0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان از مرمت، تجهیز و تعمیر مساجد تاریخی این استان خبر داد. عباس گودرزی با اشاره به وجود 10 مسجد تاریخی در استان لرستان، اظهار داشت: در حال حاضر یک مسجد تاریخی در مرکز لرستان وجود دارد. وی تصریح کرد: همچنین در حال حاضر 8 مسجد تاریخی در شهرستان بروجرد و یک مسجد تاریخی نیز در شهرستان ازنا وجود دارد.

مساجد تاریخی لرستان مرمت می شوند

 
سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان ادامه داد: در این راستا کار مرمت، تجهیز و تعمیر 10 مسجد تاریخی لرستان در دستور کار قرار گرفته است

گودرزی با اشاره به اینکه اعتبارات لازم برای مرمت و تعمیر مساجد تاریخی لرستان اختصاص یافته است، ادامه داد: در این راستا بیش از 8.5 میلیارد ریال برای تجهیز و مرمت این مساجد اختصاص داده شده است.
 
وی یادآور شد: در حال حاضر مسجد جامع بروجرد به عنوان قدیمی ترین مسجد غرب کشور و مسجد امام خمینی این شهرستان نیز بزرگترین مسجد تاریخی غرب کشور محسوب می شود.
 
بنابر این گزارش، مسجد جامع بروجرد در قلب بافت تاریخی و در مرکز قدیمی‌ترین محله و هسته اولیه شکل‌گیری شهر در کنار بازار تاریخی بروجرد واقع شده است.

این مسجد که به مسجد جمعه نیز شناخته می‌شود، مسجدی تاریخی و از بناهای معماری سرشناس در شهر بروجرد است. مسجد جامع بروجرد یکی از نخستین مسجدهای ساخته شده در ایران است که در قرن دوم تا سوم هجری در شهر بروجرد بنا نهاده شده است.

این مسجد زیبا در دل یکی از محله‌های تاریخی شهر نام دو دانگه واقع شده و به لحاظ معماری و قدمت، از بناهای منحصر به فرد استان لرستان و شهر بروجرد است.

مساجد تاریخی لرستان مرمت می شوند

این بنا یکی از مساجد شاخص اولیه اسلامی در ایران است که در طول تاریخ حیات خود دستخوش تغییرات و تحولاتی نیز واقع شده است. این بنا در گذشته به صورت یک مجموعه شامل مسجد، ‌حمام،‌ آب انبار،‌ غریب خانه،‌ میدان و سایر متعلقات بوده که امروزه بعضی از این آثار مانند حمام از بین رفته‌اند.

مسجد امام خمینی(ره) بروجرد نیز بزرگترین مسجد تاریخی غرب کشور است که از آجرکاریها، گچ بری ها، کاشی کاری های زیبا و منحصر به فردی بهره برده و به عنوان یکی از بناهای تاریخی شهر بروجرد همواره مورد توجه گردشگران بوده است .
 
این بنای تاریخی با معماری اصیل ایرانی- اسلامی با وسعتی قریب به هفت هزار متر مربع، بزرگترین مسجد تاریخی غرب کشور محسوب می شود که در زمان خود به عنوان مسجد جامع شهر مطرح بود و در مجاورت بازار اصلی شهر قرار دارد.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری