0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مسئولین بخوانند: ویترین های موزه ملی ایران به عنوان مهمترین موزه کشور، شرایط استانداردی ندارد و حتی در کنار بسیاری از آن ها لامپ هالوژن نصب شده است. این شرایط غیر استاندارد تهدیدی جدی برای اشیاء عتیقه موجود در آنجاست.

موزه ملی ایران

 تورج رستمی، کارشناس موزه داری  با اعلام این مطلب افزود : میزان حساسیت نور ورطوبت تنها در برخی از ویترین های موزه ای ، از جمله موزه بانک ملی رصد میشود. وی با اعلام اینکه مدت ها تلاش کردیم تا مدیران استان زنجان برای نگهداری مردان نمکی در ویترین های استاندارد فانع شوند ، گفت: لحظه به لحظه میزان رطوبت و نور مورد نیاز این اشیاء عتیقه رصد میشود تا اگر دما و رطوبت مورد نیاز آن ها تغییر کرد فورا رسیدگی شود.

وی با اعلام اینکه حدود 90 میلیون تومان برای هریک از ویترین های مردان نمکی هزینه شده است ، افزود: برای نگهداری اشیاء موزه ای دو عامل شرایط محیطی و داخل ویترین بسیار اهمیت دارد. باید شرایط محیط از ثبات رطوبت و دمای مناسبی برخوردار باشد ، در حالی که در استانی مانند زنجان با اختلاف دمای بسیار زیادی از صبح تا شب روبرو میشویم. در این شرایط میزان رطوبت بسیار متغیر است بنابراین اشیاء موزه ای باید در داخل ویترینی قرار بگیرند که بتواند این دما را متناسب با آن شی ثابت نگه دارد. این کارشناس موزه ای گفت:در موزه مقدم نیز پارچه های بسیار گرانبهایی وجود دارد که باید میزان رطوبت آن ها سنجیده شود تا رطوبت نسبی آن ها به صفر برسد. از سوی دیگر اکسیژن تنها عامل مخرب آن هاست که باید در محفظه ای ثابت ،از بین برود.

مرد نمکی

 رستمی بیان کرد: از همین نوع ویترین ها برای نگهداری اسناد بانک ملی ایران استفاده میکنیم، بنابراین اکنون موزه بانک ملی دارای اولین ویترین بدون فریم موزه ای استاندارد است. این در حالی است که ویترین های موزه ملی ایران به عنوان مهمترین موزه کشور، شرایط استانداردی را ندارد و حتی در کنار بسیاری از آن ها لامپ های هالوژن نصب شده است!

وی تصریح کرد:نور تحت هر شرایطی و برای هر اثری باید قابلیت کنترل داشته باشد. حتی اگر یک شی حساسیت چندانی نداشته باشد ، ویترین باید به گونه ای باشد که نور داخل آن کنترل شود.

بسیاری از موزه های ما در اماکنی برپا شده اند که روزی محل زندگی افراد بوده است ، بنابراین نمی توان از تابش نور خورشید به داخل اتاق هایی که اکنون تغییر کاربری یافته اند ، جلوگیری کرد.در این شراط هم ویترین باید به گونه ای باشد که با ایجا سایه ، اشیاء را از خطر تابش نور مستقیم خورشید در امان نگه دارد . ویژگی بعدی کنترل رطوبت نسبی است که جز با هوابندی درز شیشه های ویترین میسر نیست. با سیلیکون های اکسترود شده فضای داخلی ویترین مشابه یک کپسول ، هوابندی میشود و هیچ گونه آلودگی از خارج به آن وارد نمیشود.

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری