0

طبقه بندی آرشیو

احتمال هر گونه آسیب به بافت تاریخی شیراز، به تغییر مسیر مترو منجر می شود

مسئولان سازمان قطار شهری شیراز در جلسه ای كه با حضور كارشناسان میراث فرهنگی برگزار شد از تغییر مسیر عبور مترو از زیر بافت زندیه شهر در صورت مشخص شدن آسیب به سازه های تاریخی خبر داد.
به گزارش «میراث خبر»، «علیرضا قلی نژاد»، رییس میراث فرهنگی استان فارس در مورد جلسه اخیر مسئولان مترو گفت: «در جلسه ای كه دو هفته پیش برای تصمیم گیری در مورد عبور مترو از زیر بافت زندیه برگزار شد مسئولان مترو از تغییر عبور مترو از زیر خیابان زندیه و بافت تاریخی در صورت مشخص شدن هر گونه آسیب به سازه های تاریخی خبر داد.»
وی با اشاره به این كه در این جلسه كارشناسان مترو توضیحاتی را در مورد مسایل كارشناسی طرح ارایه دادند، گفت: «در جلسه مقرر شد تا كارشناسانی از میراث فرهنگی و كارشناسان مترو اصفهان طرح های عبور مترو را مورد بررسی قرار دهند و در نهایت تصمیم گیری در مورد عبور مترو از بافت یا تغییر مسیر گرفته شود.»
كارشناسان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری معتقدند در صورت بروز هر گونه ارزش و آسیبی بر اثر ساخت مترو به آثار تاریخی باید جلوی حفر تونل و ساخت ایستگاه در محدوده های تاریخی كشور گرفته شود.
«عبدالعظیم شاه كرمی»، كارشناسان سازمان میراث فرهنگی در طرح ساخت مترو شیراز در مورد جلسه دو هفته پیش گفت: «در این جلسه قرار شد تا مسئولان مترو شیراز هر چه زودتر مدارك و گزارشاتی كامل را در مورد طرح عبور مترو از زیر بافت تاریخی، میزان لرزش و خطرات احتمالی حفر تونل ها را برای بررسی كارشناسی به میراث فرهنگی ارایه دهند.»
كارشناسان میراث فرهنگی و گردشگری معتقدند با توجه به این كه پیش از این نیز از زیر و كنار محور زندیه؛ زیرگذری عبور داده شده، بررسی های اولیه نشان می دهد كه ممكن است بر اثر ساخت تونل های جدید در زیر زیرگذر گذشته آسیب هایی به سازه های موجود در سطح زمین و آثار تاریخی اطراف وارد سازد لذا هر گونه اقدامی در این محور باید موكول به بررسی های دقیق شود.
طی چند سال گذشته با شروع عملیات ساخت و حفر تونل مترو در شهرهای تاریخی كشور از جمله اصفهان و تهران بحث های بسیار زیادی میان كارشناسان سازمان میراث فرهنگی و مسئولان قطار شهری در مورد به خطر افتادن محوطه های تاریخی و بافت های تاریخی وجود دارد. بسیاری از كارشناسان معتقدند حفر تونل و عبور مترو از زیر بافت ها و ‌آثار تاریخی باعث لرزش این آثار و تخریب آنها خواهد شد.
بافت تاریخی شهر شیراز از جمله مهم ترین بافت های تاریخی كشور است كه در خود آثار مهمی از جمله مسجد وكیل، بازار و ارگ كریم خانی را جای داده است. "

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری