0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از تهیه پرونده مسجد صخره‌ای روستای عنصرود برای ثبت در فهرست آثار ملی كشورمان خبر داد.

Sazmane Mirase farhangi va ghardeshgari2

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، تراب محمدی در بازدید از مسجد این روستا، افزود: روستای پلكانی عنصرود با داشتن مسجدی با مساحتی بیشتر از مسجد روستای كندوان، صاحب بزرگترین مسجد صخره‌ای كشور است.
 


وی مساحت این مسجد را بالغ بر 500 متر مربع عنوان كرد و گفت: هرچند كه طی كارشناسی‌های صورت گرفته، قدمت مسجد صخره‌ای عنصرود به دوره ایلخانی می‌رسد اما كنده كاری‌ها و معماری خاص به كار رفته در این بنا نشان از قدمت بیش از 1500 ساله آن دارد.
 


محمدی با بیان اینكه ورودی به گونه‌ای تعبیه شده كه كاربری ابتدایی مسجد در آن بعید به نظر می‌رسد، تشریح كرد: طبق گمانه زنی‌ها و شواهد به نظر می‌رسد مسجد صخره‌ای عنصرود پیش از این، مكانی مقدس و جایی شبیه نیایشگاه بوده كه پس از اسلام به عنوان مسجد مورد استفاده قرار گرفته است.
 


رئیس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی استان با اشاره به ویژگی‌های این مسجد خاطرنشان كرد: مسجد با كمترین امكانات گرمایشی و سرمایشی برودت هوا را تغییر داده و در زمستانها گرم و در تابستانها هوایی خنك دارد.
 


محمدی یادآور شد: مسجد دارای دو ورودی جداگانه برای خانم‌ها و آقایان، محرابی ایلخانی و نیز مكان‌هایی برای قرار دادن جانماز و مهر و چادر شب بانوان است.
 


وی با تاكید بر نقش ویژه این مسجد در میان مردم روستا اظهار داشت: مردم عنصرود بسیاری از رسوم و آیین های بومی و مذهبی خود را در این مسجد به جا می آورند، كه یكی از شاخص ترین آنها تجمع مردم در اولین روز زمستان در آنجا و شروع ختم قرآن است به طوری كه آخرین سوره های كلام الله را در لحظات تحویل سال نو در این مسجد قرائت می كنند.
 


محمدی تصریح كرد: این مسجد در بین اهالی بسیار مورد احترام بوده و تمام مراسم مذهبی بدون اینكه دعوتی صورت بگیرد و با استقبال بسیار از سوی مردم در آن برگزار می شود.
 


رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اشاره به مرمت‌های مورد نیاز این مسجد، گفت: خوشبختانه این بنا در وضعیت پایداری به سر برده و با توجه به صخره‌ای بودن، نیاز به مرمت‌هایی نظیر تزئینات ندارد.
 


محمدی تشریح كرد: در معماری صخره‌ای، اصلی ترین مرمت عملیات استحكام بخشی است كه با توجه به اینكه عوامل تخریبی نظیر رطوبت، فرسایش و نازك شدن تدریجی دیواره‌ها در دوره‌های اخیر روی بنا تاثیرگذار نبوده، مسجد عنصرود نیاز به مرمت چندانی ندارد.
 


وی خاطرنشان كرد: برخی از اماكن عمومی روستای عنصرود به دلیل آب و هوای سرد منطقه و پله‌ای بودن به صورت صخره‌ای ساخته شده اند، كه علاوه بر مسجد، حمام روستا نیز از چنین معماری و ظاهری برخوردار است.
 


محمدی اظهار امیدواری كرد: ثبت ملی مسجد صخره‌ای روستای عنصرود علاوه بر حفظ و نگهداری این اثر منحصر بفرد، منجر به معرفی و جذب بیش از پیش گردشگران به این روستای زیبا و ویژه خواهد شد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری