0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مسئول دفتر فنی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از اتمام مطالعات لازم برای ترمیم مسجد تاریخی جامع ارومیه خبر داد.

مسجد جامع ارومیه

حسین بحرینی در گفتگو با خبرنگار مهر با خبر نگار مهر افزود: در صورت تایید پیشنهادهای اعتباری برای مرمت و احیای مسجد از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، این پروژه وارد مراحل اجرایی می شود.

   وی با بیان اینکه این مطالعات از چهار ماه پیش توسط معاونت پژوهشی دانشکده هنر و معماری دانشگاه ارومیه آغاز شده بود اظهارداشت: برای مطالعات این طرح مبلغ 240 میلیون ریال از محل اعتبارات استانی اختصاص یافته است.

  بحرینی افزود: این مطالعات به منظور آسیب ‌شناسی، شناخت مواد و مصالح، مطالعات کلی سایت ‌پلان مجموعه، راهکارهای احیا و مرمت مسجد جامع و بازگرداندن آن به فرم اولیه زمان ایلخانی انجام شد.

01 

اتمام مطالعات کاخ موزه باغچه جوق ماکو   مسئول دفتر فنی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی همچنین اضافه کرد: مطالعات کاخ ‌موزه باغچه جوق ماکو نیز که از بهمن‌ ماه سال 90 توسط پیمانکار خصوصی آغاز شده بود، به پایان رسید.   بحرینی اعتبار اختصاص یافته به این پروژه را 490 میلیون ریال عنوان کرد و اظهارداشت: این طرح نیز در صورت تامین اعتبار وارد فاز اجرایی مرمت و ساماندهی می شود.

  وی ادامه داد: مطالعه کلی آسیب ‌های کاخ ‌موزه، طراحی باغ ایرانی، استحکام ‌بخشی در برابر زلزله، راهکارهای مرمتی برای پوشش شیروانی کاخ‌ موزه، مرمت نقاشی‌ها و تزئینات وابسته از جمله گچ‌ بری‌ها و آینه‌کاری‌ها و همچنین سیستم نورپردازی از جمله موارد مطالعاتی در این پروژه بوده است. 

02

بحرینی گفت: قصر تاریخی باغچه جوق که از یک ساختمان 2 طبقه تشکیل شده در داخل محوطه باغی به مساحت 11 هکتار قرار دارد و معماری کاخ تلفیقی از معماری سنتی ایرانی و غربی، به ویژه معماری روسیه اواخر سده نوزدهم است.

  مسجد جامع یکی از آثار کهن و قدیمی شهر تاریخی ارومیه است و در خیابان اقبال قرار دارد. این مسجد در میان بازار قدیمی شهر واقع شده و یکی از ارکان اصلی بافت قدیمی شهر است.

03

برخی از محققین معتقدند این بنا ابتدا آتشکده بود و بعد از تسلط مسلمین ویران شد و سپس در قرن هفتم هـ . ق بر روی آن مسجدی ساخته شد. به اعتقاد این گروه از محققین سبک تزیینات، گچ بری ها، ستون بندی ها و طاق های مسجد عینا شبیه به سبک معماری سلجوقیان است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری