌کند و می‌گوید: «چندین‌بار درخواست رسیدگی به مسجد را داشته‌ایم اما تاکنون اقدامی انجام نشده‌است. حتی سال86 به دفتر ریاست جمهوری نامه نوشتیم ولی در جواب ما سازمان میراث فرهنگی از نبود اعتبار سخن گفت.»
 
مسجد هفت‌شویه جزء مساجد محور شرق و در 15 کیلومتری اصفهان است. سازمان میراث فرهنگی حجم ویرانی این اثر ملی، زمانبر بودن پروسه تهیه طرح توسط مشاور و انجام عملیات مرمتی و ایجاد کاربری و از سوی دیگر نبود بودجه کافی در اثر تحریم‌ها و اقتصاد مقاومتی را از دلایل عدم رسیدگی‌اش به این مسجد می‌داند.
 
«حمید محمد نژاد»، کارشناس دفتر فنی سازمان میراث فرهنگی می‌گوید: «در درجه اول مسجد هفت‌شویه نیاز به ارائه طرح دارد اما در بودجه طرح و مشاوره که دوسال پیش تعیین شده سهمی به این مسجد اختصاص داده نشده است.»
 
وی در ادامه می‌افزاید: «بودجه‌های مرمتی به بناهایی اختصاص داده می‌شوند که دارای طرح‌های فوتی و فوری‌اند و یا اینکه نیاز به مرمت‌های جزیی و دادن کاربری‌اند. در مورد مسجد هفت‌شویه هم از نظر کیفت معماری و قدمت و هم به دلیل میزان زیاد آسیب‌ها باید حتما ارایه طرح بشود که این خود امری زمانبر بوده و سبب مغفول ماندن این مسجد شده‌است.

حریم معنوی در مسجد هفت‌شویه شکسته شد

«مهندس ناصر طاهری»، معاون میراث فرهنگی اصفهان نیز می‌گوید: «در استان اصفهان 250 مسجد وجود دارد که از این تعداد 100 مسجد شامل بودجه مرمتی شده‌اند.»
 
وی در ادامه بیان می‌کند: «سال گذشته حفاظت، مرمت و باستان‌شناسی 100 مسجد انجام شده‌است که 12 مسجد محور شرق ازجمله دشتی، ازیران، کاج، گارو برسیان از این جمله بوده‌اند و 150 مسجد دیگر از امسال به بعد باید تامین اعتبار بشوند که مسجد هفت‌شویه از مساجد محور شرق هم از این جمله به شمار می‌رود.»
 
مسجد هفت‌شویه در دوره سلجوقیان بنا شده و در قرن هشتم با تزیینات گچی آراسته شده‌است. سال‌هاست که گنبد این مسجد دوایوانه فروریخته و دیوارهای ایوانهایش از هم گسیخته شده‌است. در این میان محراب بلند و نفیس گچبری شده در زیر گنبد تا 80 درصد سالم باقی‌مانده که اثری ارزشمند و نفیس از نوع تزیینات گچبری به شمار می‌رود.
 
اما باید گفت به دلیل نبود پوشش فیزیکی مناسب این محراب زیبا در معرض فرسایش‌های طبیعی رو به زوال خواهد رفت. ویرانی مسجد و آمد و شدهای افراد ناشناس به بهانه‌های گوناگون خطر تهدید تزیینات محراب و ویرانی هرچه بیشتر مسجد را دوچندان کرده‌است. در فضای گنبد خانه گچبری‌های دیگری در سمت غرب آن به چشم می‌خورد و در صحن اصلی مسجد قطعات خرد شده کاشی به رنگ‌های آبی و لاجوردی دیده می‌شود که حکایت از تزیینات معقلی در ایوان‌های این مسجد دارد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری