0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

معاون مرکز اصفهان‌شناسی و خانه ملل گفت: هنر و معماری در مسجد جامع اصفهان به هم آمیخته است و در واقع این مسجد دایرة‌المعارفی از معماری ایرانی است.

00

علیرضا مساح در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار داشت: مسجد جامع اصفهان به دلیل معماری خاص ایرانی اسلامی خود از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هست به طوری که گاه توریست‌های خارجی ممکن است از مسجد امام دیدن نکنند اما از مسجد جامع به طور حتم دیدن خواهند کرد.

مسجد جامع اصفهان

 

وی افزود: در واقع مسجد جامع اصفهان دایرة‌‌المعارفی از معماری ایرانی هست زیرا در این مسجد آثاری از معماری ایرانی اسلامی از دوره ساخت آن در دوره آل‌بویه تا زمان قاجاریه موجود هست.

مسجد جامع اصفهان

 

معاون مرکز اصفهان‌شناسی و خانه ملل با بیان اینکه ساختمان مسجد جامع زیبایی‌های معماری نابی دارد، وی ادامه داد: طاق‌هایی که در بخش شرقی گنبد خواجه نظام‌الملک موجود است با وجود نمای آجری هر کدام طرح خاص خود را دارند و گنبدی با طرح تکراری در میان آنها دیده نمی‌‌شود.

مسجد جامع اصفهان

 

وی تصریح کرد: این موضوع تعامل هنر و معماری را به خوبی نشان می‌دهد به این معنا که معمار نهایت هنرمندی را در این ساختمان این مسجد به کار برده هست.

مسجد جامع اصفهان 

مساح تاکید کرد: شاید مسجد جامع رنگ‌آمیزی زیبای معماری‌های دوره صفویه را نداشته باشد اما افراد مطلع می‌دانند که مسجد جامع با توجه به تنوع معماری خاص به کار رفته در بنای آن از نقاط تاریخی مهم اصفهان هست.

مسجد جامع اصفهان

وی اضافه کرد: به دلیل اهمیت این مسجد تاریخی قرار هست جلوی این مسجد در طرح میدان امام علی (ع) آزادسازی شده و از چنبره بازار گرداگرد آن که نمای زشتی به آن داده رها می‌شود.

مسجد جامع اصفهان

معاون مرکز اصفهان‌شناسی با اشاره به اینکه بخشی از ساختمان مسجد در ضلع شرقی گنبد خواجه نظام‌الملک در دوران جنگ تخریب شد است، گفت: این بخش بار دیگر به زیبایی مرمت شده و هر ساله نیز گروهی متشکل از کارشناسان میراث فرهنگی به منظور حفظ این مسجد تاریخی آن مورد بررسی‌های کارشناسانه قرار می‌دهند.

مسجد جامع اصفهان

معاون مرکز اصفهان‌شناسی با اشاره به برگزاری همایش تقابل هنر و معماری در مسجد جامع اصفهان اشاره کرد: در جلسات اصفهان‌شناسی ماهانه این مرکز هر بار موضوعی به صورت علمی مورد بررسی و آموزش عمومی قرار می‌گیرد که در جلسه این ماه هنرمندی‌های سازه‌ای مسجد جامع بررسی می گردد.

مسجد جامع اصفهان

وی اضافه کرد: سخنران این مراسم دکتر مهرداد حجاری استاد دانشگاه اصفهان است که در این‌ باره تحقیق کرده و پایان‌نامه دکترای وی در این زمینه بوده هست.

مسجد جامع اصفهان 

به گزارش فارس، همایش تقابل هنر و معمار در مسجد جامع اصفهان روز پنج‌شنبه 27 بهمن‌ماه از ساعت 16 در سالن همایش‌های کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان واقع در خیابان باغ‌ گلدسته برگزار می‌گردد

مسجد جامع اصفهان 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

0 # شبنم ساحل مهر 1392-02-06 21:44
وای قربون هتر ایرانی معماری فوق العاده بناهای عظیم و معماری خاص و زیبا بیایید در حفظ این آثار بیشتر کوشا باشیم و به هنر و هنرمند و هنر کشورمون بیشتر احترام بذاریم :-)
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
انواع عضویت
پنل کاربری