0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با رونق گردشگری مذهبی در جهان، مساجد نیز به عنوان جاذبه‌های گردشگری مطرح شده‌اند

مساجدی که به دل گردشگران می‌نشینند

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با رونق صنعت گردشگری جهانی در دهه‌های اخیر، گونه‌های جدیدی از صنعت گردشگری نیز در کنار گونه‌های سنتی آن شامل بازدید از آثار تاریخی و جاذبه‌های طبیعی ظهور کرده‌اند.
 
یکی از این گونه‌های جدید صنعت گردشگری که در سال‌های اخیر به همراه گردشگری درمانی در کنار دو گونه‌ سنتی صنعت گردشگری جایگاه ویژه‌ای یافته، گردشگری مذهبی است که در قالب آن گردشگران به بازدید از جاذبه‌ای گردشگری مذهبی شامل مساجد، معابد و کلیسا‌ها می‌پردازند که در بیشتر مواقع آثار تاریخی ارزشمندی به شمار می‌روند.
 
سایت «Muslim Heritage» در گزارشی به معرفی پنج مسجد در کشورهای مختلف جهان پرداخته که در سال‌های اخیر به جاذبه جدید گردشگری کشورهایشان، چه برای گردشگران مسلمان و چه برای گردشگران غیر مسلمان تبدیل شده‌اند.
 

* «مسجد کریستال» - مالزی

مسجد کریستال با نمای شیشه‌ای در فاصله سال‌های 2006 تا 2008 در مجتمع گردشگری پارک میراث اسلامی منطقه "ترنگانو" مالزی ساخته شد. این مسجد بطور متوسط روزانه میزبان 5800 گردشگر است که در محوطه خارجی مسجد عکس یادگاری می‌گیرند و یا از باغ زیبای مسجد و یا فضای معنوی داخل مسجد که با نقوش اسلامی و خطوط کوفی تزئین شده دیدن می‌کنند.
 

* «مسجد جامع استراسبورگ» - فرانسه
 
این مسجد در هفتمین شهر بزرگ فرانسه واقع شده و با بهره بردن از معماری منحصر به فرد با هزینه 14 میلیون یورو ساخته شده است. این مسجد که توسط یک معمار ایتالیایی ساخته شده و داخل آن با آیاتی از قرآن ترئین شده، دارای یک گنبد مسی به ارتفاع حدود 24 متر بوده و داخل آن هیچ ستونی وجود ندارد. مسجد جامع استراسبورگ با واقع شدن در کشوری که جمعیت قابل توجهی مسلمان دارد، در سال‌ها اخیر به یکی از مقاصد گردشگری برتر فرانسه برای گردشگران داخلی و خارجی، چه مسلمان و چه غیر مسلمان تبدیل شده است.
 

* «مسجد فایسال» - پاکستان
 
«مسجد فایسال» در اسلام‌آباد بزرگترین مسجد این کشور است که در سال 1986 ساخته شد و بیشتر هزینه ساخت این مسجد نیز توسط یکی از پادشاهان عربستان پرداخت شده است. مسجد فایسال که در دشتی زیبا بنا شده است، تنها مسجد پاکستان است که غیر مسلمانان که بیشتر آنها گردشگر هستند نیز اجازه ورود به آن را دارند.
 

* «مسجد جامع جنه» - مالی

«مسجد جامع جنه» در مالی در سال 1907 ساخته شد که از سبک خاص معماری بهره می‌برد. به این مسجد که در سال ۱۹۸۸در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسید، در جریان نبردهای اخیر بین ارتش مالی و شبه نظامیان مسلح مرتبط با القاعده صدمات زیادی وارد شد و مدتی قبل نیز پروژه مرمت آن آغاز شده است. به همین دلیل امکان بازدید گردشگران از تمامی بخش‌های مسجد جامع جنه وجود ندارد.
 

* «مسجد ایاصوفیا» - ترکیه
 
«مسجد ایاصوفیا» در شهر استانبول تا پیش از فتح این منطقه توسط امپراطوری عثمانی، کلیسای جامع شهر قسطنطنیه بوده است و پس از فتح شهر، به مسجد تبدیل شد. این مسجد از که از سبک خاص معماری برخوردار است، در سال 1935 میلادی به موزه تبدیل شد و در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو نیز به ثبت رسید. مسجد ایاصوفیا روزانه میزبان بخش بزرگی از صدها هزار گردشگری است که به استانبول، مقصد نخست گردشگری ترکیه سفر می‌کنند.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری