امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

مسجد جامع ورامین

 

 

این بنا در جنوب ورامین واقع است ویکی از شاهکارهای معماری ایلخانی در ایران است .

ساخت این بنا در دورۀ سلطنت سلطان محمد خدابنده آغاز شد و در عهد ابوسعید بهادر خان - جانشین و پسر او- به پایان رسید.

تعمیر و تزیین آن در سال 815 هجری در زمان سلطنت شاهرخ پادشاه تیموری انجام شد.

نقشۀ مسجد به صورت مستطیلی به ابعاد  43 در 66 متر با طرح چهار ایوانی است که دارای سر در رفیع و زیبا، صحن، ایوان، رواق، گنبدخانه و شبستان است  .

 

تمام این بنا با آجرهایی به ابعاد 24 در 24 سانتمتر ساخته شده است و از گچبری ، آجرکاری  و کاشیکاری برای تزیینات آن استفاده شده است .

سر در ورودی بنا در ضلع شمالی واقع است وهمانند ایوانی به ارتفاع 12 مترو دهانۀ 5.8 متر به عمق 3.6 متر با طاقنماها ، تزیینات کاشی و مقرنس نما سازی شده است . در اضلاع جانبی این ایوان ، دو طاقنمای مستطیل شکل دو طبقه به ارتفاع 6 متر اجرا شده است . حاشیۀ قوس و پایه های بیرونی ایوان با کاشی فیروزه ای تزیین شده است . روی دیوارهای جانبی ایوان تا زیر پاکار قوس نیم گنبد ، بقایای تزیینات کاشی معرق با طرح های اسلیمی و شیوۀ گره چینی به رنگ های آبی ، فیروزه ای و لاجوردی دیده می شود .

صحن مسجد به ابعاد 24 در 24 متر است . در ضلع جنوبی صحن ، ایوان بزرگ و در طرفین آن ، دو رواق طاقدار قرار دارد  و در اضلاع شرقی و شمالی ، در وسط ایوانی کوچکتر و در طرفین آنها ، چهار رواق طاقدار واقع است.

ایوان جنوبی مسجد به دهانۀ 10.55 و عمق 4.10 متر بزرگترین ایوان و تزیینی ترین بخش مسجد است . تزیینات این ایوان شامل کاشیکاری ، گچکاری ، آجرکاری ، مقرنس وکتیبه های متعدد است . متن کتیبۀ سراسری ، سورۀ جمعه است . سقف ایوان با کاشی معقلی و بخش نیم گنبد آن با مقرنس تزیین شده است.

گنبد بنا با مقطع بیضی به قطر 10.5 و ارتفاع 23.5 متر بر بالای 16 ضلعی بر پا شده است . این گنبد  در حال حاضر یک پوسته بیشتر ندارد.

در دورۀ اخیر ، سازمان میراث فرهنگی کشور به بازسازی مسجد پرداخته است .

علاقمندان می توانند برای دریافت مطالب بیشتر با دپارتمان معماری ایران تماس بگیرند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ALL RIGHTS RESERVED BY MEMARAN NETWORKS

"

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

0 # نسترن 1392-03-02 22:08
اگه زیر هر عکس توضیح میدادید عالی میشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
انواع عضویت
پنل کاربری