0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مسجد مدرسه آقا بزرگ
کاشان

فرستنده : علیا شریعتی

مسجد مدرسه آقا بزرگ
کاشان
فرستنده : علیا شریعتی

مسجد مدرسه آقابزرگاین بنا در خیابان فاضل نراقی کاشان واقع می باشد. ساختمان این مدرسه مربوط است به دوره قاجاریه که با سرمایه شخصی به نام حاج تقی خانبان طی سالهای 1250 تا 1260 قمری جهت استفاده نماز جماعت و درس و بحث داماد خود ملاّ مهدی نراقی دوم، برادر ملاّ احمد نراقی ملقب به "آقا بزرگ" بنا شده و بدین نام معروف گردیده است. معمار این بنا شخصی به نام استاد حاج شعبان بوده است.

مسجد مدرسه آقابزرگ

تمام بنا از جمله گنبد این مدرسه که جزو بزرگترین گنبد های آجری است با آجر ساخته شده و تزیینات به کار رفته در این بنا عبارت است از: کاشی کاری،آجر کاری،کتیبه های نفیس گچی و کاشی،مقرنس کاری،خطاطی ثلث و نستعلیق و نقاشی،که نقاشی این مدرسه نوسط استاد محمدباقر قمصری صورت گرفته است. کتیبه های خطوط مسجد توسط اساتید برجسته خوشنویس کاشان من جمله: محمد ابراهیم(جدّ خاندان معارفی کاشان) ،محمد حسین (جدّ خاندان ادیب) و بسمله های طغری توسط سید صادق کاشانی نوشته شده است.


مسجد مدرسه آقابزرگ
در بدو ورود به مدرسه ، مقرنس گچی و نقاشی سر در و کاشی های الوان بکار رفته در طرفین درگاه و دیوارهای جلوخان و کتیبه بالای سر در ،تختگاه و ظرافتی که در ساخت درب ورودی بکار رفته جلب توجه می نماید.سپس هشتی بسیار زیبا و سقف آن که با آجرو کاشی مقرنس تزیین گردیده مورد توجّه قرار می گیریم پس ازهشتی با عبور از دو دالان مسقّف عریض ، به صحن مدرسه دست می یابیم که در میان این دو راهرو ، دو شبستان وسیع زمستانی و تابستانی در دو طبقه قرار دارد. در قسمت سر درب ، چهار بالاخانه ساخته شده است که در طرفین سر درب دو بادگیر مشاهده می شود که این بادگیرها با هدایت هوای مطبوع به شبستان تحتانی (تابستانی) و به زیرزمینی که شبستانها قرار دارد ، تابستان گرم کویر را بر ساکنان این بنا قابل تحمل و دلپذیر می سازد.

مسجد مدرسه آقابزرگ
مسجد مدرسه آقابزرگ

پس از ورود به محوّطه مدرسه دو صحن فوقانی و تحتانی و حجره های محل سکونت طلّاب و گنبد آجری و گلدسته های دو طرف آن خودنمایی می کند. علاوه بر این ، دو حیاط خلوت، آب انبار بزرگ،شبستان دیگری در پشت گنبد ، ساختمان مسجدی که در جنب گنبد واقع است و محراب کاشی کاری واقع در شبستان جنب گنبد که در حقیقت مجموعه ای است از هنرهای معماری :کاشی کاری ، گچ بری، کتیبه نویسی ،مقرنس کاری و نقّاشی ، از جمله متعلقات این بنای عظیم است.

در قسمت شمالی این بنا بقعه ای معروف به خواجه تاج الدّین قرار دارد. اصل این بنا مربوط به قرن ششم می باشد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری