0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

حمله بلدوزرها به مهمترین بافت خشتی ایران، اعتراض بسیاری از اهالی یزد، دوستداران میراث فرهنگی، کارشناسان و متخصصان معماری و شهرسازی را به همراه داشت. به همین دلیل بار دیگر جمعی از دوستداران میراث فرهنگی و دانشجویان معماری در نامه‌ای به معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی و دبیر شورایعالی شهرسازی و معماری ایران خواستار شفاف سازی در مورد طرح اصلاحی تدقیق محدوده شهر یزد شدند.

مسئولان در مورد طرح تفضیلی یزد شفاف سازی کنند

حمله بلدوزرها به مهمترین بافت خشتی ایران، اعتراض بسیاری از اهالی یزد، دوستداران میراث فرهنگی، کارشناسان و متخصصان معماری و شهرسازی را به همراه داشت. آن‌ها در نامه ‌ای به طور دقیق اشکالات این طرح را عنوان کرده و خواستار رسیدگی مسئولان مربوطه به وضعیت به وجود آمده در بافت تاریخی کردند.
 
 متن نامه به این شرح است:

بسمه تعالی

جناب آقای مهندس میرمحمد غراوی

معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی و دبیر شورایعالی شهرسازی و معماری ایران

موضوع: شفاف سازی در مورد طرح اصلاحی تدقیق خط محدوده شهر یزد
 
با سلام و کمال احترام معروض می دارد:

مقدمه:

توسعه متوازن و هماهنگ شهرها و جلوگیری از گسترش غیر اصولی آن و کنترل و سامان بخشی کالبدی به عرصه‌های زیستی و سکونتی، از جمله دغدغه های برنامه ریزان و طراحان شهری و معماران است.
 
رشد افقی سریع شهر یزد در 30 سال گذشته بسیار سریع تر از رشد جمعیت و نیاز واقعی شهر بوده است. این موضوع شهر را دچار مشکلات متعدد از قبیل مهاجرت جمعیت از بافت قدیم و استقرار در پیرامون شهر، نابودی بخش قابل توجهی از اراضی کشاورزی و افزایش سهم زمین های بایر و فاقد کاربری در سطح شهر کرده است (شهر یزد با 2600 هکتار بافت فرسوده بیشترین مساحت بافت فرسوده را پس از شهر تهران در سطح کشور دارد). افزایش سریع سطح و کاهش تراکم نسبی جمعیت در شهر یزد در چند دهه اخیر، اراضی خالی و بدون کاربری را به طور قابل ملاحظه ای افزایش داده است.
 
همچنین مناطق جدید الحاق شده به شهر را تنها به جزایر مسکونی یا اراضی بایر بدون کوچکترین خدماتی تبدیل کرده است. نمونه زنده این موضوع، مجتمع های فرهنگ، عقیق، گلستان، بهار و ... در مجاورت محدوده پیشنهادی برای الحاق به شهر است که با وجود حدود 30 هزار نفر جمعیت فاقد کاربری های درمانی، آموزشی، کلانتری و حتی مذهبی و مسجد است.

در واقع شهر یزد نمونه کاملی از شهرهایی است آن را نهادهای دولتی و خصوصی می سازند نه برنامه ریزان و طراحان شهری و مردم.
 
چه گذشت؟!!!

طرح تدقیق خط محدوده شهر یزد به استناد قانون "تعاریف محدوده و حریم شهر، روستا و شهرک و نحوه تعیین آن"، به مساحت 10700 هکتار توسط مشاور طرح تفصیلی شهر یزد (طرف قرارداد شهرداری یزد) و بر اساس طرح جامع مصوب، حقوقات ایجاد شده برای شهر و شهرداری تهیه و به تایید شورای اسلامی شهر یزد، کمیسیون و کارگروه‌های ذی صلاح استانی رسیده و جهت تایید توسط دبیرخانه شورای عالی معماری و شهرسازی به آن دبیرخانه ارسال شده است. نکته جالب توجه اینکه با توجه به عدم تایید و ابلاغ این طرح توسط دبیرخانه محترم شورایعالی معماری و شهرسازی، توسط کمیسیون ماده 5 شهر یزد تصویب شده و جهت اجرا به شهرداری ابلاغ و زمین های آن به قیمت هنگفتی در حال خرید و فروش است.
 
طرح اصلاحی تدقیق محدوده شهر یزد مورد وثوق هیچکدام از کارشناسان شهر نبوده و طبق اخبار موثق تفکرات آمایشی بر ضد شهر یزد گرفته شده است (انتقال کارخانه به شهر ابرکوه و در ازای آن توسعه بی رویه و غیر اقتصادی شهر یزد با الحاق اراضی کارخانه به محدوده شهر یزد). لازم به ذکر است که طرح مذکور با مساحت بیش از 420 هکتار (65 هکتار اراضی کارخانه شهید قندی+ 355 هکتار فازهای 1و 2 و 3 طوبی، 4 درصد به شهر 10700 هکتاری شهر یزد اضافه می کند و این به معنای فاجعه ای دیگر است!!!
 
ایرادات قانونی طرح:

•طرح اولیه تدقیق محدوده شهر یزد دارای مصوبه شورای شهر یزد است ولی طرح اصلاحی تدقیق محدوده شهر یزد فاقد مصوبه شورای شهر یزد است و در حقیقت نمایندگان شهر در جریان طرح قرار ندارند.
 
•طرح اصلاحی تدقیق محدوده شهر یزد در کمیته فنی امور زیربنایی و شهرسازی استان مورد مخالفت قرار گرفته بدین معنا که طرح فاقد وجاهت فنی و علمی و تخصصی است.
 
•طرح اصلاحی تدقیق محدوده شهر یزد به دلیل نرسیدن به تراکم پیشنهادی، مغایرت اساسی با طرح جامع یزد دارد(مصوب شورایعالی معماری و شهرسازی در سال 1378.)
 
•طرح اصلاحی تدقیق محدوده شهر یزد فاقد مصوبه شورای اشتغال بوده و کارخانه شهید قندی جزو کارخانه های پاک است و تولید کننده اشتغال برای هزاران نفر است، بنابراین فروش زمین های آن و انتقال به شهر ابرکوه فاقد هرگونه وجاهت علمی و قانونی است.
 
•نکته جالب و بحث انگیز، تصویب طرح آماده سازی اراضی 10 هکتاری شهید قندی در کمیسیون ماده 5 شهر یزد و ابلاغ و فروش زمین های آن پیش از تصویب خط محدوده توسط شورایعالی معماری و شهرسازی و اعلام آن توسط دبیرخانه محترم است(مصوب 3/12/1391.)

معضلات الحاق بیش از 400 هکتار به محدوده شهر یزد:

1.بررسی مطالعات طرح جامع شهر یزد در سال 1380 (سال شروع مطالعات وضع موجود) و محدوده موجود آن با مساحت حدود 10500 هکتار، دارای تراکم جمعیتی حدود 38 نفر در هکتار بوده که طبق پیش بینی و پیشنهاد طرح جامع، تراکم جمعیتی شهر یزد در افق طرح (سال 1395) به حدود 55 نفر در هکتار افزایش می یابد. در حالیکه طبق مطالعات طرح جامع اولیه شهر یزد (افق 75-65)، پیش بینی جمعیتی برای شهر یزد در افق طرح 357 هزار نفر براورد شده که در سطح 6100 هکتار تراکم جمعیتی آن به حدود 60 نفر در هکتار برسد.
 
2.طبق دستورالعمل تشخیص اساسی طرح جامع تدوین شده برای شهر یزد و منعکس شده در طرح جامع، بدین دلیل که 27 درصد از سطح شهر را اراضی متروکه و بایر تشکیل می دهند، هرگونه افزایش محدوده مغایرت اساسی با طرح جامع دارد.
 
3.از بعد جمعیتی و توجه به تراکم جمعیتی برای شهر های میانه (مانند یزد)، حدود تراکم 100 نفر در هکتار برای چنین شهرهایی توجیه پذیر بوده و ضمنا شهر یزد با درصد بالایی از اراضی افتاده، متروکه و لم یزرع و با حفظ محدوده فعلی می تواند پذیرای جمعیت تا 1 میلیون نفر باشد.
 
4.اراضی مورد نظر که در منطقه 3 شهر یزد وجود دارد جهت ایجاد توسعه متوازن نه تنها موثر نبوده بلکه با افزایش اراضی حد فاصل کارخانه و محدوده شهر یزد که حدود 400 هکتار است و چنانچه تراکم جمعیتی 100 نفر در هکتار برای محاسبات منظور شود، می توان اذعان کرد که با جمعیت موجود منطقه با وسعت حدود 33 درصد شهر در برگیرنده جمعیتی بیش از 50 درصدی نسبت به کل شهر خواهد بود.
 
5.توجه به مصوبات شورای اسلامی شهر یزد خود عاملی است در جهت جوابگویی به افزایش جمعیت شهری در محدوده وضع موجود که گرچه عملا از اختیارات قانونی شورای شهر نمی باشد ولی توسط شهرداری ملاک قرار گرفته که به شرح زیر است:

•تعمیم حد نصاب تفکیک 200 متر مربع در کلیه تراکم های شهری و عدم توجه به حد نصاب های تفکیکی مصوب

•افزایش سطح اشغال کلیه پلاک ها به 70 درصد

•اجبار کردن شهرداری به صدور مجوز ساختمان برای کلیه پلاک های متقاضیان بدون توجه به سند مالکیت

شایان ذکر است طرح اصلاحی تدقیق خط محدوده شهر یزد هیچگونه توجیه علمی و فنی و تخصصی نداشته و کوچکترین بهره ای از نظرات متخصان شهرسازی و معماری نبرده است.

درخواست:

عدم تصویب طرح اصلاح و تدقیق محدوده شهر یزد به دلیل مغایرت آن با کلیه اصول شهرسازی، معماری و قانونی

با سپاس

جمعی از اساتید معماری، شهرسازی و معتمدین شهر یزد

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری