0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مسجد جامع کبیر یزد هر سال در ایام نوروز پذیرای حداقل 40 هزار مهمان نوروزی است که این مهمانان اغلب بدون برنامه از مسجد بازدید می کردند اما امسال این مسجد با برنامه هایی ویژه به استقبال مهمانان نوروزی می رود.

00

به گزارش خبرنگار مهر، مسجد جامع یزد که از افتخارات تاریخی و فرهنگی استان یزد به شمار می رود و معماری منحصر به فرد و کاشی کاری های بی نظیرش شهرتی جهانی دارد، هر سال تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی را به سوی خود جذب می کند.

 

مسافران و بازدیدکنندگان در بیشتر موارد بازدیدهای خود را بدون برنامه ای خاص انجام می دادند و بسیاری از آنها حتی از شنیدن تاریخچه مسجد نیز محروم بودند اما امسال با تولیت اداره اوقاف و امور خیریه استان یزد، برنامه های ویژه ای در این مکان تاریخی و مذهبی اجرا خواهد شد.

 

برای اجرای هرچه بهتر برنامه های فرهنگی شش کمیته با 80 نیروی افتخاری از 28 اسفند تا 12 فروردین از ساعت 7:30 صبح تا 10 شب برنامه های ویژه ای در این مسجد اجرا خواهند کرد که به طور قطع بازدید از آن حتی برای اهالی شهر یزد هم خالی از لطف نیست.

مسجد جامع یزد

مسئول ستاد مردمی کمیته استقبال از مسافران نوروزی مسجد جامع کبیر یزد گفت: مسجد جامع کبیر یزد به عنوان نماد تاریخی این استان در ایام نوروز امسال برنامه‌های ویژه‌ ای برای مسافران نوروزی اجرا خواهد کرد.

 

سیدمحمد نجم ‌الهدی ظهر شنبه در نشستی خبری، اجرای طرح حجاب و عفاف مسجد را از جمله این برنامه‌ها برشمرد و افزود: برای اجرای این طرح هزار چادر زیبا برای بانوان و تعداد زیادی چادرهای کودکانه دوخته و بسته ‌بندی شده که این چادرها در اختیار بازدیدکنندگان مسجد جامع قرار می ‌گیرد.

 

نجم ‌الهدی استقبال ویژه از کودکان با پنج هزار بسته کودکانه در سه مقطع سنی الف، ب و ج را نیز از دیگر طرح‌های ویژه فرهنگی مسجد جامع یزد برشمرد.

 

نجم‌ الهدی همچنین از راه‌ اندازی ایستگاه ویژه کودکان متشکل از بخش ‌های مختلف کودک و نماز، کودک و قرآن، کودک و امام زمان (عج)، کودک و حجاب و ... خبر داد.

 

وی افزود: نمایشگاه کتاب نیز با تدارک 10هزار جلد کتاب منتخب در عناوین مختلف در ایام نوروز در مسجد جامع برپا می ‌شود و با تخفیف ویژه در اختیار علاقمندان به کتابخوانی قرار می‌ گیرد.

 

نجم ‌الهدی همچنین از اجرای طرح تکریم محراب مسجد جامع یزد خبر داد و افزود: محراب مسجد جامع یزد از آنجا که صدها سال پیش با تربت امام حسین (ع) ساخته شده است، از قداست ویژه‌ ای برخوردار است.

 

وی همچنین از حضور طلاب جوان و دوره دیده در مسجد به منظور پاسخگویی به سئوالات بازدیدکنندگان و اجرای برنامه‌ های فرهنگی خبر داد.

مسجد جامع یزد

نجم ‌الهدی یادآور شد: این برنامه‌ها برای نخستین بار به صورت سازماندهی شده توسط مهد قرآنن جوادالائمه یزد، فرهنگسرای مهدویت، موسسه مبلغان راه آینده و حمایت اداره اوقاف و امور خیریه استان یزد برگزار می‌شود.

 

وی اظهار امیدواری کرد: بازدید از مسجد جامع یزد علاوه بر آشنایی با یک اثر تاریخی مهم، خاطره‌ای ماندگار در ذهن مسافران نوروزی از سفر به دارالعباده یزد باقی بگذارد.

 

مسجد جامع کبیر یزد بر جای آتشگاه ساسانی ساخته شده و سنگ بنای آن توسط علا الدوله گرشاسب نهاده شده است.

 

مسجد جامع قدیم در قرن ششم به دستور گرشاسب از نوادگان علاالدوله کالنجار ساخته شد و بنای اصلی مسجد کنونی از آثار سید رکن الدین محمد قاضی است.

 

هنر معماری بی نظیر ایرانی در گچکاری، شبستان، صحن، گنبد و مناره های بر افراشته آن جلوه گر است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری