0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری شهرستان تربت جام گفت: بنای تاریخی مسجد و سقاوه نور در تربت جام مرمت شد.

Masjed1

 

 

عبدالرحیم تاج محمدی گفت: مسجد نور اولین مسجدی است که از توسط شیخ احمد جام در دامنه کوه بزد ساخته شده ودر این مکان به ریاضت وعبادت پرداخته است.

 

وی افزود: مصالح به کار رفته درمسجد نور که در نزد مردم منطقه از اهمیت ویژه ای بر خوردار است از سنگ، آجر گل، ماسه، گچ وچوب بوده و فاقد هرگونه تزئینات معماری هستند و مسجد در سال 84 به ثبت ملی رسیده است.

 

تاج محمدی اظهار داشت: مرمت انجام شده در خصوص مسجد نور شامل زدودن اضافات نمای دیوارهای خارجی، مرمت و بهسازی موضعی بدنه دیوارها و بند کشی، وانجام کاه گل کشی نماها و بامسازی بوده است.

 

وی در خصوص مرمت سقاوه نور نیز بیان کرد: این بنا به ثبت ملی رسیده وعملیات مرمتی آن نیز شامل جمع آوری اضافات بدنه، موزون سازی دیوارها ونماها، بند چینی و رگه چینی دیوارها است.

 

تاج محمدی بیان کرد: این سقاوه در فاصله 200متری جنوب مسجد نور از دامنه کوه نور می جوشد و داخل یک حوض مربع شکل می ریزد و بر اطراف این حوض یک بنای آجری چهار ایوانی احداث شده که طاق نماهایی دراطراف دارد و به احتمال بسیار سقاوه مسجد نور بوده است.

 

گفتنی است، سقاوه در اصطلاح به بنایی گفته می شود که معمولا در مسیر چشمه ساخته می شود و آب چشمه وارد آن می شود.

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری